Częsta zmiana profili zasilania notebook'a


(_oxide_) #1

Witam!

Od niedawna jestem posiadaczem laptopa ASUS [wcześniej tylko "stacjonarki"] dlatego też, dla niektórych Userów DP mój problem wyda się być może banalny.

W laptopie posiadam program Power4Gear Hybrid - czyli ASUS-owy "menedżer" profili zasilania. Często korzystam z niego, dostosowując "moc" lapka do aktualnie wykonywanych zadań.

I tu moje pytanie: Czy częste przełączanie sie między poszczególnymi profilami zasilania wpływa ujemnie na żywotność elektroniki laptopa?

Czytałem, że w laptopach umieszczony jest jakiś "podatny" na zepsucie "przetwornik napięcia", który steruje wartością napięć podawanych na procesor i inne podzespoły.

Proszę Was o pomoc, czy mogę dalej tak postępować, czy może jednak stale pracować na jednym trybie zasilania? [w sumie moim głównym, może mylnym, powodem częstych zmian profili jest chęć poprzez zmniejszanie napięć ---> obniżenie taktowania procka ---> obniżenie temperatury laptopa, w momencie kiedy nie potrzebuje 100% wydajności, a tym samym zwiększenie żywotnośći podzespołów?]


(Miszkurka2000) #2

Używaj spokojnie wedle potrzeb i o nic się nie martw.