Czarny ekran po uruchomieniu komputera!


(Sokol1922) #1

Witam,

po uruchomieniu komputera ( AMD Duron 800mhz, NVIDIA GeForce 5200 128mb + ram 2x 256mb, WD 80GB, płyta AM35 REV A.3, zasilacz IT DR 250 ATX 250W) pojawia się logo biosu (nawet do niego wchodziłem), specyfikacja kompa w stylu NVIDIA GeForce itp, a potem czarny ekran z migającym kursorem ( coś jak wiersz polecenia tylko nic nie ma napisane) i nic się dalej nie dzieje. Na dysku jest nagrany WinXP. Próbowałem resetować BIOS'a poprzez wyjecie baterii ale to nic nie dało. Myślałem ze to może wina karty ale włożyłem inna i dzieje się to samo (gigabyte...coś tam nie chce mi się schylać ;p . Chciałem zrobić reinstal lecz po przestawieniu w biosie na bootowanie z CD i włożeniu (nawet oryginalniej) płyty instalacyjnej pokazuje mi sie komunikat ze brak jakiegoś pliku NTRLD i żeby dać alt+ctr+dlt i zresetować, a czasami komunikat żeby włożyć płytę i nacisnąć enter lecz to także nic nie daje. Dysk i Stacja Dysków działają bo sprawdzałem na nowszym kompie.

Nie wiem czego to może być wina, czy płyty czy może ramu. Ktoś pomoże ??? Chciałem go sobie używać w pokoju tako do internetu jak coś bd trzeba sprawdzić i nie chce wydawać za dożo pieniędzy a i tak już zainwestowałem w urządzenia wskazujące i kartę sieciowa(bylem pewny ze działał, przynajmniej tak było z pol roku temu)


(Squarff) #2

Włącz go jeszcze raz idź coś zrób i jeżeli po pół godziny się włączy format lub przegrzany procesor.


(Sokol1922) #3

nie rozumiem tego. #-o

ja go z 30 razy wlaczam i wylaczam…


(rgabrysiak) #4

sokol1922 na forum piszemy w języku polskim czyli korzystamy z polskich znaków diakrytycznych (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż).

Dlatego też proszę, korzystając z przycisku zmien.gif

W przeciwnym razie, temat trafi do kosza.


(reos) #5

Wygląda na uszkodzenie bootloadera, można to naprawić z płyty instalacyjnej Windowsa.

Ważniejsze jednak jest właściwe uruchomienie boot z płyty instalacyjnej.

Ustaw BOOT CD w BIOS-ie, płyta ma być w napędzie , powinien wystartować instalator Windowsa, jeśli nie,to napisz jaki jest komunikat.

Możliwe, że płyta jest uszkodzona, ale po kolei. Komunikat , o którym piszesz “Brak pliku NTLDR” oznacza, że nie została zbootowana płyta,

jedynie BIOS szuka plików startowych na HDD.


(Sokol1922) #6

Płyta instalacyjna działa bo na innym kompie próbowałem zbootować ją na pendrive lecz w tym starym BIOSIE nie znalazłem funkcji żeby odpalił przez USB ( myślałem jeszcze wtedy że może nie działa Stacja Dysków). Mam ciągle ustawione w BIOSI’e boot na CDROM potem na HDD-0 a płyta z Windowsem siedzi tam ciągle i jej nie wyciągam. Nie uruchamia się także nic jeśli podłączam samą stację dysków (bez HDD) i próbuję odpalić kompa samą płytą instalacyjną - pojawia się komunikat o którym pisałem ‘brak NTLDR’ lub ew coś po ang. żeby włożyć płytę. System wykrywa cały osprzęt komputera.

Co to znaczy “Wygląda na uszkodzenie bootloadera” ? nie naprawię tego z płyty gdyż nie mogę jej uruchomić ;/


(reos) #7

Nie inaczej, BIOS nie czyta płyty, lub CD ROM jest uwalony.

Najprościej sprawdzić bootując płytę inną z live CD np: linuks, czy Hiren`s Boot , czyli jakąkolwiek płytę z live CD .


(mrFreeze) #8

Ustawiłeś bootowanie z CD w biosie powinno zbootować cd jeżeli tak się nie dzieje są dwie możliwości źle nagrana płyta (nie jest bootowalna) lub uszkodzony napęd. Jak sprawdzałeś w innym komputerze i bootuje płytę więc pozostaje uszkodzony napęd spróbuj podłączyć inny do tego “zabytku” i zobacz efekt.


(Sokol1922) #9

jeej… płyta dobra bo ORYGINALNA i napęd też okej. - sprawdzane na nowszym.