Częsta zmiana prędkości internetu na wifi i duża utrata pakietów

Witajcie. Mam problem z moim internetem po WIFI. Z racji tego, że w drugim pokoju w mieszkaniu może on być podłączony po kablu to jest tam zastosowane takie rozwiązanie i wszystko działa poprawnie - internet jest szybki, zerowa utrata pakietów, nie ma żadnych dziwnych powiadomień podczas pingowania. Gdy korzystam z wifi, internet jest strasznie wolny - z prędkości do 150 mb/s zwalnia do ok. czasami 2-3 mb/s. Kontaktowałem się z dostawcą internetu - oni twierdzą, że z ich strony wszystko jest ok, że jest pełna przepustowość łącza, że nie ma żadnej utraty pakietów. Według mnie problem leży po stronie routera - DIR-809 D-LINK dokładnie. Podczas próby rozgrywki w gry online - w moim przypadku FIFA 19 na konsoli PS4 połączenie jest zrywane i nie mogę dokończyć meczu. W porównaniu do tej sytuacji, podczas gry z hotspotu mobilnego nie ma żadnych lagów. Czy to może być wina utraty pakietów, czy to może być wina routera? Reset do ustawień domyślnych nie pomógł, włączenie DMZ dla konsoli też nie czy otwarcie portów UDP/TCP. Ma ktoś jakiś pomysł co robić?

A jak daleko/ile ścian jest od punktu dostępowego? Jaką ‘moc’ nadajnika wskazuje Twój komputer?