Czarny ekran w laptopie

Witam i prosze o dobra rade.

Posiadam ibm think pad t-23.

Od pewnego czasu po wlaczeniu laptopa pokazywal sie tylko ciemny ekran,widac bylo tylko ledwo widoczne ciemne zarysy ,nic wiecej.Kilka razy udawalo mi sie dociskajac brzegi monitora ,lub obudowy i ekran zaskakiwal.Po rozebraniu obudowy ekranu ,odpowiednio dociskajac inverter,ekran tez zaskakiwal.Po pewnym czasie inverter sie zepsul,jakas drobna czesc sie przepalila.Zakupilem inny inverter,niestety ,wciaz to samo.Podpialem laptopa pod inny monitor i dziala .Czyli nie jest to wina plyty glownej.Zostalo mi jeszcze do sprawdzenia tasma laczaca ekran ,badz wymiana calego ekranu.Tasma wyglada na nienaruszana,ale byc moze ,cos nie styka.Ostatnio ekran calkiem siadl.Przedtem bylo troszke widac ,teraz zapanowala absolutna czern. Czy moze byc cos jeszcze skopanego,czy skoncentrowac sie na tasmie i ekranie ?

Jesli zna ktos podobny przypadek ,poprosze o odpowiedz.

tak na matrycy oraz kablu łączącym, najlepiej zrobić to w jakimś serwisie (zapłacić 50zł za diagnozę) a potem na własną rękę wymienić :-).

Ok.-dzieki.Niestety ,nie mam mozliwosci skorzystania z serwisu za 50 zl.,wiec postaram sie cos samemu zdzialac.Postaram sie dokupic najpierw tasme.Jak nie pojdzie ,zobaczy sie ,co dalej.Pozdrawiam.O wynikach prob poinformuje.

W matrycach LCD są chyba jakieś świetlówki podłączone do tego inwertera. W niskobudżetowych matrycach (tańszych laptopach) jest przeważnie jedna taka świetlówka - na dole lub u góry ekranu. Sprawdź czy ta świetlówka działa, może jak padał inwerter to pociągnął ją ze sobą.

Wlasnie otrzymalem i zainstalowalem tasme do LCD.No i po podlaczeniu tej tasmy mam jasny, jasniutki obraz…hehe i nic wiecej.Moja niskobudzetowa matryca swieci sie teraz jasnym swiatlem.Niestety nic ,oprocz tej swiatlosci nie widac.Co teraz moze byc ?Zle cos styka,albo cos z grafika?Chyba znowu trzeba bedzie laptopa rozbebeszyc;-(

Dodam ,ze przy podlaczonym monitorze zewnetrznym wszystko dziala. (Czyli blad grafiki ,chyba odpada)…

Złączono Posta : 26.10.2007 (Pią) 21:21

Znowu ja.Pogrzebalem znowu ze wszystkimi zlaczkami.Niestety bez pozytywnych rezultatow.Co ciekawego odkrylem,to ze monitor nie reaguje,na podpiecie tasmy.Czy jest podlaczona pod monitor laptopa,czy odlaczona ,ekran swieci na bialo.Czy to jakis blad monitora? Chyba tak,skoro wszystko inne sprawdzilem.Moze jednak ktos zna odpowiedz ?