Czemu dysk SATA II działa jako ATA-100?

Witam, złożyłem sobie nowy komputer:

procesor : Intel Pentium Dual Core E2160 s775

płyta główna : Gigabyte GA-P35-DS3 Rev: 2.0 (wgrałem już najnowszy BIOS F12 dostępny dla tej płyty)

dysk twardy : Seagate 320GB SATA2 (3Gb/s) 7200.10, 16 MB cache, NCQ

Niestety pojawił się problem. Po zainstalowaniu wszystkich sterowników do płyty głównej okazało się, że powyższy dysk nie działa z maksymalną prędkością. Ponieważ kontroler SATA2 na płycie pracuje z przepustowością 3 Gb/s to też usunąłem zworkę z dysku, która ograniczała pracę dysk do przepustowości 1.5 Gb/s. Niestety tryb pracy dysku jest wykrywany jako Ultra DMA Mode 5 (ATA 100), a program HD_Tune pokazuje, że maksymalny tryb pracyt dysku to UDMA Mode 6 (ATA 133). Nawet mój stary Maxtor 120 GB pracował jako ATA 133. Siedzę już kilkadziesiąt minut i nie mogę znaleźć rozwiązania tego problemu. Jaki tryb powinien być wykrywany dla dysku SATA2?

Poniżej screen z programu HD_Tune:

hddlt9.th.jpg

Ponadto jak by tego było mało, to jeszcze w menadżerze urządzeń nie mam na liście kontrolera IDE, we właściwośiach którego mógłbym sprawdzić sobie tryby pracy napędów optycznych. Napędy te działają normalnie, niestety na liście sprzętu nie ma kontrolera, do którego zostały podpięte… są tylko kontrolery SATA (2 szt.). Co zrobić aby ten kontrolet pojawił się na liście tak abym mógł sprawdzić w jakim trybie pracują urządzenia do niego podpięte?

Poniżej przedstawiam linka jak to wygląda:

muzd3.th.jpg

Proszę o możliwe szybką pomoc.

Takie wartości mam przy ustawieniach w BIOS’ie:

Onboard SATA/IDE Device: Enable

Onboard SATA/IDE Ctrl Mode: IDE

SATA AHCI mode: Disabled

SATA Port0-1 Native mode: Disabled

Próbowałem zmieniać wartość Onboard SATA/IDE Device i SATA AHCI mode na AHCI ale to nic nie daje.

zainstalowałeś infy do dla chipsetu intela ?? wyjąłeś zworkę z seagate ograniczającą go do sata1 ??

Tak obie te rzeczy zrobiłem. INFy zainstalowałem te, które były dołączone na krązku DVD do płyty głównej. Zainstalowały się jeszcze przed instalacją jakichkolwiek sterowników. Zworkę wyjałęm.

zainstaluj program hdtach zrób test podaj wyniki, zobaczymy czy dysk pracuje w standardzie sata2.

jeśli chodzi o napędy to w podstawowych kanałach IDE masz zakładkę ust. zaawansowane.

Tak właśnie zrobiłem ten test. Oto wyniki:

htachmn5.th.jpg

Wg mnie wyniki są w porządku. Potwierdzisz to? :slight_smile:

Natomiast jeżeli chodzi o zakładkę zaawansowane to wiem, że tam właśnie znajdę tryb pracu danych urządzeń. Niestety nie mam na liście kontrolera IDE, do którego podłączone są napędy optyczne, a co za tym idzie nie mogę sprawdzić tych trybów pracy. Wszystkie kanały widoczne w mandżerze urządzeń są to kanały SATA i we wszyskich polach oprócz tego dysku, mam wartości: DMA jeżeli dostępne i poniżej “Nie dotyczy”.

Prawdopodobnie wykminiłem o co chodzi. Napędy optyczne wykrwane są jako napędy SCSI, nie wiem czemu ale tak jest :), stąd też nie ma na liście kontrolera IDE, a jest dodatkowy kontroler SCSI/RAID (niestety w nim nie można sprawdzić trybów pracy).

tak wszystko w porządku, pomyśl burst speed przekracza standard sata1 znacznie - więc nie może ograniczać dysku do tegoż standardu.

OK, tak też myślałem ;). Nie wiem tylko czemu wykrywa ten dysk jako ATA 100 :), u mojej dziewczyny dysk Seagate 7200.10 250 GB wykrywa na SATA1 jako ATa 133 :). No ale najważniejsze, że działa poprawnie. Dziękuję Ci technik_elektro za pomoc i pozdrawiam.

za pewne błąd programu.