Czasem komputer dziwnie mi się włącza

Czasem komputer dziwnie mi się włącza zaraz po włączeniu go jest tak jak by zaraz miał się by wyłączyć zielona lampa się wyłącza a czerwona tak bardzo słabo świeci i tak bardzo słabo w tedy chodzi ale potem się resetuje i znów się załącza normalnie i włącza się tak nawet 3 razy i dopiero się normalnie włączy nie wiem czy to wina windowsa czy kompa… Nie zawsze tak mam ale ostatni czasem się tak robi i nie wiem co mam robić…

jeżeli przy włączaniu -to windows raczej nie ma z tym nic wspólnego…

-może coś z płytą główną-zrób reset biosu…

-lub…

sprawdź zasilacz -> http://hotfix.pl/articles.php?article_id=79 oraz podaj napięcia które wyświetli Ci program everest ultimate

Pavell , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Tylko że ja nie wiem jak się robi reset biosu.

Nie moge sprawdzić zasilacza bo nie mam miernika w domu…

2d36nvt1jofdgoa0saq.jpg

Napięcia OK pobierz program HD Tune z http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … +Tune+2.55 następnie podaj wyniki z zakładki error scan (oczywiście przeskanuj) a następnie przeczytaj i wykonaj -> http://forum.hotfix.pl/viewtopic.php?f=22&t=512

63dm00bi2lah2v1i2er.jpg

Dzisiaj jak włączałem komputer to przed ładowaniem systemu się zresetował i potem po uruchomieniu już windowsa też się zresetował

Masz bad sector, podaj jeszcze odczyt z hdtune wg linku podanego przez mint1991.

HD Tune: MAXTOR STM3802110A Health


ID Current Worst ThresholdData Status   

(01) Raw Read Error Rate 103 99 6 6236492 Ok       

(03) Spin Up Time 97 93 0 0 Ok       

(04) Start/Stop Count 99 99 20 1893 Ok       

(05) Reallocated Sector Count 100 100 36 0 Ok       

(07) Seek Error Rate 82 60 30 168646620 Ok       

(09) Power On Hours Count 97 97 0 3329 Ok       

(0A) Spin Retry Count 100 100 97 0 Ok       

(0C) Power Cycle Count 98 98 20 2636 Ok       

(BB) (unknown attribute) 1 1 0 121 Ok       

(BD) (unknown attribute) 98 98 0 2 Ok       

(BE) Airflow Temperature 65 58 45 605683747 Ok       

(C2) Temperature 35 42 0 35 Ok       

(C3) Hardware ECC Recovered 61 54 0 78937043 Ok       

(C5) Current Pending Sector 100 100 0 5 Ok       

(C6) Offline Uncorrectable 100 100 0 5 Ok       

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 0 Ok       

(C8) Write Error Rate 100 253 0 0 Ok       

(CA) TA Counter Increased 100 253 0 0 Ok       


Power On Time : 3329

Health Status : Ok

Wg mnie jako, że masz ten bad sector będziesz musiał przeinstalować system, z tym, że wybierz formatowanie pełne, bo wtedy sprawdzany jest dysk na obecność błędów i zepsute obszary dysku powinny być pomijane przy instalacji. Ale poczekaj na wypowiedzi innych, bo nie jestem pewien czy ten błąd masz na partycji z systemem.

Napraw to za pomoca polecenia chkdsk.

Menu Start -> Uruchom… ->wpisz cmd.

W wierszu poleceń wpisz:

chkdsk X:

gdzie X: to litera partycji, która ma być sprawdzona.

Komputer poprosi o restart, po restarcie zostanie sprawdzona partycja pod katęm błedów, ewentualne złe sektory zostana naprawione.

Coś nie za bardzo podobają mi się te odczyty, ale nie jestem w 100% pewien czy są złe biorąc pod uwagę że pojawiły się bad sector’y. Podeślę tu specjalistę od analizy odczytów smart :slight_smile: wykonaj to co pisze deFco247 lecz ja zrobię drobną modyfikację : wpisz chkdsk X: /f

gdzie x- litera partycji którą chcesz sprawdzić.

Jeszcze jedno pytanie jak długo używasz ten dysk twardy? może po prostu ze starości zaczyna się sypać. Radziłbym jak dasz radę zrobić kopię zapasową ważnych plików (backup).

W sierpniu będzie dwa lata jak go używam…

Dwa lata to jeszcze nie tak źle, pracowałem na kompie z sześcioletnim HDD i tam jedynym objawem wieku była głośna praca.

No i oczywiście wykonaj moje powyższe polecenie lecz zamiast chkdsk X:

wpisz:

chkdsk X: /f

gdzie X: to litera partycji, która ma być sprawdzona.

Nie miałeś kiedyś może jakiegoś wirusa? Podaj mi jeszcze nazwę producenta dysku oraz jego model.

Nie miałem chyba…

Nazwa producenta to MAXTOR ale model chyba tu pisze wofu1gn6jqeyojp0o5v.jpg

Zrobiłem format komputera teraz chkdsk nie wyświetla że mam błędy… Ale niestety nadal mi się tak włącza komputer…

przeciez widac, ze jest :roll:

jeden blok to 30MB, wiec to pierwsze kilkaset MB partycji

dwa - blad w hdtune nie jest jednoznaczny z bad sektorem fizycznym, bo program podaje odczyt biezacy a po smart widac, ze hdd ma 5 bad’ow i kolejne 5 w drodze

mozna uzyc MHDD do remapu sektorow - na jakis czas powinno pomoc