Czego się lepiej nauczyć: Pascal czy C++

Witam. Powoli przygotowuję się do wejścia w nowy dział informatyki czyli programowania. Na chwilę obecną stoję przed wyborem czy uczyć się lepiej Pascala czy C++ (a może coś jeszcze innego) i jakiego programu do tego by używać. Od razu mówię, że nie programowałem jeszcze nic i jestem zielony z wszystkiego.

C++. Pascal nie ma w tej chwili żadnych zastosowań praktycznych i istnieje w szkołach tylko siłą przyzwyczajenia.

C i C++,Pascal ma tylko zastosowania dydaktyczne - programowanie dla początkujących itd,programy,których używasz są w 90-95% w C/C++,wywodzą się od niego takie języki jak Java,C# - sprawiają wrażenie,jakby to był C++ z dodatkowymi klasami,wszystkie funkcje są pogrupowane w klasy.

Klasa jest zbiorem gotowych funkcji,na jej podstawie tworzy się obiekty,obecnie programuje się w językach obiektowych

np. obsługa interfejsu (okna,które widzisz po uruchomieniu programu) jest obiektowa,obiektami są np. przyciski dodające dla siebie funkcję ButtonClick,która jest wywoływana po ich kliknięciu

W początkowej fazie studiów także, później przeskakuje się właśnie do C/C++.

Ja studiuję informatykę na Politechnice Warszawskiej i Pascala nie było ani przez chwilę. Od razu na pierwszym semestrze, w ramach przedmiotu Podstawy Programowania, było C. Potem na drugim semestrze na Programowaniu Obiektowym C++. Teraz mam Algorytmy i Struktury Danych, a potem będzie Programowanie Zdarzeniowe, na którym będzie Java.

no to wam chociaż trochę to poukładali :smiley: bo u nas na 1 sem algorytmy i złożoność a teraz dopiero uczą programowania w C/C++ :smiley: