Czarny ekran podczas rozruchu Asus G73JW

Witam chce się was poradzić, co może być przyczyną wciskam guzik on laptop startuje i czarny ekran i nic stoi wisi restart dalej to samo odpinam zasilanie baterie odczekuje i dalej nic. Odkładam z nerwów przychodzę za 4h wciskam guzik on i startuje bez problemu, i laptop działa bez problemu 12h i np 5 dni normalnie działa uruchamia sie. Po jakimś czasie znowu nie startuje i czarny ekran i jak nie chciał odpalić wyjąłem mu dyski naciskam on laptop startuje logo asusa i czeka na dysk, wyłączam go wkładam dysk (SSD systemowy) naciskam guzik on i laptop nie startuje i czarny ekran, sprawdzam kilka razy i nic. Ok wyjmuje dysk wkładam magnetyczny naciskam guzik on laptop startuje se myślę dziwne ok wyjmuje magnetyczny wkładam SSD laptop startuje działa normalnie. Co jest grane czy dysk pada i takie objawy czy płyta?
Kilka krotne sprawdzałem te zmiany dysku i zawsze tak samo jest po HDD jak wsadzę SSD to laptop zawsze odpala i normalnie działa.

Laptop to Asus G73JW 2010r
Intel Core i7 740QM
Ram 12GB DDR3
NVIDIA GeForce GTX 460M
Samsung SSD 840 EVO 250G
HGST HTS721010A9E630
Windows 7

Jak to zdiagnozować?

Wygląda, to raczej na problem sprzętowy na płycie? brak styku, kondensatory elektrolityczne, zimny lut, inne?

Musisz wykonać też dwa testy:

  • start na 100 % naładowanym akumulatorze
  • start na samym zasilaczu bez akumulatora.

Dodatkowo wrzucisz screeny całych smart obu dysków z najnowszej Aida 64, zakładka magazyn i smart.

To z aku już robiłem bez zmian.

Dyski OK.

Przy SSD monitoruj parametr C7, czy cały czas ma stałą wartość 9.

Czyli reballing BGA?
Tylko co mnie dziwi
Znowu nie startuje i czarny ekran i jak nie chciał odpalić wyjąłem mu dyski naciskam on laptop startuje logo asusa i czeka na dysk, wyłączam go wkładam dysk (SSD systemowy) naciskam guzik on i laptop nie startuje i czarny ekran, sprawdzam kilka razy i nic. Ok wyjmuje dysk wkładam magnetyczny naciskam guzik on laptop startuje se myślę dziwne ok wyjmuje magnetyczny wkładam SSD laptop startuje działa normalnie.

No cuda co jeszcze sprawdzić?

Może jeszcze zrób mu aktualizację biosu.

Jak masz bios najnowszy, to przywróć mu z poziomu biosu ustawienia domyślne (Defaults)

Edit:

No i patrząc po godzinach pracy dysków, swoje przepracował i już coś na płycie może się dziać.

Ok dzięki, na razie będę go usypiał :slight_smile: