Czarny ekran przy włączaniu gier


(ktoś tam) #1

Witam, mój problem polega na tym, że gdy włączam jakąś grę (fps), od razu lub po pewnym czasie zawiesza mi się komputer (nie zawsze). Wygląda to tak - komputer przestaje reagować (włącznie z kursorem) i po chwili odzyskuje sprawność i pokazuje komunikat "Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność." i  gra się zamyka lub nadal nie odpowiada i po chwili pojawia się czarny ekran z kursorem "zajęty" (kółko). Muszę wtedy zresetować komputer. Przy WoT zawsze pojawia się czarny ekran.

 

Mój sprzęt to:

 • Corsair VS 350 W

 • ASRock Z87 PRO4

 • i5 4570

 • hp 1702

Karty graficznej nie mam, używam zintegrowanej HD4600. System to Windows 7 Home Premium.

 

Podejrzewam:

 • sterowniki monitora

 • dysk (w przypadku WoT) wysyłałem go już 2 razy do reklamacji i dalej nie działa poprawnie, przestaje być widoczny, zawiesza się i skrzeczy, ale nie chcą mi go wymienić.


(Pawlo232) #2

Jak prezentują się temperatury poszczególnych podzespołów na płycie głównej ?? Miałem podobny przypadek, lecz na laptopie i układ graficzny mi się przegrzał.


(Javapraca) #3

Polecam uaktualniene sterownikow do plyty glownej (i zintegrowanej z nia karty graficznej).

 

Mozesz tez wyprobowac te sposoby:

https://www.youtube.com/watch?v=wYeT2HRleO4

 

Jezeli sadzisz, ze dysk moze byc uszkodzony, to przetestuj go programem chkdsk (z włączoną opcja “Automatycznie napraw błędy systemu plików” i włączona opcja “Skanuj dysk i próbuj odzyskać uszkodzone sektory”):


(ktoś tam) #4

Temperatury są w porządku.

 

sterowniki do integry są aktualizowałem, ale nie pomogło. Do płyty też powinny być dobre bo instalowałem co prawda pół roku temu, ale z płyty. Dysk testowałem HD Tune i wskazuje, że wszytko ok, ale wyrzuca mi błąd smart co 2 dni i ciągle się zacina i staje niewidoczny dla systemu. Zaraz obejrzę filmik.

 

//Edit:

Obejrzałem filmik i:

 1. Zainstalowane najnowsze sterowniki do Intel Iris (na starych było to samo).

 2. Zrobiłem i nie pomaga.

 3. CPU i iGPU podkręcone, ale działają stabilnie, na ustawieniach było to samo.

 4. Jak wyżej, podłączone poprawnie.

 5. Nie sprawdzałem, ale konfliktu nie powinno być, ponieważ instalowałem tylko z płyty i sterowniki do iGPU

 6. Czyszczony.

7(2). Zasilacz ma jeszcze zapas mocy (350 W powinno starczyć jeszcze na słabą kartę graficzną).

 1. Resetowałem przy okazji innego powodu i nie pomogło

 2. Zapomniałem napisać, że gdy wyskoczy komunikat “Sterownik ekranu przestał działać, ale odzyskał sprawność”, to po ponownym włączeniu gry można grać już do woli i wszystko jest ok, więc ta opcja odpada.

 

Zaraz będę jeszcze czyścił rejestr.

 

Wydaje mi się, że dziać może się to jednak z obu powodów. Gdy gram WoT i wyskoczy mi ów komunikat i gram już normalnie, to po pewnym czasie zacina się już na dobre (przypadek drugi), a kontrolka dysku cały czas się świeci. Po restarcie dysk jest nie widoczny i zwykle zgłasza błąd. Zapomniałem jeszcze napisać, że jeżeli mam puszczoną muzykę, lub włączone dźwięki, to przy czarnym ekranie słychać powtarzający się dźwięk. Brzmi to mniej więcej tak:

http://przeklej.org/file/WDwQeP/dzwiek.ogg

 

//Edit:

Rejestr też nie pomógł.