Czarny ekran

Siema zainstalowałem sobie Ubuntu 20.04 na dysku SSD system uruchamiania się w 24 sekundy. Czyli ok.Tylko problem w tym ze podczas startu systemu mam czarny ekran a potem dopiero ekran logowania nie ma ekranu startowego z napisem Ubuntu mam bios Ufi .

A jaki to komputer jakoś dokładniej? 24 sekundy to powoli.

**1.Płyta Głowna Asus A68HM-K Procesor AMD A10-6800K 4.1GHz grafika zintegrowana Radeon HD 8670D. Ram 8GB DRR3 i Dysk Adata SDD 120 GB SU 650. Nie mam tego ekranu z napisem Ubuntu co jest na foto tylko czarny ekran a potem ekran logowania .

As jaki to kłopot? Ważne, że system. Działa dobrze.

Ok naprawione w Grub do quiet splash dopisałem nomodeset i ten ekran jest. Jeśli uważasz że na tym sprzęcie uruchamianie systemu może być szybsze niż 24 sekundy to proszę o porady co jeszcze można zmienić dzięki. A jeszcze dopytam jest sens dokupienia jeszcze 8 GB pamięci ram ?

Jak masz okazję na tani RAM, to nie zaszkodzi, ale palącej potrzeby 16GB nie ma.

Daj mi wynik poleceń:
systemd-analyze
systemd-analyze blame

Ten twój problem z brakiem plymouth to sprawa GPU, gdzie nowe sterowniki otwarte nie pasują, a starych chyba nie zainstalowałeś (Ubuntu powinno mieć coś w stylu centrum sterowników - tak zobacz, czy podpowiada jakieś sterowniki AMD).

systemd-analyze
Startup finished in 3.158s (kernel) + 8.608s (userspace) = 11.766s
graphical.target reached after 8.596s in userspace
$ systemd-analyze blame
7.758s dev-sda5.device
7.272s snapd.service
6.399s NetworkManager-wait-online.service
6.019s plymouth-quit-wait.service
2.137s gpu-manager.service
1.035s alsa-restore.service
472ms dev-loop8.device
457ms networkd-dispatcher.service
426ms udisks2.service
419ms dev-loop1.device
409ms fwupd.service
392ms accounts-daemon.service
385ms snap-core-11606.mount
377ms snap-snapd-12883.mount
368ms dev-loop2.device
355ms dev-loop5.device
350ms dev-loop4.device
348ms dev-loop3.device
345ms dev-loop9.device
334ms dev-loop10.device
332ms dev-loop6.device
315ms dev-loop0.device
294ms apparmor.service
lines 1-23
w oprogramowanie i aktualizacje dodatkowe sterownik jest brak dostępnych sterowników aw ustawienia grafika pokazuje AMD® Aruba gdzie moja zintegrowana to Radeon HD 8670D. I jedank w Grub do quiet splash musiałem usunąć nomodeset bo wtedy zacinał mi YouTube gdzie internet idzie po kablu 150Mb/s.
Też mi się wydaje że to coś z Gpu i sterownikami .

Jednak nie taka zła ta prędkość. Nie ma co grzebać.

Jak przy domyślnych ustawieniach (bez nomodeset) tylko jest brak plymoutha, to nie ma co naprawiać, bo i tak ten bajerancki ekranik byś widział kilka sekund.

Ok dzięki Jednak nie taka zła ta prędkość czyli uruchamianie systemu ? Jak możesz jeszcze napisać ten bajerancki ekranik nie jest wymagany :grin: Pozdrawiam

Wynik polecenia nie wskazuje na nic, co by ci jakoś zwalniało uruchamianie. Wydawało mi się, że to trochę powoli, ale jak tak mierzyć od zimnego startu to jest nieźle. Tak czy siak to byłaby ■■■■■ółka, byle się samo korzystanie z kompa dobrze sprawiało.

Dzięki jeszcze raz za zainteresowanie tematem z kompa korzysta mi się ok bo nic się nie dzieje z systemem złego bo służy mi tylko do przeglądania internetu :grin:

Da się proces bootowania jeszcze trochę zoptymalizować.
Wyłącz NetworkManager-wait-online.service ta usługa jest zbędna i odpowiada za czekanie, aż połączenie internetowe będzie dostępne przy procesie bootowania. W scenariuszu serwerowym/homelab jest istotna, a tak wydłuża tylko proces bootowania.

Możesz wyłączyć też Snapd o ile nie korzystasz z aplikacji w paczkach SNAP.
Ewentualnie możesz z configa GRUB usunąć „quiet splash” i zamiast „czarnego ekranu” przy bootowaniu będziesz widzieć, co aktualnie jest uruchamiane, lepsze chyba to niż nic :wink: