Częstotliwość Subwoofera w Creative inspire T5900

Witam bardzo serdecznie.

Potrzebuję wiedzieć na jakich częstotliwościach gra subwoofer w tym zestawie.

Szukałem na google lecz znalazłem tylko takie info:

Pasmo przenoszenia: 40Hz ~ 20kHz

Mi chodzi konkretnie o subwoofer dla jakiego pasma jest dedykowany?

Nie chciałbym uszkodzić suba, a przekierować bas do suba mogę od 30Hz-300Hz.

Zaróweno działa i na tym i na tym, lecz szukam optymalnej wartości.

Zna się ktoś na tym?

Pozdrawiam i czekam na Wasze odpowiedzi ;).

40Hz - najniższa częstotliwość (zestawu) “Suba” (niskotonowy) ale możesz spokojnie dać ze 30Hz nie powinno się nic stać.

20kHz - Najwyższa częstotliwość (zestawu) “gwizdków” czyli głośników wysokotonowych.

U mnie w t6060 sub pracuje na 30Hz, szczerze wielkiej różnicy nie ma ale zawsze coś i bezawaryjnie :slight_smile:

Hmm ale coś nie bardzo widzę to 30Hz, bo wtedy do suba idzie pasmo poniżej 30Hz, w efekcie mało basu jest.

Właśniue wyczytałem że satelitki grają od ok. 500Hz dopiero,

więc to chyba subwoofer musi dawać radę do 500Hz?

jak ustawię 300Hz to bas wydaje mi się taki żywszy, nabiera brzmienia zwłaszcza jak słucha się metalu.

Z kolei do techno najlepiej ustawić tak z 100-150Hz.

Jakiego programu używasz do słuchania muzyki i skąd wiesz, że Twój sub pracuje na 30Hz?

Jakimś pluginem się posłużyłeś?

Na 30Hz jest on łagodniejszy, przynajmniej dla mnie (nie zrywa sie tak od razu).

Hmm… czy sub da radę do 500Hz raczej wątpię tak do 300-400 to na pewno.

Owszem wszystko zależy od głośności ustaw na max i zobacz kiedy zacznie ci “pierdzieć” i na podstawie tego reguluj częstotliwość, jak również od rodzaju muzyki jakiej słuchasz (techno i metal to dwa różne światy).

Do słuchania muzy używam Winampa - tylko że equalizer Creativa, ten z oprogramowania SBA4.

A skąd wiem na jakiej częstowliwość działa sub - dostęp do studia nagraniowego (po znajomości) i można sobie pomierzyć :slight_smile:

a gdzie masz te 30Hz ustawione?

Też w sterownikach od SBA4?

Bo wiesz, ja mam zintegrowaną :stuck_out_tongue:

Bo jak w sterownikach to trzeba do tego podejść zupełnie inaczej, o te sterowniki inaczej to pojmują.

Ja używam Foobara2000 z wtyczkami.

Tak mam to w sterach ustwione.

A co masz na mysli pisząc to:

Mam na myśli to, że steowniki przekierowują bas na innej zasadzie niż wtyczki do playerów.

Podobno to jest tak (chociaż nie jestem na 100% pewny, bo nie miałem do czynienmia z kartami Creative’a), że jak ustawisz powiedzmy na 30Hz to okazuje się, że do subwoofera idą dźwięki wokół tej częstotliwości (powiedzmy, że np. od 20 do 40Hz), w celu polepszenia wrażenhia słuchowego (zabieg specjalny Creative’a).

Zaś większość wtyczek do playerów działa tak, że dzielą pasmo na 2 części i jak ustawisz np. na 30Hz, to dźwięki poniżej 30Hz idą do suba, a powyżej do satelitek.

Wyłącz sobie przekierowanie w sterownikach, wgraj sobie wtyczkę do WinAmpa, np. Channel Mixer i pokombinuj. Różnica powinna być słyszalna :wink:

Hmm… ciekawe zobaczymy dzięki za cynk

Jak sprawdzisz to podziel się ze mną wrażeniami na PW :wink:

Satelitka na 30Hz poprzez swoją średnicę byłaby niesłyszalna a pozatym ludzki słuch rozpoznaje od 20Hz do 20-21kHz więc nie sądzę aby Creativ “ładował” nam do uszu dźwięki których nie możemy usłyszeć :wink:

A co do tej wtyczki to ja nie usłyszałem różnicy.

Więc na jakiej wtedy zasadzie działa przekierowanie basowe, skoro dźwięki poniżej określonej częstotliwości idą do subwoofera? Rozumiem, że satelitka nie zagra 30Hz, więc o co tu chodzi? Wszak jak ustawie pełne przekierowanier na 30Hz to bas jest mocniejszy niż jak ustawie na 100Hz. Dlaczego tak się dzieje, przecież chyba bas powinien być mocniejszy na 100Hz bo sub dostanie szersze pasmo?

Nic już nie kapuję, dodam że mam 3 sposoby przekierowań basu do wyboru:

  • pełne przekierowanie,

  • przekierowanie bez udziału satelit (przetworzony dźwięk idzie tylko do suba, satelitki grają oryginalny),

  • przekierowanie bez udziału subwoofera (odwrotna sytuacja niż powyżej).

Jeszcze dziwne jest to, że jak na przekierowaniu pełnym ustawię 300 (tak, 300 a nie 30)Hz to basy są słabiutkie, a jak na tej samej częstotliwośici włączę przekierowanie bez satelit to subwooferek gra aż miło.

O co więc chodzi w tym chaosie z przekierowaniami? :?

Ehh i tutaj właśnie twki Twój problem źle to pojmujesz:

Jeśli dasz 30Hz to Sub gra już od tych 30Hz a jeśli natomiast dasz 100Hz to gra od 100Hz a Ty pewnie myślisz że gra tylko te 100Hz a tak właśnie nie jest. :slight_smile:

Tutaj nic nie masz przetwarzanego tylko częstotliwości są wzmacniane aby było je lepiej słychać.

tak ponieważ 300Hz według niektórych specyfikacji kwalifikuje się już do tonów średnich i w pierwszym przypadku satalitki próbuja to odegrać a jak im idzie to chyba sam słyszysz.

zara zara to znaczy żąe jak ustawię 300Hz to sub zaczyna grać od TEJ wartosci?

więc jakim cudem słychać basy rzędu 40-80Hz, skoro subwoofer gra OD 300Hz? :?

i który tryb przekierowania wybrać? jak znasz się na tym to mi objaśnij poszczególne tryby :slight_smile:

A jak je słychać, może źle się wyraziłem dana częstotliwośc w tym wypadku 300Hz jest wzmacniana aby było ją lepiej słychać.

ps. Qrcze troszkę nie kontaktuje kumpel pisał maturę dzisiaj :twisted:

spoko :wink:

a znasz się na tych trybach?

bo różnica dźwięku jest spora

Niestety nie, a nie chcę Cię wprowadzać w błąd.

W sumie to chyba nie potrzebuję przekierowania, bo przetwornik w subie ma filtry dolno- i górno przepustowe.

Bez przekierowania gra głośno, ale idziue ściszyć w opcjach.

Regulacji basów w subie nie ruszam, bo w filmach i grach jest ok.

Co o tym sądzisz? Powinienem używać przekierowania?

Czyli jak wszystko gra tak jak chcesz i bez zakłóceń to przekierowania nie potrzebujesz.