Częstotliwość pamięci RAM

Witam wszystkich.

Kupiłem niedawno nowe kości ramu Corsair 2x4GB 1866MHz. I tutaj moje pytanie. Dlaczego nie ma przyrostu odczytu z pamięci w porównaniu do kości 2x1 1333MHz? Miałem odczyt w granicach 13,5 GB/s i teraz jest tak samo. W biosie ustawiłem profil XMP i jest napisane że działają z prędkością 1866 MHz.

Btw, jak powinna być ustawiona opcja w biosie NB voltage i CPU NB voltage? Wydaje mi się że NB na 1.2V, a CPU NB może mieć takie samo napięcie jak sam CPU, ale chcę się upewnić. Nie chodzi mi bynajmniej o jakiś OC, tylko o standardowe typowe ustawienia na platormie AMD.

Dzięki i pozdrawiam

Co do NB i CPU/NB Voltage masz rację, zresztą zostawienie tych opcji na Auto załatwia sprawę (bez OC oczywiście).

Co do pamięci, kostki 1333MHz mają maksymalną przepustowość na poziomie 10,6 GB/s (z czego odczyt na platformach AM3 jest na poziomie ~8,5 GB/s), więc chyba coś Ci się pomyliło.

Inna sprawa, że wysoka częstotliwość pamięci jest ważna przy platformie FM1 (niedługo również FM2) i to tylko jeśli ktoś używa zintegrowanego układu graficznego. W normalnym użytkowaniu nie odczujesz różnicy i wystarczają zwykłe kostki 1333/1600MHz, czyli sporo tańsze od 1866MHz (i wyższych) :wink:

masz racje, 1333MHz daje 10,6 GB/s, ale ja jade na dual channal więc miałem 13,5 GB/s przed wymianą. Ale po prostu troche mnie zaskoczyło to, że odczyt nie podniósł się po zmianie kości na szybsze. Bo CPU-z wskazuje taktowanie migistrali DRAM na 933 MHz, więc teoretycznie ona działa zgodnie z profilem XMP na 1866 MHz.

Kontroler pamięci w procesorach na AM3 nie pozwala na osiągnięcie większej przepustowości niż ~13,5-14 GB/s.

P.S. Dysponujesz jakimiś screenami z testów na kostkach 1333MHz?

niestety nie mam. Mam podstawke AM3+ która ponoć ma wbudowaną natywną obsługę 1866MHz. Chodzi mi dokładniej o procesor serii Bulldozer fx-4100.