Częste parkowania głowicy dysku

Witam. Ostatnio zauważyłem że słychać cykanie dysku, gdy laptop nie jest zbytnio obciążony. Wygląda na to że jest to parkowanie głowicy dysku. Dysk który posiadam to Hitachi, znalazłem też kilka tematów z cykaniem dysku i oczywiście osoby też mają dysk marki Hitachi. Dysk sprawdzałem pod względem poprawności i jest ok. Czy jest się czym obawiać , czy jest to już takie normalne zachowanie dysków Hitachi?

dziwne-cykanie-lapka-hdd-t268532.html

ubuntu-psuje-dyski-twarde-notebookach-t445305.html

To cykanie dotyczy dysków 2,5", ma uchronić talerze przed uderzeniem głowicy w nie, jeżeli laptop leży w stabilnym miejscu to po co ma parkować? Ja to wyłączyłem hdparm -B 254 /dev/sda z tego co pamiętam.

Dysk jak będzie się miał zepsuć to i tak się zepsuje, więc pozostaje tylko kwestia kopi zapasowej.

Czyli już wiem że nie ma czym się przejmować. Jednak zostawię tak jak jest, skoro producent to dodał to zawsze może się przydać. Zwłaszcza że laptop często się przenosi, nawet gdy jest uruchomiony. Nie jest to też aż tak uciążliwe , zwłaszcza że po jakimś czasie ustaje. Dzięki za tą informację.