Częsty start/stop dysku

Witam

Mam aktualnie dysk SSD na którym ma wszystko. HDD leży na półce bo jak siedział w kompie jako podrzędny dysk to “wariował”. W ciągu minuty potrafi się kilka razy zatrzymać i startować, a taka praca to katowanie sprzętu, dlatego wpinam jak mi coś z niego potrzeba, rzadko. Jednak wolałbym mieć go na stałe, tylko musiałby pracować właściwie nieprzerwanie bądź by się uruchamiał na moje życzenie, co chyba nie jest możliwe.
Myślę, że to problem bardziej programowy bo z pracą jego problemów nie ma jak system był na nim to normalnie działał a jak jest jako dodatkowy, to po sekundach bezczynności dysk już się wyłącza i za chwilę się uruchomi, bo przeglądając katalogi wchodzę oglądać zawartość kolejnego, nim go przejrzę słyszę jak dysk się zatrzymuje… z menu zarządzania energią dysk ma się wyłączyć: “nigdy”, bios jest prymitywny, nie ma tam nic po za kolejnością bootowania i wybranym trybem AHCI.
jest to dysk:
WD 75000BPVT
windows 7
laptop
dysk ma 3 “gniazdo”, nie wiem za co ono odpowiada bo nigdzie takiej informacji nie znalazłem, u producenta nawet, są to 4 piny, ktoś coś wie po co one?

To podłącz na stałe, po czym usuń z tego dysku tworzenie punktu przywracania systemu, a ponadto we Właściwościach tego dysku odznacz “Indeksowanie plików”. Dysk będzie wówczas znacznie “spokojniejszy”.

Nie wiem czy do Twojego dysku to zadziała, ale kiedyś była taka metoda na dyski WD GREEN:

The first thing you need to is get the wdidle3.exe program. You can get it from Western Digital or via a simple google search.

Once you have it on your machine, you’ll need the command prompt to
use it. The following command will read the current value of the parking
speed:

wdidle3.exe /R

Using the tool you can set the parking speed to a maximum of 300 seconds:

wdidle3.exe /S 50

Or you can disable it completely:

wdidle3.exe /D

The settings are only applied the next time the disk starts. So after
the next machine reboot your green drives will be perfectly safe to use
in a server.