Czemu mój domowy serwer nie korzysta z plików .htaccess?

Mam opensourcowy skrypt shorty który skraca linki, ale ten skrypt do pracy potrzebuje wsparcia od pliku .htaccess, ale mój serwer traktuje ten plik jak by go nie było.

Co trzeba zrobić żeby mój serwer zobaczył plik .htaccess?

Nawet nie mogę własnych błędów ustawić np. 404, bo serwer nie widzi pliku .htaccess…

Trzeba włączyć obsługę pliku .htaccess. Tutaj znajdziesz rozwiązanie howto-apache-php-mysql-t372118.html

A jak to zrobić na Ubuntu?

ja nie mam linijki AllowOverride więc dodałem ją sam i przy restartu dostałem błedy:

sebastian@sebastian-laptop:~$ sudo /etc/init.d/apache2 restart

[sudo] password for sebastian:

* Restarting web server apache2 * We failed to correctly shutdown apache, so we’re now killing all running apache processes. This is almost certainly suboptimal, so please make sure your system is working as you’d expect now!

… waiting Syntax error on line 155 of /etc/apache2/apache2.conf:

AllowOverride not allowed here

[fail]

sebastian@sebastian-laptop:~$

Akurat nie mam dostępu do linuksa ale z tego co pamiętam to powinieneś wyedytować plik /etc/apache2/sites-available/default i tam zmienić AllowOverride None na AllowOverride All + restart serwera. Jeżeli to nie będzie ten plik to sprawdź pliki apache2.conf bądź httpd.conf (w folderze /etc/apache2/).

Gdy wy-edytowałem plik /etc/apache2/sites-available/default i zmieniłem AllowOverride None na All i dałem restart serwera (sudo /etc/init.d/apache2 restart

) to po na swój adres itunix.eu pokazało mi zewnętrzny błąd serwera?!