Czemu zmienne IP na linuxie

Dlaczego kiedy loguję się na facebooka z ubuntu mam za każdym razem inne IP , a na tym samym łączu logując się z windowsa mam takie samo ?

Zgaduję, ale może w Windowsie masz ustawiony stały adres IP, w Ubuntu masz włączone przydzielanie dynamiczne przez DHCP.

Podaj wynik komendy ipconfig /all spod Windowsa. Oraz ip a i ip route spod Ubuntu (nie jestem pewien, czy nie wymagają roota, jeśli będą błędy to jeszcze sudo przed nimi).

Nie opisałeś w ogóle jak masz skonfigurowaną sieć i z czego masz neta, bez tego ani rusz.

@dragonn nie wiem czy to o to chodzi ale sieci w żaden sposób nie zmieniałem ani nie zmieniam, wszystko działa tak jak mi technik zamontował internet mam z kablówki vectry.

No dobra, ale:

Masz modem czy router? Czy do tego routera masz podłączony jeden komputer, czy więcej?

@Kpc21 to wynik ip route" w linuxie :

default via 93.105.18.1 dev eth0 proto static

93.105.18.0/23 dev eth0 proto kernel scope link src 93.105.18.179 metric 1

169.254.0.0/16 dev eth0 scope link metric 1000


Mam podłączony tylko jeden komputer przez modem i może dodam że nie mam problemów z internetem, chciałbym tylko wiedzieć czemu Ip na linuxie zmienia mi się a w windowsie jest zawsze takie samo

A ip a i ipconfig /all na Windowsie? Pewnie w Windowsie masz IP wbite na stałe, a Linux ci pobiera z serwera DHCP.

Jesteś pewny, że na Windowsie masz zawsze takie samo IP? Posty napisałeś z różnych adresów IP tego samego ISP, który prawdopodobnie przydziela zmienne IP (nie wiem jak to wygląda w Vectra). Może adres zmienia się akurat jak przełączasz się z systemu na system. W jaki sposób sprawdzasz tę zmianę adresu?

@roobal

zmianę adresu Ip widzę logując się do facebooka , w wiadomości email którą dostaję pisze że nastąpiło logowanie z adresu xxx.xx.xx…xxx

Może to te same czary mary co w tym wątku.

Na pewno IP masz publiczne i łączysz się przez również dostępny publicznie router dostawcy (Vectry). Wygląda na to, że w Windowsie masz ustawione IP na stałe, natomiast pod Ubuntu IP nie jest ustawione na stałe, tylko system pobiera je z serwera DHCP Vectry, który przydziela je dynamicznie.

Są dwie możliwości:

  1. Oficjalnie masz przydzielone (przez Vectrę) stałe IP, jednak ponieważ pod Ubuntu nie wprowadziłeś go do systemu, IP jest przydzielane dynamicznie.

  2. Oficjalnie nie masz stałego IP, ale masz wpisane IP na stałe w Windowsie i pod tym IP się łączysz, a router Vectry taki stan rzeczy akceptuje, tzn. pozwala ci się łączyć z IP nie przydzielonego przez DHCP.

Dzięki wszystkim za informacje

Możesz napisać z jakich systemów korzystałeś, pisząc poszczególne posty? Na obu systemach korzystasz z tej samej karty sieciowej?

Jeśli faktycznie na Windowsie ktoś wpisał IP z palca, to serwer DHCP nie przydziela tego adresu innemu użytkownikowi, bo jest zajęty, serwer DHCP zawsze sprawdza czy dany adres jest wolny.

Czyli wynikałoby z tego, że adres przydzielany jest na podstawie rozpoznanego systemu? Inna sprawa, według logów, autor wątku pisał posty z przynajmniej 10 różnych adresów tego samego dostawcy, więc wątpię, aby miał niezmienne IP.

@roobal

pisząc poszczególne posty korzystałem z win… 7 lub Ubuntu 12.04. W obu systemach jest ta sama karta sieciowa.