Czego się uczyć?

Witam!

Nie wiedziałem w jakim dziale zamieścić ten temat, ten wydał mi się najbardziej odpowiedni… Przeglądałem już podobne tematy kiedyś. Jednak nadal nie wiem czego ja mam się uczyć. Jak myślicie? Znam HTML i CSS w stopniu podstawowym, to znaczy przy każdym tworzeniu strony sięgam do kursu. Wiem mniej, więcej co i jak. Może kuć to na blachę? Znać większość znaczników, kodów itd. Ostatnio brałem udział w konkursie oki.edu.pl. Niestety nie znałem odpowiedzi na większość pytań przyznam się szczerze :frowning: Było o sieciach, pakiecie biurowym, linuxie… Proszę o pomoc! PS: Tak popatrzałem na te działy na forum… Mogę wam powiedzieć z którymi mam problemy lub nic nie wiem na ten temat.

To tak:

Systemy operacyjne GNU/Linux

Sieci komputerowe

Bezpieczeństwo i logi HijackThis

Programowanie

Ucz się tego co Cię interesuje.

Problem jest w tym, że mnie interesuje szeroko pojęta informatyka, wszystko co związane z komputerami. Nie ważne co… :stuck_out_tongue: Poradźcie!

może na game tester :slight_smile:

Niewiem czy to dobre. Ale ja ucze się tego co mi jest potrzebne, np małem zbudować własną sieć i zagłębilem sie w temat itp. Najlepiej ucz sie rzeczy które mogą ci pomóc w pracy w szkole itp.

Ciekawa propozycja. Może jakieś instrukcje? :smiley:

galka91 kolejnym problemem jest to, że ja nic do szkoły nie potrzebuje. Raz, kiedyś jakąś prezentacje czy coś zrobić. Ale ja to wszystko umiem.

nie wiem jak się do tego zabrać ( mam tylko 14 lat )

Mam znajomego Irlandczyka który jest właśnie gametesterem.

Jak się u niego stoi w pokoju to nogawki od wiatru latają tyle ma sprzętu :slight_smile:

Ale ma to swoje wady, kondycja fizyczna i kilkadziesiąt kilo więcej.

Odpada.

Nie przejmuj się też jestem w podobnym wieku :wink:

Kup sobie składaka z częściami firm NO-NAME i na nim pracuj .

Gwarantuje , będziesz go naprawiał raz na tydzień .

Mój pierwszy PC-et taki był i tak zgłębiłem wiedzie o informatyce .

No ja też jestem w podobnym wieku (bardzo podobnym :wink: ) i się interesuje głównie webmasteringiem i w oki też brałem udział ale jakaś przespałem test SIC Bobr napisałem na 100 pkt a wiec całkiem GIT. No ale od bodajże 6 klasy się zacząłem uczyć jakiś języków prog. najpierw HTML potem Pascal potem OPascal potem PHP (i to lubię! :wink: ) a potem c++ ale to ostatnie mi jakoś nie przypasiło choć podstawy zbliżone trochę do PHP (w koncu php napisany w c++).

Pioter233 , a co mogę robić na komputerze w moim podpisie? Ciekawa propozycja, ale na razie nie na moją kieszeń :slight_smile:

Te dwie dziedziny można ze sobą bardzo ładnie powiązać. Sam niedawno konfigurowałem router (serwer) linuksowy, który będzie działał w sieci osiedlowej. Specjalizacja, której się uczę to sieci komputerowe, a Linuksa używam bo jest darmowy i idealny na wszelkiego rodzaju serwery. Musisz sam wybrać coś w czym się dobrze czujesz. Nikt nie może Ci narzucić swojej woli. Napisz kilka stron i zobacz czy interesuje Cię programowanie, jeśli nie to zainstaluj Linuksa i zobacz czy Ci przypasi. Więcej opcji nie wymyśle :slight_smile:

jak interesuje Cię “szeroko pojęta” informatyka i zamierzasz kontynunować naukę w przyszłości (studia) to polecam zacząć od podstaw

czyli matematyka i fizyka bo bez tego zginiesz marnie :twisted:

poważnie to co masz w szkole to ogromny ułamek tego co będziesz miał na studiach, jeśli będziesz umiał zawsze ponad program to poradzisz sobie na studiach

matematyka uczy logicznego myślenia a np w programowaniu trzeba logicznie myśleć

Pierwszy raz słysze aby infomrtykowi do programowania fizyka była potrzebna :n00b:

To jeszcze nie raz o tym usłyszysz. Uwierz, że czasami jest potrzebna. Może w dość specyficznych dziedzinach takich jak symulacja zjawisk czy gry komputerowe, ale jednak. Wyobrażasz sobie grę stworzoną przez osobę nie mającą pojęcia o fizyce ?, ja nie bardzo.

No ale faktycznie każdy krzyczy że informatykowi potrzebna fizyka a tak na prawdę to programiści i to jeszcze w określonych sytuacjach potrzebują fizy:roll: ofc że matma bo jak już ktoś napisał uczy logicznego myślenia ale bez super znajomości fizyki można się we wszystkim połapać :wink:

dzikimuflon miałem Ubuntu… Znaczy się miałbym zainstalować znów i postawić na nim np. serwer do strony? O to chodzi? Piszcie dalej :wink:

Mu raczej chodziło o postawienie serwera na zasadzie bramy do sieci, imho.

A co do twojego tematu to tak jak ktoś wcześniej wspomniał ucz się tego co jest Ci potrzebne na bieżąco, masz napisać stronę ucz się robić stronę, masz zaplanować sieć poczytaj o sieciach. Na pewno znajdziesz jakąś dziedzinę która Ci się spodoba a może nawet dwie na raz.

Ja osobiście pogłębiam swoja wiedzę w stronę sieci, systemów Microsoft i trochę stron www, z racji tego że to mi w pracy jest potrzebne.

Samurai ale da się coś takiego zrobić. Widziałem u mojego wuja. Miał router z paroma komputerami podpiętymi pod niego razem z internetem przez Wi-Fi i LAN. Na jednym miał Debiana i postawił na nim serwer do strony, przez terminal wszystko konfigurował. Wylogował się i włączył laptopa z XP. Miał tam jakiś program, podłączył się do tego serwera i mógł sobie wszystko edytować. Spodobało mi się :slight_smile:

Pasuje mi pisanie stron jest to nawet przyjemna robota. Za parę miesięcy mam się przeprowadzić… Zapewne zbuduje tam sieć bezprzewodową i będę się zagłębiał w temat. Już nie mogę się doczekać :smiley: Teraz na czym mógłbym to zrobić? Jedyną sieć jaką stworzyłem to: Komputer-(internet)<-kabel->Laptop. Dzięki prezentacji na vortalu :wink:

Rozwiń mi to.

@ rykendo tego nie powiedziałem że się nie da zrobić, wręcz przeciwnie da się tak jak to napisałeś wyżej :slight_smile: wywnioskowałem tylko z wypowiedzi dzikimuflon że chodzi mu o takie zastosowanie serwera, mogę się mylić.

Chodzi mi o administrację Windows serwer 2000 i 2003, czyli usługi DHCP, DNS, AD, Exchange itp. pod windowsem no i zabezpieczenie sieci działającej na takich systemach, jestem jeszcze daleko w lesie, ale małymi kroczkami idę do przodu a przynajmniej się staram :slight_smile: