Częste spadki FPS'ów w licznych grach

Od jakiegoś czasu (ponad 2-3 miesiące temu) optymalizowałem kartę graficzną (chodzi o przyspieszenie). Przed optymalizacją gra Half-Life2 stał (STAŁ, nie spadał nawet o 1FPS) na 30FPS (które szły płynnie). Później kupiłem grę PAYDAY 2. Szło na 15 FPS (nie cięło się, ale odpowiadało np. na klawisz W z opóźnieniem ok. 1-2sekund). Zmieniłem ustawienia sterownika. Zwiększyłem pobór energii i zużycie karty. FPS’y wtedy się zwiększyły (Half-Life2 - 50FPS [1366x1024]; PAYDAY 2 - 30FPS [rozdzielczość 800x600 przy ekranie 1366x1024]), ale wtedy zaczęły się problemy z niespodziewanym spadkiem do 1FPS na ok.10 sekund. Próbowałem przywracać ustawienia domyślne oraz podkręcać przyspieszenie, ale nic to nie dało.

Najdziwniejsze jest to, że tylko wybrane gry dostają takiej alergii. Są to: Half-Life2, HL2:Episode One, HL2: Episode Two, PAYDAY 2, Garry’s Mod (tylko localhost), Black Mesa, Portal, Euro Truck Simulator 2.

Na alergię nie cierpią: Team Fortress 2, Garry’s Mod (zewnętrzne serwery multiplayer), Left 4 Dead 2, HL2: Deathmatch, Half-Life, Counter-Strike 1.6, CS Condition Zero, HL Deathmatch: Source.

Karta graficzna: Intel Graphics HD (później podam dokładny model)

PS. Nie wiem, czy w dobrym dziale piszę, ale ze względu na dziwność występowania spadków postanowiłem to tu wstawić. Jeśli jest źle, niech moderatorzy przeniosą ten temat do odpowiedniego działu (prawdopodobnie “Sterowniki/Hardware”).

Kolejne gry dostały alergii: Team Fortress2 i CS:GO.

Fps’y w CS:GO zaczęły gwałtownie zbadać po przegraniu 10 godzin. Wszystkie ustawienia wideo w tej grze jest ustawione na absolutne minimum. + gram na rozdzielczości 1024x768

Sterowniki zainstalowane ?

Jakie masz temperatury podczas stresu ?

Sterowniki najnowsze, przedwczoraj instalowane. Jak sprawdzić te temperatury? Bardziej w inne działy podpatruję, więc nie wiem. 

Wiatraczek może trochę pomóc. Zanim po raz pierwszy spadną klatki, wiatraczek sobie chodzi tak jak przy normalnym użytkowaniu. W czasie pierwszego spadku wiatrak wali, ile wlezie i tak do zamknięcia gry pracuje na max.

Tylko, że w CS:GO niby spada do 1FPS, ale można wyczuć 15FPS, bo kogoś ustrzelić mogę.

http://www.dobreprogramy.pl/HWMonitor,Program,Windows,33495.html

Na razie mogę zdradzić, że podczas patrzenia na ten program obydwa rdzenie procesora chodzą po około 60 stopni. Wyniki z wszystkich uczulonych gier podeślę wieczorem jako screeny.

Tylko może jest dziwne, że oprócz gry PAYDAY 2, który został zaprojektowany na Diesel 2, wszystkie gry są na silniku Source, a jego poprzednik (GoldSource) nie ma żadnych problemów. Boję się, co będzie z Half-Life 3 na silniku Source 2 (o ile w ogóle wyjdzie).

W takim razie aby Ci pomóc potrzebujemy zdjęć temperatur oraz wyników z poszczególnych gier, wrzucaj jak najszybciej to będziemy działać. 

 

PS. Co do HL3 bym się nie martwił, nie ma jeszcze o nim ani słowa więc wiesz. Poza tym jeżeli w PayDay 2 masz 30FPS to wątpie aby HF3 Ci się włączył :wink:

ODKRYCIE: wiem, jaki mam model laptopa: Notebook HP Pavilion g6-2300sw. Specyfikacja tutaj. Testy wstawię najszybciej dziś, ale może wyjść, że jutro.

Focie na razie tylko z CS:GO. Pierwsza w stanie bezczynności:

Z CS:GO podczas meczu turniejowego:

Jutro leci z Half-Life2.

Wyniki są trochę dziwne. Procek miał 100%, wtedy gdy był 1FPS. To normalne. Gorsze jest to, że nie widzę karty graficznej.

Może leci z integry ?

Intel HD Graphics. Czy to nie brzmi jak zintegrowana - brak dokładnego modelu? Wiem, że zintegrowane nie nadają się do gier. Ale żeby nie wytrzymywało silnika gry z 2004 roku?

Tak, jest to integra, i tak, możliwe że nie wytrzymuje gry z 2004 roku. To jest bardzo słaba “grafa”, na dodatek laptopowa.

@wojtek20124 a podaj specyfikację komputera.

Jeśli chodzi o laptop, podałem wyżej. Komputer nie odpali CS:GO nigdy. Ale specyfikację podam teraz częściową, bo gdzieś dokumentację zawaliłem.

System: Windows XP Service Pack 3 (fabryczny), Ubuntu 12.04

Procesor: AMD 64 Processor 3500+

RAM: 496 MB (faktyczna ilość fizyczna)

Grafa: nVidia 

Internet: brak (leci przez router telefonowy USB)

Pomimo że CS:GO nie pójdzie, w Half - Life 2 można było zagrać. Przycinanie z powodu małej ilości RAM’u nie było irytujące. Gorzej z epizodami. 

Robiłem dodatkowy test grafiki. Na obydwu urządzeniach uruchamiałem NFSU2 na full detalach i systemowych wymiarach wyświetlacza.

Komputer nie zaciął się nigdy podczas dwugodzinnej sesji gry. Laptop zaś od początku ciął się irytująco i nie dało się grać.

To dowodzi tylko temu, że grafa w starszym kompie jest lepsza niż w lapku.

Zintegrowana w lapku jest słaba, ale nie powinna tak świrować.

EDIT: Test był wykonany przed tym problemem (gwałtowne spadki).

Być może się już zużyła i robi problemy. Poza tym to nie jest sprzęt do grania. Może format i czyste wgranie systemu pomoże w uzyskaniu dodatkowych klatek. 

Dziwne, że się zużyła dokładnie wtedy, gdy przestawiłem ustawienia.

Płytki nie mam, klucza aktywacyjnego też nie (fabryczny system). Zostaje chyba użyć funkcji przywrócenia systemu do stanu fabrycznego.

Jakiś cud! Garry’s mod na localhoście nie ma alergii!!! Przetestuję z innymi grami, ale wydaje się działać! 

Dokładnie tydzień temu znalazłem jakiś artykuł na innym forum o optymalizacji CS:GO i tam był zamieszczony wpis o gameboosterze. Nosi nazwę Razer Cortex. Dzisiaj go dopiero przetestowałem z Garry’s Modem na localhoście. Wiatraki na full, a tu FPS’y ledwo co spadają do 30! Chodzą one w zakresie 30 - 100 FPS nawet do max 130 FPS. Zobaczymy, czy zadziała z innymi.

Zastanawiam się, czy będzie się gryść z oCam (jest w naszej bazie programów). Pomimo że booster ma własną nagrywarkę, która może się sypać (np. XSplit Gamecaster), wolę wiedzieć, co będzie ze sprawdzoną, działającą nagrywarką. Action to wprawdzie nie jest, ale da się nagrywać.

CS:GO też nie tnie. Tylko przeraża mnie to, że co jakiś czas (rzadko) wiatraki lecą przerażająco szybko. Może zaczęły wykorzystywać pełnię swych możliwości…