Czego brakuje wam w Gimpie?

Chyba nie było jeszcze na tym forum takiego wątku, tak więc postanowiłem takowy założyć.

Mi trochę przeszkadza “wielookienkowość”, aczkolwiek raczej da się do tego przyzwyczaić :slight_smile:

A jak jest z wami?

Wiesz, że mi też :slight_smile:

Witam to wypróbujcie gimpshop albo krita.

Mi wielookienkowość zdecydowanie ułatwia pracę, chyba łatwo się przyzwyczaić. Tyle że może rzeczywiście niektórym przydała by się możliwość wyboru.

Brakuje trochę możliwości grupowania warstw, ale na szczęście raczej rzadko bym takiej opcji używał. Mógłbym się jeszcze przyczepić do grupowania czcionek i pędzli.

Poza tym wszystko co do tej pory potrzebowałem było w Gimpie lub pluginach.

Mimo, że GIMP jest standardowo wielookienkowy, to jest bardzo łatwy do spersonalizowania i ja np. korzystam z 2 okienek: głównego (edycji obrazu) i narzędziówki (w której dodałem kilka zakładek, zamiast kolejnych wyskakujących okien).

Natomiast brakuje mi kilku drobiazgów, które przydają się przede wszystkim w profesjonalnej pracy, a przede wszystkim:

  • brak przestrzeni barwnej CMYK (jest niby plugin ale nie do końca to wszystko tak wygląda jak powinno),

  • brak 32-bitowej palety kolorów (tego tak naprawdę najbardziej mi żal, a przydałoby się np. przy tworzeniu obrazów HDR),

  • brak grupowania warstw…

  • brak narzędzia podobnego do ImageReady - szczególnie przydałoby się do cięcia stron (bo to obecne narzędzie jest strasznie niewygodne i mało funkcjonalne).

  • parę innych drobnostek…

Natomiast zalet GIMPa nie sposób policzyć i w kategorii cena/jakość jest zdecydowanym liderem.

mi niektórych pędzli brakuje ale i bez tego da się żyć :stuck_out_tongue:

Ogromne ilości pędzli można ściągnąć, albo nawet zrobić własne, więc nie traktowałbym tego jako “brak”…