Częste BSODy, wyłączenie się programów, restarty komputera

Witam!

Od jakiegoś tygodnia problemy z moim komputerem zaostrzyły się. Dawnej był to jeden BSOD na miesiąc, obecnie pojawiają się około cztery dziennie.

Bezpośrednio przed wystąpieniem BSODa, Windows informuje o niespodziewanym zatrzymaniu niektórych usług, np. Windows Defendera oraz w podglądzie zdarzeń pojawia się w ciągu minuty 40 zdarzeń informujących o “Sterownik wykrył błąd kontrolera na \Device\Ide\IdePort1.”. Następnie pojawia się BSOD.

Przy ponownym uruchomieniu komputera często GRUB wywala kilka razy błąd 25, a później 18.

BSODy pojawiają się różne, ale zwykle wypisują sterownik: ataport.sys

Błędy są następujące: KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR, rzadziej: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Co może być tego przyczyną i jak się tego pozbyć?

Zobacz tutaj: http://www.hotfix.pl/articles.php?article_id=11 a w tabelce odszukaj kody będów o numerach: 0x0000000A i 0x0000007A

CHKDSK nie wykrył żadnych problemów na partycjach.

Prztestuj pamięć np. Memtestem86+. Jeśli już miałeś BSODy to możesz mieć problem ze sprzętem. Pamięć jest problemem nr 1 jeśli chodzi i bluesereeny i samoczynne resety. Przyjrzyj się napięciom zasilacza, szczególnie na linii +12, czy nie na jakiś gwałtownych skoków. Dobrze byłoby tez zainstalować nowe (lub inne) wesje sterowników, przede wszystkim do karty graficznej i chipsetu płyty głównej.

Zmiana sterowników karty graficznej nie daje żadnego efektu.

Zainstalowałem dziś ATi Chipset Driver (ze strony producenta płyty głównej: http://www.gigabyte.pl/products/mb/spec … 3h_10.html).

Na +12V napięcie waha się między 12.22V a 12.29V.

Ponadto jeszcze więcej problemów pojawia się, gdy włożę 4 kość RAMu. Aktualnie w komputerze mam 3x1GB (dwie kości dziwnej firmy, jedna z GOODRAMu). Gdy dołoży się jeszcze jedną kość z GOODRAMa, dźwięk przestaje działać, a karta grafiki wyłącza się - przestaje dochodzić sygnał do monitora kilka minut od uruchomienia systemu. Co więcej, przy 4 kościach Memtest nie wykrywa błędów. Także po włożeniu tylko dwóch kości GOODRAMa i żadnych innych komputer działa w miarę dobrze.

Modułów pamięci nie miesza się dowolnie. 3 sztuki to złe rozwiązanie bo tracisz dual channel. Na stronie 16 w instrukcji obsługi jest podana konfiguracja modułów pamięci. 3 sztuk to producent nie przewidział. Poza tym moduły powinny być o jednakowej częstotliwości i timingach. Dodtatkowo należy zwórcić uwagę na to czy są to moduły dwustronne czy jednostronne. Na stronie Gigabyte, którą tu podajesz jest tabela jakie pamięci płyta na pewno obsługuje. Masz tam podane jakie mogą być pojemności, producenta modułu, model, rodzaj pamięci (jednostronna/dwustronna).

Jednakże te pamięci działają wymieszane, jeżeli są zajęte do trzech gniazd. Jeżeli dopnę jeszcze jedną pamięć, zaczynają się kłopoty. Pamięci są przystosowane do dual channel.