Czego się uczyć?

Powiedzmy, że interesuje się tworzeniem stron, hardware i linuxem. To teraz powiedzcie mi jak mam pogłębiać wiedzę w tym kierunku? Poza pisaniem i czytaniem postów na forum :wink:

Dokładnie chodziło mi o wykorzystanie Linuksa jako routera/ bramy do internetu (serwer www też możesz na nim postawić, np. do zarządzania użytkownikami z przeglądarki). W sieciach pewnie się to przyda. Oczywiście Windowsy w wersji serwerowej też musisz ogarnąć. Jednak ja wole darmowe rozwiązania do testów i nauki, windows 2003 jest troche drogi :stuck_out_tongue: Powiem Ci szczerze, że w ciągu jednego dnia podczas konfiguracji niceshapera 0.6rc6 nauczyłem się więcej niż od września w szkole na lekcjach z linuksa (technikum). Pisanie stron wydaje mi sie nudnym zajęciem. Jednak znam kilka osób, które zarabiają grube pieniądze pisząc stronki tylko po szkole. Też się nad tym zastanawiam :slight_smile:

Proszę o odpowiedz!

To poczytaj: http://helion.pl/ksiazki/anpck4.htm

Na prawdę wciąga.

Jeśli masz zamiar uczyć się wszystkiego co związane z informatyką to… Szczerze Ci współczuję… Koledzy powyżej dobrze radzą, zmniejsz horyzont i ucz się jednej rzeczy. Na rynku pracy nie są potrzebne osoby, które znają wszystko po trochu ale takie, któe znają się na jednej rzeczy ale robią to w sposób profesjonalny.

Lubisz gry? Pisz je! ucz się języków programowania (C/C++/Pascal) a potem zabierz się za biblioteki graficzne.

Lubisz sprzęt? Kup składaka i baw się.

Lubisz systemy operacyjne? Zainstaluj sobie linux’a i Windowsa na jednym kompie i dłub w nich.

Lubisz sieci komputerowe? Kup routera, jakiś złom i konfiguruj sieci na różne sposoby.

Nie ucz się wszystkiego bo Ci głowa pęknie. Tego wszystkiego jest zdecydowanie za wiele.

A mam takie pytanko : ile może zarabiać programista C++?

To zależy jak bardzo umiesz C++ i zależy w jakiej branży

od 1500-2000 na początek do nawet 10000 tysięcy (zależy od stanowiska, firmy i sprzedaży projektu)

Rok temu samodzielnie zmontowałem komputer, nie mam zamiaru tego powtarzać jak na razie :wink: W grę wchodzi wymiana części. “baw się” - mógłbyś mi to wytłumaczyć, co konkretnie miałeś na myśli.

Może jakieś elektroniczne lektury?

Dwiema dziedzinami jakimi się głównie od początku interesuje to hardware i webmastering. Do tej drugiej dziedziny jak dotąd brak propozycji…

Hmm webmastering, jak nie chesz oklepywać PHP, to np. Ruby on Rails, Python, Java…

Baw się - Podkręcaj taktowania, zmieniaj szybkość obracania się wiatraczków i obserwuj kompa. Wiele rzeczy można robić z byle jakim składakiem

Do webmasteringu:

Kup książkę o PHP, CSS, Flash’u czy innych językach, które pomogą Ci zgłębiać wiedzę. Z własnego doświadczenia Ci powiem, że normalna książka jest o 10000% lepsza jak jej elektroniczny odpowiednik. Dlaczego? A no dlatego, że połowę zadań zaczniesz kopiować zamiast klepać i będziesz mógł ją tylko czytać na komputerze.

Ja powiem tak: do php the best książka imo to ćwiczenia praktyczne za 20zł :smiley: Nauczysz się podstaw a wszystko inne z internetu z for i ogólnie z googli. Co do CSS to nie kupuj nic - znając angielski na poziomie podstawowym i po przejrzeniu kilku plików css będziesz sam umiał już takie budować :slight_smile: a jak nie to topstyle i wszystko śmiga :smiley:

Książki są dobre ale na absolutny początek.

To prosiłbym teraz o podanie linku do konkretnej książki o tym całym PHP. Jakie polecacie? Podobno z helion.pl dużo ludzi kupuje. Chciałbym się trochę zorientować.

Ale to nie cały hardware. Głównie wspomniałeś tutaj o overclockingu, to też może być wiąże się z tym ta kategoria :wink: Chciałbym się dowiedzieć skąd wiedzą użytkownicy tego działu co polecić, mimo nie posiadania tego sprzętu? Jakie testy, artykuły, strony czytają?

Tak jak napisałem: http://helion.pl/ksiazki/cwph52.htm

w moim starszym wydaniu bylo o 1 dzial mniej :roll:

Zainstaluj sobie Linuksa i próbuj go upiększać, modernizować itp :slight_smile:

Linux jest mi nie potrzebny gdyż nie jestem programistą, ani nie chcę zakładać serwera. Więc po co zaśmiecać mój mały dysk? Miałem już i wiem, że trochę w nim podłubie i się kończy, wracam do Windowsa.

Inne propozycje?

Oczekuje też odpowiedzi na pytanie z poprzedniego posta.

Jeśli chcesz poznać Hardware czytaj specyfikację danego podzespołu.

Przykład:

Ktoś Cie pyta jaką kartę kupić w danym przedziale cenowym. Ty siadasz do kompa, wchodzisz na kilka sklepów internetowych / stron producentów i czytasz. Patrzysz która ma więcej pamięci, taktowanie procesora graficznego, ilość jednostek pixel i wertex (chyba tak się to pisze) shader. Wchodzisz na kilka for i czytasz opinie o tej karcie. Szukasz informacji pod kątem overclokingu etc etc etc.

ja patrze na benchmarki i FPS w grach i porównania z innymi podzespołami…

OC jest łatwe :smiley: Hardware z resztą też… tylko załóżmy że posiadam taką wiedzę… i co? jaki bym miał zawód? składacz kompów dla reala czy innego carefoura z codegenami na pokładzie? :stuck_out_tongue:

klopas , redatkor w jakimś portalu/miesięczniku o tej tematyce.

Po HTML i CSS przychodzi kolej na PHP, w trakcie PHP przydało by się MySQL, dalej AJAX (do tego trzeba liznąć JavaScript - biblioteka jQuery), potem zawsze można nauczyć się obsługiwać jakiś CMS, na przykład Joomla, Drupal, czy platformę WordPress.org.

No i teoria bezpieczeństwa - rodzaje ataków na serwery i metody obrony - żeby na przykład nie tworzyć serwisów podatnych na SQLInjection, XSS.

Możliwości dla potencjalnego webmastera jest wiele, potrzeba tylko czasu i chęci na naukę. Ale jesteś młody więc masz czas.