Czarny Ekran w grach i przegrzewanie się

Mój laptop podczas grania się grzeje a jak się przegrzeje to się wyłącza. Podstawka chłodząca pomagała lepiej na Windows 8.1 ale teraz jest do niczego. Muszę kilkanaście razy wchodzić na pulpit, włączać Energy Management i wybierać Usuwanie kurzu bo wtedy wentylatory pracują na najwyższych obrotach. Ale teraz przedstawię wam najważniejszy kłopot: Windows 10 ma taki błąd, kiedy za dużo razy wejdę na pulpit to prędzej czy później jak wrócę do gry będzie taki bug - słychać co się dzieje w grze, można sterować grą ale nic nie widać, czarny ekran jest. Więc mam do was dwa pytania:

  • Jak mogę naprawić bug z grami w Windows 10 (nie piszcie Tryb Okna bo jest dla mnie niekomfortowy)?

albo

  • Jak mogę ochłodzić laptopa?

Dodatkowe pytanie

Co - waszym zdaniem - zapewni mi lepszą cyrkulację powietrza - stojak pod laptopa czy zwykła niechłodząca podstawka?

Z góry dziękuję

Jeżeli wierzysz, że aplikacja w systemie potrafi wyczyścić urządzenie z kurzu to gratuluję poczucia humoru.

Rozwiązaniem na przegrzewający się laptop jest porządne wyczyszczenie go z kurzu, co oznacza że bez serwisu się nie obejdzie.

Zrobiłem eksperyment, oczywiście używałem podstawki. Mam wentylatory z lewej strony laptopa, więc ustawiłem go tak żeby wentylatory były na krawędzi stołu aby poprawić cyrkulację powietrza. Procesor pracował na pełnych obrotach - 2,5 GHz (tak działa zawsze jak wyłączę laptop i włączę jeszcze raz nie odłączając zasilania), wentylatory dawały z siebie wszystko i częstotliwość ręcznego wymuszania pracy wentylatora znacznie się zmniejszyło - boadjże 5 razy i uniknąłem buga w grach na W10. Czasami się zastanawiam czy nie ustawić podstawki chłodzącej pod innym kątem, może będzie jeszcze lepsza cyrkulacja.

Teraz z ciekawości chcę wiedzieć co jest lepsze do utrzymania statycznego podłoża - stojak pod laptop czy zwykła podstawka niechłodząca?

Wystarczy, że laptop będzie postawiony na powierzchni która nie zasłania całkowicie otworów wentylacyjnych, czyli np. na biurku. O ile układ chłodzenia działa poprawnie - czyt. nie jest zakurzony.

Aktualizacja BIOSu pozwoli rozwiązać problem. W dokumentacji tej aktualizacji pisze

Fix CPU temperature between T1 (50°C) ~ T2 (90°C) does not meet the fan duty.

Problem w tym że gdy próbuję zaktualizować BIOS wyskakuje mi komunikat Please insert system baterry