Czego warto się nauczyć na AS?

Niedawno skończyłem 1klase technikum informatycznego z bardzo dobrymi wynikami. Bardzo polubiłem przedmioty związane z zawodem takie jak lsk, so i elsk. Wybiegam z materiałem z tego w porównaniu do moich luwieśników z klasy i chce w przyszłym roku zdobyć stypendium i wyróżnienie. Niestety w tym roku tylko wyróżnienie wpadło​:disappointed_relieved:. Ale pomyślałem nad tym żeby nauczyć się na zaś. Wie ktoś może czego się warto nauczyć. Moja kwalifikacja to inf 0.2, a systemy na których pracujemy to Windows 10 i Ubuntu 20.4. Z góry dziękuję :heart::heart::heart:. Prosił bym o listę zagadnień z jakimiś fajnymi poradnikami

Czyli umiesz stosować przepisy prawa dotyczące certyfikacji CE i recyklingu? To kiedy i gdzie można wyrzucić stary komputer? :wink:

Są specjalne punkty w których możemy odawać starą elektronikę, ale takie rzeczy jak obudowa czy napęd DVD możemy wykorzystać w nowym komputerze. Nie powinniśmy wyrzucać starych komputerów z nie sformatowaniem dysku dla bezpieczeństwa naszych danych.

Tak BTW - sformatowanie dysku nic nie daje, bo nie usuwa żadnych danych z niego.

W sensie można je odzyskać?

Można Kacperku2137. Bądź Google-Fu i poszukaj informacji pod hasłem „trwałe usuwanie danych z dysku”. Technicznie chodzi o wielokrotne nadpisanie przestrzeni dyskowej losowymi danymi w kilku{nastu,dziesięciu,set} przebiegach.

Oczywiście.
Skuteczne niszczenie danych to dość skomplikowana sprawa. Pół biedy, gdy dysk jest sprawny, a dane są nieistotne dla kogoś z grubym portfelem, to wtedy wystarczy program do ich nadpisywania.
Gorzej, gdy dysk jest niesprawny, wtedy nie nadpiszesz danych, a z talerzy można je odzyskać. Nawet z pogiętych czy nawet pociętych talerzy.
Oczywiście to sporo kosztuje, ale jak na dysku są jakieś dane, które bardzo ciekawią kogoś bogatego, np. wywiad , to koszty nie grają roli.
A formatowanie to tylko takie napisanie na nim „dysk jest pusty”.

Jak się ogrzewa węglem to zawsze można poddać taki dysk „obróbce termicznej” zanim się go zutylizuje. Wątpię, że po takim czymś uda się odzyskać dane :stuck_out_tongue:

Acha, ale raczej jak ktoś znajdzie jakiś stary komputer na złomie czy piwnicy to nie będzie tego odkopywał?

Co do grzania to już elektroda pisała, że za małą temperaturę ma ognisko.