Czemu komp się wyłącza podczas burzy? ;p

Witam. Prawie zawsze podczas większego deszczu mój komp ma zwyczaj się wyłączać, mimo że wszystkie inne urządzenia elektryczne itp. nie przerywają swojej pracy (żarówki nawet nie migną ;p) Jest to denerwujące, wiecie może jaka jest tego przyczyna? :slight_smile: Sprzęt w podpisie, moja listwa zasilająca to Lestar LFT 2001 (jeśli to ważne).

Dzięki za odpowiedzi.

Bo napięcia ci “skaczą”. Radze wymienić listwę albo jeszcze lepiej zakupić UPSa.

Co ma deszcz do napięć ?

Hmm… w temacie jest o burzy, w tekście posta o deszczu. Wydaje mi się, że fiesta sugerował się tematem a nie postem :wink:

Zwykle słychać grzmienie, ale bez przesady - lekka burza i zaraz sie wyłącza :confused:

Czy ta moja jest zła? Komp wyłącza się tylko przy burzy, podczas grania itp. wszystko jest ok :wink:

Lekka burza (duża też ;p)=większy deszcz - o takie sytuacje mi chodzi xD

Listwa po prostu może być do kitu :wink:

Mi wcale nie strzela a mam jakąś za 40 zł ^^

Podłącz komputer bez listwy i napisz czy będzie ci gasnąć. Przedwczoraj w czasie burzy żarówki migały, padła cała jedna faza (inna niż ta, na której działa komputer), a komp był cały czas włączony i nawet się nie zresetował. Listwa co prawda jest, ale nie uziemiona, a podobno w takim przypadku nie spełnia już swojej funkcji.

Nie mam takiej możliwości, w pokoju w którym mam kompa posiadam tylko 1 gniazdko, a podłączyć muszę jeszcze monitor, drukarke, głośniki itp. =P~ Ostatnio drugi komp w domu, podłączony do innej listwy, będący w innym pomieszczeniu, na innym piętrze, też się wyłączył podczas burzy (w tym samym momencie co mój komp). Nie wiem co o tym myśleć…

:slight_smile:

Czyli ewidentnie skoki napięcia zasilającego, w takim wypadku to tylko UPS pomoże.

Dzięki za info, skombinuję UPS! A czym te skoki napięcia są spowodowane? Chciałbym wyeliminować ich przyczynę.

:wink:

Korzystanie z urządzeń podczas burzy… No comment. Chyba nie widzieliście jak fajczy się np. Mikrofalówka.

Problemy elektro-energetyczne nie musza być bezpośrednio problemem z twoim domowym zasilaniem ale objawem problemów na stacjach przekaźnikowych

na lini energetycznych. (zmęczenie lini napowietrznych lub wzrost wilgotności w stacjach transformatorowych, osłabienia izolacji związane z długoletnią eksploatacją itp.)

Nie zalecam używania sprzętu elektrycznego w czasie burzy … ale polecam zakup UPS-a mimo wszystko jest to dodatkowe zabezpieczenie i co najwarzniejsze

wyrównuje spadki napięcia z lini elektrycznych, listwy natomiast zabezpieczają przed przepięciem i wyrównują “wyższe harmoniczne” czyli zniekształcenia w fazie

spowodowane pracą urządzeń elektrycznych zwłaszcza starego typu.

fajny tekst, staraj się jednak pisać prostrzym językiem dla bywalców tego działu…

tania listwa przeciwprzepięciowa nie uchroni komputera przed przepięciami w sieci

ze wzgledu na pasywną konstrukcję, czyli przepięcie musi pojawić się na jej wyjściu

aby zadziałała, a wtedy jest już za późno… :smiley:

polecam zapoznać się z tymi tematami, pod tym linkiem…

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1308467.html

Żeby sprawdzić czy komputer się wyłącza, wystarczy podłączyć jednostkę centralną :slight_smile: Przecież kiedy się wyłączy, usłyszysz to i zgaśnie lampka POWER. A tak poza tym, przecież możesz zamiast listwy podłączyć zwykły przedłużacz, nawet 2-wyjściowy.

Kolega napisał, że problemy pojawiają się już podczas większego deszczu, niekoniecznie podczas burzy z piorunami.

Poza tym jeśli te skoki napięć nie powodują nawet migania światła, to nie sądzę żeby mogły wpłynąć na pracę komputera. W takiej sytuacji komputer wyłączałby się nawet kiedy sąsiad włączy spawarkę.

Napisz jeszcze, jaki masz zasilacz w komputerze (marka, moc i model). Może to on jest kiepski i nie wytrzymuje nawet minimalnych skoków napięć.