Czemu głośniki źle działają?

Mam głośniki firmy tracer, drogie chyba nie były choć to prezent gwiazdkowy. Od pewnego czasu głośniki dziwnie działają, jeden z nich czasem w ogóle nie działa, potem jak poruszam zgłaśnianiem to trzeszczy, działa, nie działa, ciszej, głośniej, trzeszczy, drugi to samo. Nie wiem czemu bo np. tego pierwszego nie dotykałam nawet czyszcząc biurko (okazjonalnie szmatką przetrę ale on tak trochę stoi że ciężko dojść do niego xD) więc nie to że jakiś kabel nadruszyłam i coś tam w nim np. O co chodzi? Dodam że długi czas były nieużywane kabel odłączony tylko leżał tam gdzieś wśród innych kabli i kurzu bo używałam słuchawek

 

Może po prostu firma jest badziewna? Jeśli nic z tym nie zrobię to zastanawiam się nad kupnem nowych http://www.morele.net/glosniki-komputerowe-canyon-cnl-csp20h-528927/ te mi wpadły w oko, ale nie wiem czy firma canyon jest dobra, nie chcę znowu zainwestować w bubel

[jak poruszam zgłaśnianiem to trzeszczy, działa, nie działa, ciszej, głośniej, trzeszczy, drugi to samo.]-przerywa potencjometr. Można zregenerować ale nie sądzę byś sama dała radę. Jeżeli masz kolegę choć troche “biegłego” w elektronice, poradzi sobie bez problemu.