Częstotliwość procesora

Hej, modernizuję “przedwojennego” laptopa z przed ok. 13 lat. Zakupiłem do niego więcej pamięci SDR i tu nie było większego problemu.

Zakupiłem też nowy CPU Mobile P3. Oryginalny miał taktowanie 600 MHz. Kupiłem na allegro taki sam o taktowaniu 1 GHz. I tutaj mam problem.

Podczas postu wykrywa tylko 0,8 GHz, a w systemie napisane jest nawet, że wykrywa 0,7 GHz. Jestem w stanie zrozumieć, że taki stary lapek może nie rozpoznać całej prędkości CPU, ale chcę się poradzić.

W zasadzie o tym lapku mało wiem, nie znam modelu płyty głównej i nie idzie tego nigdzie sprawdzić, CPU to Mobile P3, FSB 100, pamięć SODIMM SDR, bios phoenix 4.0 release 6.

Może płyta nie obsługuje mnożnika który ten procesor potrzebuje do pełnej prędkości. Zobacz co na ten temat mówi BIOS (o ile posiada jakąkolwiek konfigurację CPU). Przy FSB 100 MHz powinieneś mieć mnożnik 10.

Nie mam nic w biosie nt mnożnika, w evereście pisze 100x7, zaś bios wykrywa 800 MHz (czyli x8), wydaje mi się że może bios ogranicza tą prędkość, ale ciężko znaleźć aktualizacje

Przed zakupem trzeba było sprawdzić, czy płyta główna obsługuje takiego proca. Bo może nie obsługiwać, albo może wymagać aktualizacji biosu, ale jak sam mówisz, trudno o aktualizacje 13 letniego sprzętu :wink: