Czarny ekran przy włączaniu gier

Witam, mój problem polega na tym, że gdy włączam jakąś grę (fps), od razu lub po pewnym czasie zawiesza mi się komputer (nie zawsze). Wygląda to tak - komputer przestaje reagować (włącznie z kursorem) i po chwili odzyskuje sprawność i pokazuje komunikat “Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność.” i  gra się zamyka lub nadal nie odpowiada i po chwili pojawia się czarny ekran z kursorem “zajęty” (kółko). Muszę wtedy zresetować komputer. Przy WoT zawsze pojawia się czarny ekran.

 

Mój sprzęt to:

  • Corsair VS 350 W

  • ASRock Z87 PRO4

  • i5 4570

  • hp 1702

Karty graficznej nie mam, używam zintegrowanej HD4600. System to Windows 7 Home Premium.

 

Podejrzewam:

  • sterowniki monitora

  • dysk (w przypadku WoT) wysyłałem go już 2 razy do reklamacji i dalej nie działa poprawnie, przestaje być widoczny, zawiesza się i skrzeczy, ale nie chcą mi go wymienić.

Jak prezentują się temperatury poszczególnych podzespołów na płycie głównej ?? Miałem podobny przypadek, lecz na laptopie i układ graficzny mi się przegrzał.

Polecam uaktualniene sterownikow do plyty glownej (i zintegrowanej z nia karty graficznej).

 

Mozesz tez wyprobowac te sposoby:

https://www.youtube.com/watch?v=wYeT2HRleO4

 

Jezeli sadzisz, ze dysk moze byc uszkodzony, to przetestuj go programem chkdsk (z włączoną opcja “Automatycznie napraw błędy systemu plików” i włączona opcja “Skanuj dysk i próbuj odzyskać uszkodzone sektory”):

Temperatury są w porządku.

 

sterowniki do integry są aktualizowałem, ale nie pomogło. Do płyty też powinny być dobre bo instalowałem co prawda pół roku temu, ale z płyty. Dysk testowałem HD Tune i wskazuje, że wszytko ok, ale wyrzuca mi błąd smart co 2 dni i ciągle się zacina i staje niewidoczny dla systemu. Zaraz obejrzę filmik.

 

//Edit:

Obejrzałem filmik i:

  1. Zainstalowane najnowsze sterowniki do Intel Iris (na starych było to samo).

  2. Zrobiłem i nie pomaga.

  3. CPU i iGPU podkręcone, ale działają stabilnie, na ustawieniach było to samo.

  4. Jak wyżej, podłączone poprawnie.

  5. Nie sprawdzałem, ale konfliktu nie powinno być, ponieważ instalowałem tylko z płyty i sterowniki do iGPU

  6. Czyszczony.

7(2). Zasilacz ma jeszcze zapas mocy (350 W powinno starczyć jeszcze na słabą kartę graficzną).

  1. Resetowałem przy okazji innego powodu i nie pomogło

  2. Zapomniałem napisać, że gdy wyskoczy komunikat “Sterownik ekranu przestał działać, ale odzyskał sprawność”, to po ponownym włączeniu gry można grać już do woli i wszystko jest ok, więc ta opcja odpada.

 

Zaraz będę jeszcze czyścił rejestr.

 

Wydaje mi się, że dziać może się to jednak z obu powodów. Gdy gram WoT i wyskoczy mi ów komunikat i gram już normalnie, to po pewnym czasie zacina się już na dobre (przypadek drugi), a kontrolka dysku cały czas się świeci. Po restarcie dysk jest nie widoczny i zwykle zgłasza błąd. Zapomniałem jeszcze napisać, że jeżeli mam puszczoną muzykę, lub włączone dźwięki, to przy czarnym ekranie słychać powtarzający się dźwięk. Brzmi to mniej więcej tak:

http://przeklej.org/file/WDwQeP/dzwiek.ogg

 

//Edit:

Rejestr też nie pomógł.