Częstotliwość odświeżania 59Hz zamiast 60 Windows 10

Cześć, niedawno kupiłem sobie do mojego komputera RTXa 2060SUPER i ostatnio zauważyłem po zainstalowaniu sterowników do niego że system Windows 10 wersja 1903 pokazuje mi że wyświetla obraz w częstotliwości 59Hz. Próba zmiany częstotliwości ręcznie w sterowniku karty graficznej nic nie daje. Dodam że posiadam monitor Iiyama ProLite XUB2792QSU o natywnej rozdzielczości 2560x1440p i częstotliwości 60Hz. W monitorze pokazuje mi że jest sygnał z karty 60Hz.
Podłączyłem monitor do komputera kablem display port. I tak się zastanawiam czy system wyświetla nieznanych powodów 59Hz a pracuje w 60 Hz?

Zestaw:
CPU: i7 8700
MOBO: MSI Z370 SLI PLUS
RAM: GODRAM 16 GB 3000 Mhz
ZASILACZ: FOCUS PLUS 650
SSD IRDM Pro 240GB
HD SEGATE 500GB

Kłamią Ciebie, monitor zapewne działa w standardzie TV, czyli ma dokładnie 59.94Hz. i to wyjaśnia Ci 59/60. Tak było zawsze od czasów czarno białego TV (23,98) i nawet dziś w szkole uczysz się, ze pi to 3,14 zamiast - 3,14 xxxxxxxxx

2 polubienia

Powinna być odpowiednia opcja w sterowniku karty graficznej (częstotliwość odświeżania). Dodam, że wszystko jest ok, i nie ma się czym przejmować.

W sterowniku karty graficznej jest ta opcja z tym że jak zmieniam z 59 na 60 i zapisuje zmiany to nadal się pokazuje 59. A jak zmienię na 70 bomój monitor obsługuje 70Hz to w sterowniku pokazuje 69hz.

Bo 69,96 Hz.

Tak ma być. Wszystko ok jest.

Zostaw jak jest. On jest mądrzejszy od ciebie i wie co ma ustawić.

Pewnie jakiś mały Chińczyk przy składaniu twojego monitora na linii produkcyjnej zgubił 1Hz i włożył ci do środka tylko 59Hz.

:rofl:

Kolega pewnie jest przyzwyczajony do tego, że stare karty graficzne i monitor potrafiły równe 60Hz wyświetlić (w ustawieniach).

Tak mi się właśnie wydawało że karta graficzna powinna wyświetlać równe 60Hz lub 70Hz albo inna na jaką pozwala monitor.

A powiecie mi są jakieś wielkie różnice między 60 a 70Hz? Czy warto na grafice ustawić 70Hz(69Hz) jak mój monitor taką częstotliwość obsługuje? Czy to daje jakąś różnicę w stosunku do mniejszej częstotliwości odświeżania? Czy to nie ma kompletnie znaczenia.

Bardzo niewielkie. Praktycznie nie odczuwalne.

Warto. Zawsze ze sprzętu należy wyciągać jego maksymalne możliwości o ile to możliwe.

1Hz to jedna klatka na sekundę wyświetlona na monitorze. Zatem 60Hz to 60 klatek na sekundę. 120Hz oznacza, że monitor potrafi wyświetlić 120 klatek na sekundę. Jest to istotne w grach ponieważ wtedy uzyskuje się większą płynność samej gry a tym samym podnosi się komfort grania. Warunkiem jednak takiej płynności jest to aby karta graficzna i monitor ze sobą współpracowały. Chodzi o to abyś nie grał w grę na monitorze 60Hz przy 120 fpsach bo monitor i tak będzie wstanie wyświetlić tylko 60 klatek na sekundę gubiąc pozostałe 60.

To wiadome dlatego się pytam z ciekawości bo jak w grze Assassin’s creed3 ustawiłem optymalizacje przy pomocy Geforce Experence. to sterownik Geforce ustawil mi częstotliwość na 70Hz przy rozdziałce 2560x1440. Akurat w tedy zdarzały mi się w grze w pewnych miejscach klatkowanie obrazu. Ale po zmianie czestotliwosci na 60 wygląda ok. A za to w Mortal kombat 10 na ful ustawieniach gram w 70. :slight_smile:

Rozwiązanie: Windows 7