Czego dalej mam się uczyć?

Witam!

No tak na początek polecam pouczyć się i podziałać z wykorzystaniem CSS 3, JavaScript, PHP, MySQL.

Jakieś książki, poradniki polecasz?

Ja bym radził na początku nauczyć się korzystania z internetu.

 

Takich tematów w sieci jest mnóstwo. Nie widzę sensu przepisywać tutaj informacji których można wyszukać wyszukiwarką na forum czy w google.

 

Jako plus warto uczyć się angielskiego (w przyszłości się przyda, jak nie w informatyce do w innych dziedzinach też się przyda).

 

Moja odpowiedź jest szczera bez żadnych uszczypliwości.

Na początek polecam zapoznać się z podstawami html i ccs3 + javascripty. Na php i MySQL przyjdzie czas. 

 

Co do książek wejdź na Helion.pl i poszukaj jest tam sporo pozycji i są one z opiniami to szybko wyłowisz te wartościowe. Czasem na ebookpoint.pl są promocje i można ciekawe ebooki kupić za 9,90 zł (przy normalnej cenie czasem 60 zł).

 

Ja swoją wiedzę mam z zakupionych kursów z eduweb.pl oraz strefakursow.pl

na poczatku html i html5 się wyucz:D sam napisałeś że umiesz podstawy;]

Chodziło mi raczej o to że HTML to ogólna podstawa pisania stron internetowych :smiley:

Na początek zacznij od samego HTML5 i CSS3, ta Twoja strona nie mam pojęcia w jakim standardzie jest… Pomiń (na razie) JS, PHP itp. koduj sobie strony statyczne. Wyrób sobie nawyk pisania kodu zgodnie z jego przeznaczeniem i standardem. Ogarnij znaczniki i ich przeznaczenie, np. naucz się tworzyć menu, potem je stylizować, obecnie w CSS3 masz takie właściwości, że nie trzeba żadnych zdjęć.

 

Parę postów wyżej, dobrze napisane, abyś angielski znał, gdyż będzie Ci łatwiej.

 

Nie kieruj się tym, że “Od czego zacząć naukę”, możesz przecież wszystko przeczytać/obejrzeć, w każdym kursie, tutorialu możesz coś wynieść dla siebie i tylko od Ciebie zależy ile czasu na to poświęcisz i ile się nauczysz.

 

Tak z ciekawości zapytam, napisałeś, że stworzyłeś stronę na projekt z informatyki, to rozumiem, że na Twój nauczyciel tak Cię nauczył, czy to raczej była Twoja inicjatywa?

Polecam Ci video kursy tworzenia stron WWW - są idealne dla początkujących, oszczędzą Ci ogrom czasu:

http://videokurs.pl/kursy-tworzenia-stron-www.php

 

Na stronie masz też sugerowaną kolejność oglądania kursów / ew. poznawania wiedzy gdziekolwiek indziej. Oczywiście możesz uczyć się z neta / z książek, bo jest na ten temat mnóstwo materiałów, ale jak to bywa na początku jest po prostu trudno i zasięgnięcie do video kursu jest jak cheatem w grze komputerowej :wink:

 

Zresztą wystarczy oglądnąć przykładową lekcje i od razu widać, że chłonie się wiedzę w taki sposób dużo szybciej.

 

Co do hostingu najpierw darmowe jakiekolwiek gdzie jest obsługa php i mysql + jakiś panel phpmymadmin, a później polecam np. netmark.pl z polskich, a dreamhost.com z ang. hostingów.

 

Powodzenia :slight_smile:

Doskonały kurs HTML i CSS, rozwijany od wielu lat. Korzystam z niego już przeszło 8 lat i ciągle się przydaje: www.kurshtml.edu.pl.

 

Gdy opanujesz trochę lepiej HTML i poznasz podstawy CSS, to zacznij bawić się w PHP oraz bazy danych MySQL. Polecam książki z serii “PHP od Podstaw” z Helionu, zwłaszcza te starsze wydawnictwa. Ale pamiętaj - nie seria “biblia”, bo tam jest bardzo skrótowo i mało opcji rozwiązań. Na Allegro spokojnie kupisz “PHP od podstaw” - czerwona okładka.

Z mojej strony polecam poniższe kursy:

 

http://www.w3schools.com

 

na uczelni używaliśmy materiałów z tej strony i radzili sobie z nimi również kompletni nowicjusze. Książek nie polecam, ponieważ w technologiach internetowych obecnie ciężko złapać coś, co byłoby na czasie. Nawet kursy uczelniane potrafią się zdezaktualizować w trakcie trwania jednego semestru (mój autentyczny przypadek, gdy wyrosła nowa siła w postaci Ruby on Rails).

 

Bardzo ważne jest przeprowadzanie walidacji w toku programowania:

 

http://validator.w3.org

 

W kwestii pytania plus jeszcze trochę: zacznij od HTML (wg. w3schools, a nie tego, co na razie znasz). Warto zaraz po tym przelecieć ten kurs: http://www.w3schools.com/Schema/ - u nas od tego się zaczynało, lecz HTML pozwoli się oswoić z XMLem. Po tym CSS. Po CSS można pomyśleć o zabawie po stronie serwera, wiec znów zacząłbym od podstaw i tu akurat mogę polecić książkę, ponieważ będzie to jakakolwiek książka z “Thinking in Java” (preferowana ze względu na użycie po stronie serwera) lub “Thinking in C++” - chodzi o poznanie programowania obiektowego, które z kolei pozwoli sprawnie pisać w JS. Z kolei poznanie protokołu wysokiego poziomu daje pisanie aplikacji w perlu - i z tego uczyniłbym drugi filar programowania po stronie serwera. I tak znajomość programowania obiektowego oraz rozumienie tego, co dzieje się pod maską (umiejętność odebrania zapytania oraz odpowiedzenie na nie, pisząc nagłówek oraz dołączając do niego treść, bez użycia bibliotek) daje impuls do następnego - i dla wielu ostatniego - kroku: wybór języka programowania, w którym można sprawnie pisać usługi internetowe. Jak do tego etapu dojdziesz, to będziesz wiedział(a), co wybrać. Ze swojej strony tylko przestrzegam, ponieważ wiele osób na tym etapie popełnia ten błąd: nie wybieraj PHP dopóty, dopóki nie piszesz bezbłędnie, nie uwzględniając literówek. Chodzi o to, że PHP nie daje jednoznacznych wyników w sytuacjach, w których inne języki by po prostu wyrzucały błąd. To ma być największa zaleta PHP, ale czyni to wadą, gdy aplikacje w nim napisane mają być używane do odpowiedzialnych zadań.

 

Podsumowując:

  1. HTML+XML (pisanie dokumentów, które przechodzą walidację)

1,5) DOM

  1. CSS

  2. programowanie obiektowe

  3. JS

  4. perl

  5. java, python lub perl (przynajmniej do chwili, gdy – pisząc z ręki – jedynymi błędami wyrzucanymi przez kompilator/interpreter będą literówki)

  6. ewentualnie php po spełnieniu warunku z nawiasu powyżej

 

Inni forumowicze pewnie będą mieli na to swoje spostrzeżenie, dlatego mam nadzieję, że pojawi się jakaś konstruktywna krytyka, która pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Podana tu ścieżka zapisana w CV na chwilę obecną gwarantuje nie byle jaką pracę. Często też wraz z kursami zaawansowanych metod matematycznych, fizyki oraz innymi przedmiotami towarzyszy w różnej kolejności studentom kierunków informatycznych.

 

Zaznaczam, iż podane przeze mnie przykłady nie wyczerpują możliwości, ani co do kolejności, ani – mnogości technologii.

 

Pozdrawiam serdecznie!

Moja inicjatywa