Czas UEFI a czas Windows vs automatyczna zmiana czasu

witam

Mam system Win 10, wcześniej Win 7 na płycie głównej Gigabyte z UEFI. Niestety z jakiegoś powodu UEFI nie obsługuje automatycznej zmiany czasu, a Windows synchronizuje czas z UEFI. Czy da się jakoś uniezależnić Windowsa od zegara UEFI? Np. wczoraj Windows nie zmienił mi automatycznie czasu mimo, że mam tę opcje zaznaczoną.

Wcześniej, przez wiele lat miewałem płyty główne z BIOSEM i nigdy nie spotkałem się z problemami w tak podstawowych sprawach. A niby UEFI miał być lepszy…

Standardowo Windows 10 synchronizuje swój czas z serwera czasu - sprawdź ustawienia.

Ja z ręcznej daty i strefy wróciłem do ustawień automatycznych i się sam skorygował (na ręcznym nie zrobił korekty).

A w UEFI też ci się aktualizuje czas?

Aż tak nie sprawdzałem, pewnie Windows je nadpisał.

Zaraz, zaraz. Czyli Windows nadpisuje do UEFI? może to tutaj jest problem i u mnie działa to na odwrót?

Hej,

Tak, dokładnie.

Mało prawdopodobne, ale jednak prawdopodobne. A jak masz w systemie Windows skonfigurowane ustawienia synchronizacji czasu?

Pozdrawiam,
Dimatheus

O tak:

obraz

obraz

Całe lata 98, ME, XP, BIOSów, a pierwszy raz się spotykam z czymś takim, że Windows ma problemy z automatyczną zmiana czasu.

A skąd masz Internet? To znaczy z usług jakiego operatora korzystasz? Bo niektórzy (z tego wiem np. Multimedia) blokują ruch przychodzący na porcie 123/UDP. Klient Microsoftu używa tego portu do odbioru (i do wysyłania) danych z serwerów NTP.

Ja tak mam i korzystam z NetTime http://www.timesynctool.com/

Od złodziei z Vectry. To taka “firemka” z Gdyni.

No to kto wie, czy też nie filtrują. Ale tego nie wiem. NetTime u mnie robi robotę.

image

Ja mam z multimedia internet i port 123 zablokowany ale mi z czasu letniego na zimowy automatycznie zmieniło a wcześniej z zimowego na letni musiałem sam ustawiać.

A czemu to nie może działać bezproblemowo tak jak kiedyś, że nie trzeba żadnej interwencji od użytkownika? Auto zmiana czasu wydawała się czymś podstawowym w Windows i bezproblemowym.

Prosta sprawa. Przestaw zegar ręcznie - na przykład o 2 godziny do przodu - a później zmień na automatyczne. Zobaczymy, czy czas się zmieni. Oczywiście w między czasie nie wykonuj restartu systemu, co by UEFi nie zmieniało nic.