Częste przerwy w pracy komputera na openSuse oraz Debianie

(MATriX335) #1

Witam

Mam problem ze stabilnością linuksa na moim komputerze. Mianowicie w losowych momentach cały system zamiera tj. wszystkie programy się zatrzymują, muzyka z odtwarzacza się zapętla, jakiekolwiek operacje na plikach stają w miejscu a dysk przestaje pracować, jednak wystarczy, że ruszę myszką i wszystko wraca do normy. Dzieje się tak w losowych odstępach czasu od kilku sekund po maksymalnie 5 minut i jest to dosyć irytujące, bo żeby normalnie posłuchać muzyki lub skopiować większy plik trzeba cały czas siedzieć przed komputerem i ruszać myszką. Próbowałem na openSuse 12.2 oraz na Debianie i w obu przypadkach jest identycznie.

Mój sprzęt to:

Compal FL90+

Intel® Core2 Duo CPU T9300 @ 2.50GHz

4GB RAM

Dysk WD 750GB

Proszę o pomoc w pozbyciu się tego problemu.

Pozdrawiam.

(roobal) #2

Jeśli na obu systemach występuje problem, możliwe, że jest to problem sprzętowy i prawdopodobnie związany z dyskiem twardym. Pobierz sobie obraz MHDD i przetestuj dysk, tutaj masz instrukcję dla MHDD http://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-po … a-obslugi/

(MATriX335) #3

Dysk jest nowy, Windows działa na nim poprawnie, a MHDD nie wykazuje żadnych błędów.

(MATriX335) #4

Zainstalowałem oficjalne sterowniki nvidia i w trybie graficznym podczas normalnej pracy jak na razie jest całkiem ok. Problem jednak nadal występuje podczas uruchamiania i zamykania systemu czyli system podczas uruchamiania w pewnym momencie przestaje całkiem używać dysku twardego i nie uruchomi się nawet jak bym czekał godzinę, ale wystarczy, że wcisnę jakiś klawisz i uruchamia się dalej. Niekiedy nie trzeba wciskać żadnego klawisza a niekiedy trzeba wcisnąć dwa razy zanim system się uruchomi.