Częsty brak dźwięku w słuchawkach

W swoim laptopie ASUS X54H mam preinstalowany Windows 7 Home Premium. Często zdarza się, że w słuchawkach nie mam dźwięku. Czasami pomaga restart systemu i dźwięk wraca. Nie jest to kwestia sprzętu, bo dźwięk w słuchawkach (tych samych) jest zawsze na kilku zainstalowanych na dysku dystrybucjach Linuksa. Próbowałem już odinstalować i ponownie zainstalować stery do dźwięku, ale to niczego nie zmienia. Macie jakieś propozycje?

Hej,

A nie masz przypadkiem włączonego w ustawieniach sterowników karty oszczędzania energii - wtedy układ całkowicie wyłącza się. Być może są problemy z jego ponownym uruchomieniem?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dziękuję za zainteresowanie tematem i podpowiedź. W ustawieniach nigdzie nie widzę opcji oszczędzania energii. Natomiast idąc tym tropem pozmieniałem opcje zasilania laptopa dając wszędzie max. Teraz będę testował.

Hej,

W niektórych sterownikach opcja ta jest dość mocno zaszyta, a z drugiej strony wiele też zależy od systemu. W przypadku Realtek’a opcja taka w sterownikach na Windows XP to osobna zakładka, której na próżno szukać z nowszych systemach. Wtedy faktycznie trzeba szperać w zaawansowanych ustawieniach zasilania lub - ewentualnie - zmienić plan na Wysoka wydajność, w którym większość opcji oszczędzania energii powinno być nieaktywnych.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Przekopałem wszystkie czeluście ustawień i nie znalazłem.

Hej,

W niektórych trzeba pokopać naprawdę bardzo głęboko, a w innych w ogóle się nie znajdzie takiej opcji - tak jak we wspomnianym Realtek’u na Windowsie Vista i nowszych. Swoją drogą jaka to karta dźwiękowa?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Karta to właśnie Realtek. Dzisiaj, tak dla próby, zainstalowałem Windows 7 32-bitowy. Pierwsze uruchomienie systemu po instalacji i już w słuchawkach głucho, a w głośnikach dźwięk jest. Mam już dość tego laptopa i nigdy nie kupię ASUS-a. Z drugiej strony, to nie wiem czego się czepiam tej firmy - w końcu sprzęt jest sprawny, bo pod Linuksem wszystko jest OK. Laptop jest jeszcze na gwarancji ale co z tego? Wyślę go do serwisu, to pierwsze co zrobią, to przywrócą system z partycji recovery i dźwięk będzie. Odeślą mi sprzęt i po godzinie już dźwięku miał nie będę. Zainstalowałbym Windows XP, ale już w przyszłym roku traci wsparcie. Pozdrawiam.

Hej,

:arrow: Ile wyprowadzonych gniazd audio ma karta dźwiękowa?

:arrow: Czy po podłączeniu słuchawek pojawia się komunikat o podłączeniu sprzętu audio?

:arrow: Próbowałeś aktualizować sterowniki?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Na Twoje pierwsze pytanie nie znam odpowiedzi - cienki jestem w te klocki. Napiszę tylko, że mam dwa otworki w obudowie - jeden jest na słuchawki, drugi na dodatkowy mikrofon. Pytanie drugie: tak, po podłączeniu słuchawek wyskakuje na dole komunikat, że je podłączono. Pytanie trzecie: na razie próbowałem jedynie w menedżerze urządzeń wybrać “aktualizuj sterownik” - po pewnym czasie dostaję komunikat, że jest zainstalowany ten najnowszy. Ciekawe, czy zainstalowanie Windows 8 może coś zmienić w tej kwestii. W Linuksie mam programik I-nex, który podaje info o sprzęcie, sterownikach itp. W pozycji “Dźwięk” mam podane, że używany jest: Codec Realtek ALC269VB. Pozdrawiam. Dodam jeszcze, że coś ciekawego zauważyłem, ale może to czysty zbieg okoliczności. Od 2 dni, gdy pracuję pod Windows i chcę przelogować się do Ubuntu, wybieram opcję “Zamknij system”. Dopiero gdy Windows się zamknie i laptop zamrze, naciskam przycisk “Power” i ładuję Linuksa. Przy takim postępowaniu dźwięk w słuchawkach mam. Wcześniej robiłem tak, że będąc w Windows wybierałem opcję “Restartuj system”. Czy jest jakieś logiczne wytłumaczenie tego faktu? Zaznaczam, że nadal testuję i sprawdzam.

Hej,

I właśnie o to mi chodziło. :wink:

Aktualizując w taki sposób bardzo rzadko otrzymamy komunikat o tym, że znaleziony został nowszy sterownik. Taki niestety urok sterowników z witryny Windows Updete. :slight_smile: Jeśli chcemy aktualizować sterowniki, zaglądamy na stronę producenta sprzętu bądź konkretnego komponentu - w tym przypadku na stronę http://www.realtek.com.tw/downloads/.

Niestety, to może oznaczać, że karta dźwiękowa zaczyna tracić sprawność. Jak długo masz wspomnianą płytę główną?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dziękuję za kolejne podpowiedzi. Spróbuję pokombinować ze sterownikami. Płyta główna ma mniej niż 2 lata - ciągle mam jeszcze gwarancję na laptop. Dopiszę jeszcze, że do chwili obecnej mam dźwięk w słuchawkach. Nadal stosuję zasadę zamykania systemów zamiast restartowania. Za kilka dni zacznę restartować i wtedy zobaczę, czy dźwięk zniknie :smiley:

Hej,

Więc przynajmniej przydałoby się sprawdzić, w czym rzecz - póki trwa gwarancja, można zgłaszać usterki. Później zwykle człowiek stara się jakoś z nimi żyć. :slight_smile:

W każdym bądź razie daj znać, jak wygląda sytuacja. Sam jestem ciekaw, co może z tego wyniknąć.

:arrow: Czy oprócz tego dźwięku dla słuchawek pojawiają się inne problemy? Na przykład wolniejsze działanie dysku, dłuższe uruchamianie komputera?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie zauważyłem żadnych innych niepokojących faktów związanych z laptopem. W tej chwili słucham muzyki przez słuchawki :smiley: . W niedzielę zrobię kopię zapasową systemowej partycji i zacznę wybierać opcję “restartuj system”. Podzielę się spostrzeżeniami. Pozdrawiam.

Dodane 27.07.2013 (So) 13:23

Dzisiaj ustaliłem na 100% w jakich okolicznościach ginie dźwięk w słuchawkach. Mianowicie dzieje się tak zawsze, gdy mam włączony Linux (sprawdzałem na Ubuntu i Manjaro) i restartuję system wybierając Windows. Wtedy zawsze w słuchawkach dźwięku nie mam. Jeżeli taki Windows (bez dźwięku) zrestartuję, to ponownie dźwięku nie mam. Jeśli jednak zamknę Windows i po kilku sekundach przyciskiem “Power” włączę laptop i wybiorę Windows, to już dźwięk mam. Sprawny Windows (czyli taki z dźwiękiem w słuchawkach) mogę restartować (np. po zainstalowaniu niektórych aktualizacji) i dźwięk nie ginie. Czyli wniosek jest taki: jak mam załadowany Linux i chcę się przelogować do Windows, to muszę najpierw system wyłączyć i ponownie lapka włączyć. Nadal nie wiem jednak co takiego robi Linux, że później w Windows nie mam dźwięku. Pozdrawiam.

Hej,

Czyli dobrze. Pytałem o jakieś dodatkowe objawy, bo czasami się zdarza, że problemy takiej natury wynikają z sypiącego się mostka południowego. A że odpowiada on także za kontrolery dysku twardego i BIOS, to przy zanikaniach dźwięku warto zapytać. :smiley:

Faktycznie dość dziwne zachowanie. Swoją drogą jakiego masz loadera dla Linux’a?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Bootloader to GRUB 2. Od dłuższego już czasu jest to domyślny bootloader w dystrybucjach. No i nadal podtrzymuję to, co wcześniej napisałem - bez cienia wątpliwości. Teraz np. działam na Ubuntu. Jak zechcę skorzystać z Windows 7, to wystarczy, że najpierw lapka wyłączę i po chwili mogę włączyć i w GRUB wybrać Windows - dźwięk w słuchawkach będzie na 100% (chodzi tu prawdopodobieństwo, nie o siłę głosu :smiley: ).

Dodane 03.08.2013 (So) 16:54

Moim zdaniem problem leży w różnicy pomiędzy zamknięciem systemu a restartowaniem. Po zamknięciu Linuksa następuje przerwa w zasilaniu urządzeń energią i wtedy coś, gdzieś się kasuje - jakieś linuksowe sterowniki są wywalane z pamięci, albo coś w tym stylu :smiley:

Hej,

Układa się to wszystko w jakąś spójną całość - co nie zmienia faktu, że dziać się tak nie powinno.

:arrow: Jak wygląda stan baterii laptopa? Jak długo trzyma? I czy w ogóle w laptopie jest cały czas włożona podstawowa bateria?

Trochę przypomina mi to niuanse z moim Acerem. W czasie czyszczenia zawsze wyjmuję baterię (żeby nie włączył się, gdy czyszczę lapa przy przycisku włączającym;)) i po ponownym uruchomieniu karta WiFi jest wyłączona, a Bluetooth włączony - zupełnie odwrotnie niż w układzie standardowym. I nie wiem skąd takie zachowanie.

Nie za bardzo znam się na Linux’ach, ale czy możliwe jest zaktualizowanie bootloadera do nowszej wersji? Oczywiście, jeśli takowa jest dostępna.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Pozdrawiam w ten gorący dzień. Co do baterii, to jest w laptopie oryginalna i cały czas na swoim miejscu. Nawet podczas pracy na zasilaniu z sieci bateria jest podłączona. Ja raczej sporadycznie korzystam z lapka zasilanego samą baterią. Co do bootloadera, to GRUB 2 mam w wersji najnowszej - poza tym jego aktualizacje są rzadkie. Ogólnie rzecz biorąc, to nie jestem zadowolony z tego ASUS-a. Mam też problem z Radeonem HD 6470M, bo nie chce on działać na najnowszych sterownikach od AMD. Po zainstalowaniu najnowszych sterowników wyświetlacz laptopa jest niemal zupełnie czarny i niczego nie widać - jak podejdę z lapkiem do okna, albo poświecę latarką, to trochę widać :smiley: . O tym Radeonie, to ja tak tylko “dla wiadomości” napisałem.

Hej,

Bardziej chodziło mi o ustalenie, czy bateria nie jest na wyczerpaniu i czy w czasie wyłączenia komputera nie dochodzi do chwilowej utraty zasilania. Ale skoro tak, to jest to bardzo fałszywy trop.

Prawdopodobnie to problem z podświetlaniem matrycy. Ale jeśli będziesz się z tym zmagał, polecam założyć nowy temat. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

brak dźwięku w słuchawkach lub wahania spowodowane zanikaniem dźwięku nie wiadomo przez co. Udało mi się tego pozbawić za pomocą zmiany ustawień w BIOS- ie. Włączyłem dźwięk przy starcie komputera, czyli przy włączeniu komputera uruchamia mi się dźwięk i do tej pory jak ręką odjął. Na razie za każdym razem działa. Tylko nie wiem czy to tylko u mnie i czy innym to też pomoże. 

Skoro na Linuksie masz dźwięk tzn. nie masz problemów, a na windzie tak. 

To możliwe, że masz coś nie tak ze sterownikami.

Próbowałeś zainstalować starsze sterowniki???