Częste wyłączanie się komputera

Witam wszystkich.

Posiadam problem w postaci częstego wyłączania się komputera. Komputer wyłącza się zaraz po uruchomieniu, nieraz nie zawsze zdąży się uruchomić. Gdy komputer zostanie uruchomiony i chodzi chwilę to wyłącza się gdy próbujemy w coś wejść (chociażby otworzyć przeglądarkę internetową). Sprzęt to:

Płyta główna: MSI P6NGM

Procek: DualCore E2160

RAM: Kingston 2x512

Zasilacz: ModeCom MC-350

Temperatury w granicach 30-40 stopni.

Zasilacz stabilnie trzyma napięcie, zostało to sprawdzone miernikiem, procesor i RAM zostały sprawdzone w innym komputerze i także nie powodują problemów. Pozostaje chyba więc występowanie tego problemu z powodu płyty głównej. Jest to dość nowy i mało używany komputer więc nie wiem co mogło się stać. Dodatkowo problemy nasilają się po instalacji sterowników nForce po czym już praktycznie nic nie można zrobić na komputerze. Czy ktoś wie co może być przyczyną?

Wygląda na problem z płytą główną.Jedyna rzecz jaką można zrobić to serwis

Wątpię, aby to była płyta główna. Jeszcze 2 tygodnie temu miałem ten sam problem. Zmieniłem płytę główną i nic nie dało. Problemem okazała się wadliwa obudowa a szerzej i dokładniej to zwarcie w przycisku reset. To on powodował problemy. Zanim doszedłem, co powodowało te resety minęły 3 miesiące. Sprawdziłem każdy podzespół oraz program. Wymieniłem ram, płytę główną i tylko poniosłem niepotrzebne koszta.

Sprawdziłem - nie ma żadnych zwarć w przyciskach…

Jak sprawdziłeś? Ja sprawdzałem i tez było dobrze a jednak to obudowa jest winna. Dlatego w innym temacie prosiłem o pomoc w doborze

To raczej rzadki przypadek ale łatwo go zweryfikować. Odepnij przewody reset od płyty głównej i sprawdź co się dzieje.

Zostało sprawdzone właśnie poprzez odpięcie przewodów oraz wymontowałem wszystko, poskładałem komputer bez obudowy i sprawdzałem wszystko… Wszystko działa nawet ok dopóki nie zostaną zainstalowane sterowniki do karty graficznej więc zapewne to ona powoduje problemy… Szkoda, że jest zintegrowana.

No dobrze to zacznijmy po kolei:

Nie napisałeś jaki masz system operacyjny. Jeśli XP to:

  • co pokazuje podgląd zdarzeń, start --> uruchom --> eventvwr.msc

  • zdejmij reset na rzecz BSOD w Panelu sterowania --> System --> Zaawansowane --> Uruchamianie i odzyskiwanie. Odznacz dostępną tam opcję ”Automatycznie uruchom ponownie”.

Po tym zabiegu, jeśli system wyświetli BSODa (bluescreen), będziesz miał możliwość spisania kodu błędu wraz z nazwą pliku. Podaj go na forum

  • mimo iż pisałeś o sprawdzaniu pamięci RAM - polecam przetestować je MEMTESTEM (ściągasz plik, rozpakowujesz, a następnie wypalasz plik ISO na płycie. Ustaw w biosie bootowanie z CD następnie odpal komputer z wcześniej przygotowanej płytki. Taki test trochę trwa więc zarezerwuj trochę czasu. Najlepiej testuj pamięci osobno)

  • do sprawdzenie masz też kondensatory na płycie głównej. Poczytaj artykół

Dzieje się tak na każdym systemie.

Nie zdążyłem zobaczyć błędów w dzienniku, ponieważ przy instalacji sterowników do karty graficznej system wyłączył się i już nie wstał. Brak występowania BSOD. Przy testowaniu Memtestem komputer wyłączał się przy przechodzeniu z 5 na 6 test a aktualnie już nawet nie chce się włączyć. Kondensatory sprawne.

Edit:

przełożyłem pamięć z innego komputera gdzie wszystko działa poprawnie i komputer nadal wyłącza się przy próbie uruchomienia Memtesta. Założyłem także procesor i podłączyłem zasilacz z innego działającego komputera i nic to nie daje. Na 100% jest to problem z płytą główną.

Jeśli komputer restartuje ci się przy testowaniu memtestem to na 100% nie jest temu winien sterownik karty graficznej. Po prostu ten sterownik nie jest w tym momencie ładowny (no chyba, że użyłeś mamtesta pod windowsem a nie tego, którego ci proponowałem)

W takim wypadku rzeczywiście podejrzenie pada w dużej mierze na płytę główną. Spróbuj jeszcze przedmuchać dobrze radiatory sprężonym powietrzem (najlepiej ze sprężarki a nie z puszki)

Czy płyta jest na gwarancji?

Tak, płyta jest na gwarancji, komputer jest nowy - ma jakieś 3 miesiące i był mało używany więc jeszcze nie ma co dmuchać. Ja tylko napisałem że nasila się to po instalacji sterowników do grafiki - gdy są zainstalowane dosłownie nic nie można zrobić, nigdzie wejść ponieważ komputer się wyłącza. A testowałem tym memtestem pod DOSa. Wszystkie podzespoły oprócz płyty zostały sprawdzone na innym sprzęcie i wszystko działa ok a na tej płycie zawsze jest ten sam problem bez względu na podłączony sprzęt.

Więc masz odpowiedź, nie ma co dalej kombinować. Zrobiłeś co mogłeś - dalej niech się serwis martwi.

Tak, dokładnie… Napisałem już wczoraj do nich co mam zrobić z tym fantem i jeśli przyjmą a chyba innego wyjścia nie mają to jutro wysyłam płytę… Czy płyta ASUS P5N-MX będzie wystarczająca do takiego biurowego komputera?

Zależy do czego komputera używasz.

Jeśli głównie do prac biurowych to oczywiście będzie w 100% wystarczająca (no i powinna być lepsza od tej MSI) O ile to rzeczywiście wina płyty :smiley:

Głównie prace biurowe, internet ponieważ nie ja będę używał komputera tylko starsza osoba… Do niczego więcej, więc też wydaje mi się, że będzie ok… Moja konfiguracja sprzętowa widoczna jest w podpisie… :slight_smile: