Czujnik otwarcia obudowy - pomoc

Witam. proszę o pomoc odnośnie czujnika otwarcia obudowy. na czym on polega? moje mobo to ga-m57sli-s4 na płycie posiadam złącze do tego czujnika. obudowa to elite 334. i nie wiem czy ona to posiada? jak nie można coś takiego kupić? po co on jest :slight_smile: ? Pozdrawiam

Niektóre firmowe kompy to mają, generalnie wszystko zależy od płyty i producenta kompa. Z tego co pamiętam realizowane jest to na zasadzie mikrowyłącznika, może fotodiody/elektroniki. Generalnie przy działającej funkcji możesz nie uruchomić kompa, następuje automatyczny restart lub zamknięcie systemu, komunikaty, sygnały, zapis zdarzeń.

Zobacz przykład.

http://www.natemc.com/tech001.php

a czy istnieje możliwość dokupienia czegoś takiego? i podłączenie do płyty pod złącze 2 pin ( bo takie mam ) ?

Schabik PL , a co pisze w książce do płyty głównej na temat tego złącza? jest jakiś opis sygnałów na tym złączu?

Może jest tak, że po otwarciu obudowy “czujnik” zwiera te dwa piny.

Są dwie metody:

  1. Fotokomórka - wówczas nie miałbyś raczej gniazdka do podłączenia, ponieważ byłaby wlutowana w płytę główną. Tylko raz widziałem coś takiego w akcji na starej płycie Gigabyte.

  2. Włącznik - zamocowany przy bocznej pokrywie obudowy. Wyposażone w niego są niektóre z drogich bud.

Prawdopodobnie w chwili zdjęcia boku włącznik zamyka obwód i uniemożliwia uruchomienie komputera bez skasowania alarmu (wejście do Biosu, podanie hasła).

Jeżeli bardzo Ci na tym zależy, to możesz spróbować sam wykombinować odpowiedni włącznik.

w instrukcji jest coś takiego:

http://img185.imageshack.us/img185/4543/beztytuuggg.jpg

chciałbym mieć coś takiego, lecz moja obudowa tego nie posiada… można kupić coś takiego ? lub jak zrobić to najłatwiejszym sposobem ? Pozdrawiam