Czego się uczyć?


(Rykendo) #1

Witam!

Nie wiedziałem w jakim dziale zamieścić ten temat, ten wydał mi się najbardziej odpowiedni... Przeglądałem już podobne tematy kiedyś. Jednak nadal nie wiem czego ja mam się uczyć. Jak myślicie? Znam HTML i CSS w stopniu podstawowym, to znaczy przy każdym tworzeniu strony sięgam do kursu. Wiem mniej, więcej co i jak. Może kuć to na blachę? Znać większość znaczników, kodów itd. Ostatnio brałem udział w konkursie oki.edu.pl. Niestety nie znałem odpowiedzi na większość pytań przyznam się szczerze :frowning: Było o sieciach, pakiecie biurowym, linuxie... Proszę o pomoc! PS: Tak popatrzałem na te działy na forum... Mogę wam powiedzieć z którymi mam problemy lub nic nie wiem na ten temat.

To tak:

Systemy operacyjne GNU/Linux

Sieci komputerowe

Bezpieczeństwo i logi HijackThis

Programowanie


(matiit) #2

Ucz się tego co Cię interesuje.


(Rykendo) #3

Problem jest w tym, że mnie interesuje szeroko pojęta informatyka, wszystko co związane z komputerami. Nie ważne co... :stuck_out_tongue: Poradźcie!


(Protofik+Dobreprogramy Pl) #4

może na game tester :slight_smile:


(system) #5

Niewiem czy to dobre. Ale ja ucze się tego co mi jest potrzebne, np małem zbudować własną sieć i zagłębilem sie w temat itp. Najlepiej ucz sie rzeczy które mogą ci pomóc w pracy w szkole itp.


(Rykendo) #6

Ciekawa propozycja. Może jakieś instrukcje? :smiley:

galka91 kolejnym problemem jest to, że ja nic do szkoły nie potrzebuje. Raz, kiedyś jakąś prezentacje czy coś zrobić. Ale ja to wszystko umiem.


(Protofik+Dobreprogramy Pl) #7

nie wiem jak się do tego zabrać ( mam tylko 14 lat )

Mam znajomego Irlandczyka który jest właśnie gametesterem.

Jak się u niego stoi w pokoju to nogawki od wiatru latają tyle ma sprzętu :slight_smile:

Ale ma to swoje wady, kondycja fizyczna i kilkadziesiąt kilo więcej.


(Rykendo) #8

Odpada.

Nie przejmuj się też jestem w podobnym wieku :wink:


#9

Kup sobie składaka z częściami firm NO-NAME i na nim pracuj .

Gwarantuje , będziesz go naprawiał raz na tydzień .

Mój pierwszy PC-et taki był i tak zgłębiłem wiedzie o informatyce .


(Krzkaczor) #10

No ja też jestem w podobnym wieku (bardzo podobnym :wink: ) i się interesuje głównie webmasteringiem i w oki też brałem udział ale jakaś przespałem test SIC Bobr napisałem na 100 pkt a wiec całkiem GIT. No ale od bodajże 6 klasy się zacząłem uczyć jakiś języków prog. najpierw HTML potem Pascal potem OPascal potem PHP (i to lubię! :wink: ) a potem c++ ale to ostatnie mi jakoś nie przypasiło choć podstawy zbliżone trochę do PHP (w koncu php napisany w c++).


(Rykendo) #11

Pioter233 , a co mogę robić na komputerze w moim podpisie? Ciekawa propozycja, ale na razie nie na moją kieszeń :slight_smile:


(Marekglapa) #12

Te dwie dziedziny można ze sobą bardzo ładnie powiązać. Sam niedawno konfigurowałem router (serwer) linuksowy, który będzie działał w sieci osiedlowej. Specjalizacja, której się uczę to sieci komputerowe, a Linuksa używam bo jest darmowy i idealny na wszelkiego rodzaju serwery. Musisz sam wybrać coś w czym się dobrze czujesz. Nikt nie może Ci narzucić swojej woli. Napisz kilka stron i zobacz czy interesuje Cię programowanie, jeśli nie to zainstaluj Linuksa i zobacz czy Ci przypasi. Więcej opcji nie wymyśle :slight_smile:


(Zonkishi) #13

jak interesuje Cię "szeroko pojęta" informatyka i zamierzasz kontynunować naukę w przyszłości (studia) to polecam zacząć od podstaw

czyli matematyka i fizyka bo bez tego zginiesz marnie :twisted:

poważnie to co masz w szkole to ogromny ułamek tego co będziesz miał na studiach, jeśli będziesz umiał zawsze ponad program to poradzisz sobie na studiach

matematyka uczy logicznego myślenia a np w programowaniu trzeba logicznie myśleć


#14

Pierwszy raz słysze aby infomrtykowi do programowania fizyka była potrzebna :n00b:


(Krzysieek88) #15

To jeszcze nie raz o tym usłyszysz. Uwierz, że czasami jest potrzebna. Może w dość specyficznych dziedzinach takich jak symulacja zjawisk czy gry komputerowe, ale jednak. Wyobrażasz sobie grę stworzoną przez osobę nie mającą pojęcia o fizyce ?, ja nie bardzo.


(Krzkaczor) #16

No ale faktycznie każdy krzyczy że informatykowi potrzebna fizyka a tak na prawdę to programiści i to jeszcze w określonych sytuacjach potrzebują fizy:roll: ofc że matma bo jak już ktoś napisał uczy logicznego myślenia ale bez super znajomości fizyki można się we wszystkim połapać :wink:


(Rykendo) #17

dzikimuflon miałem Ubuntu... Znaczy się miałbym zainstalować znów i postawić na nim np. serwer do strony? O to chodzi? Piszcie dalej :wink:


(Samurai) #18

Mu raczej chodziło o postawienie serwera na zasadzie bramy do sieci, imho.

A co do twojego tematu to tak jak ktoś wcześniej wspomniał ucz się tego co jest Ci potrzebne na bieżąco, masz napisać stronę ucz się robić stronę, masz zaplanować sieć poczytaj o sieciach. Na pewno znajdziesz jakąś dziedzinę która Ci się spodoba a może nawet dwie na raz.

Ja osobiście pogłębiam swoja wiedzę w stronę sieci, systemów Microsoft i trochę stron www, z racji tego że to mi w pracy jest potrzebne.


(Rykendo) #19

Samurai ale da się coś takiego zrobić. Widziałem u mojego wuja. Miał router z paroma komputerami podpiętymi pod niego razem z internetem przez Wi-Fi i LAN. Na jednym miał Debiana i postawił na nim serwer do strony, przez terminal wszystko konfigurował. Wylogował się i włączył laptopa z XP. Miał tam jakiś program, podłączył się do tego serwera i mógł sobie wszystko edytować. Spodobało mi się :slight_smile:

Pasuje mi pisanie stron jest to nawet przyjemna robota. Za parę miesięcy mam się przeprowadzić... Zapewne zbuduje tam sieć bezprzewodową i będę się zagłębiał w temat. Już nie mogę się doczekać :smiley: Teraz na czym mógłbym to zrobić? Jedyną sieć jaką stworzyłem to: Komputer-(internet)<-kabel->Laptop. Dzięki prezentacji na vortalu :wink:

Rozwiń mi to.


(Samurai) #20

@ rykendo tego nie powiedziałem że się nie da zrobić, wręcz przeciwnie da się tak jak to napisałeś wyżej :slight_smile: wywnioskowałem tylko z wypowiedzi dzikimuflon że chodzi mu o takie zastosowanie serwera, mogę się mylić.

Chodzi mi o administrację Windows serwer 2000 i 2003, czyli usługi DHCP, DNS, AD, Exchange itp. pod windowsem no i zabezpieczenie sieci działającej na takich systemach, jestem jeszcze daleko w lesie, ale małymi kroczkami idę do przodu a przynajmniej się staram :slight_smile: