Częste ładowanie baterii

Cześć

Mam takie pytanie. Moja bateria w Nokii 5300 jest bardzo słaba. Do tego wskaźnik zużycia jest nienormalny. Jeżeli pokazuje coś poniżej 100% to znaczy, że czas na ładowanie. Przy normalnym użytkowaniu wytrzymuje 2 dni. Kupiłbym nową (która by w najlepszym wypadku trzymała może o 2 dni więcej - taka przypadłość modelu) ale z drugiej strony szkoda mi inwestować już w ten telefon. Denerwuje mnie to, że w momencie gdy potrzebuję komórki ona się rozładowuje. Dlatego wpadłem na pomysł, żeby ładować go co noc mimo, że na koniec dnia wskaźnik jest pełny. Czy to nie uszkodzi mojej baterii?

Bateria to oczywiście Li-ion.

Pozdrawiam

http://pl.wikipedia.org/wiki/Akumulator_litowo-jonowy

“Akumulatory Li-ion, w przeciwieństwie do akumulatorów NiCd czy NiMH, powinny być ładowane często i jak najszybciej po rozładowaniu. Jeśli jednak nie będą używane przez dłuższy okres, powinny zostać rozładowane do około 40%. W takim stanie akumulator ma znacznie wyższą żywotność. Jeżeli akumulator będzie przechowywany w stanie całkowitego rozładowania, może ulec uszkodzeniu.”

Teraz pytanie czy taka sytuacja zalicza się do:

“Jeżeli akumulator będzie przechowywany w stanie całkowitego rozładowania, może ulec uszkodzeniu”

Nie, nie zalicza się.

To tylko bateria i jednak komfort jest ważniejszy nad idealnym stanem technicznym baterii.

Jak przeładujesz co dzień baterię, nie stanie się nic oprócz zaliczenia kolejnych cykli ładowania.

W pewnym momencie, pojemność znów może runąć w dół z powodu ilości ładowań. Ale to tylko bateria.