Czy 16gb ramu jest bardzo potrzebne?

Czy 16gb ramu i i5-7300 będzie lepszym wyborem niż i5-8300 i 8gb (niestety w dwóch kościach 2x4, co utrudni rozbudowę w przyszłośći)?

To zależy od zastosowań. Do gier 8 GB jest aktualnie wystarczające.

1 polubienie

Zależy co robisz. Jeśli programujesz, masz wirtualki, to i 32GB to mało

To zależy ile masz gniazd ramu w płycie.

Do zwykłego przeglądania internetu i grania od czasu do czasu w gry powinno wystarczyć 8GB

Do częstego grania w najnowsze produkcje, w sam raz będzie 16GB

Do zastosowań profesjonalnych to >=16GB

Jeśli będziesz chciał grać w najnowsze gry, takie jak Forza Horizon, to 16GB (najlepiej 2x8) musi być, tym bardziej, że RAM pracuje wtedy szybciej w Dual Channel.

Laptop na studia (trochę programowania pewnie będzie) + czasem gry. Tylko w przypadku kupna 16 gb ramu miałbym gorszy procesor czyli i5-7300 zamiast i5-8300 i nw czy się opłaca?

Ram jest łatwiej zmienić niż procesor. Weź mniej RAMu a jak będzie trzeba to podmienisz na większe kości. Do nauki programowania 8GB powinno wystarczyć, zależy jakie IDE będziesz wykorzystywać. Generalnie te oparte o IntelliJ będą zajmować bardzo dużo pamięci (Android Studio, PHPStorm itd.) bo u siebie mam 8GB i Android Studio + emulator i mam 7.5GB zajęte. A fajnie byłoby mieć jeszcze przeglądarkę odpaloną :wink: Z SSD da się tak funkcjonować, ale na talerzowcu raczej bez szans, bo komputer korzysta intensywnie ze swapa.
Ale pozostałe (Visual Studio, Netbeans, Eclipse, jakieś proste Code Blocks czy cokolwiek tam znajdziesz) będą śmigać bez problemu z taką ilością.

Aaa, to chodzi o laptopa… Ja jak programuję we frontendzie, czyli mam uruchomione Visual Studio, Visual Studio Code, przeglądarkę i konsolę, to zużywam więcej niż 8GB:

Ale na studia pewnie starczy 8…

1 polubienie

a nie wiecie może co ma lepsze chłodzenie acer aspire 7 czy dell inspiron g5?
Ps. właśnie zauważyłem, że ktoś założył taki sam temat xD?

Zależy do jakich gier i w jakich ustawienach. :wink: Aktualnie, to 8GB jest już często w minimalnych wymaganiach. Do tego jeżeli mamy wolny RAM w jednej kości, to mogą być przykre okazyjne ścinki.

https://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Dell-G5-15-5587.312514.0.html
https://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Acer-Aspire-7-A717-71G.242768.0.html

Czyli wychodzi, że acer ma lepszy. Tylko jest to wersja 17 cali i nw czy w 15 nie będzie problemów

To jest tak jak autor podaje nie te same modele.
15 cali ma trochę gorszy układ chłodzenia.

Ceny RAM-u są mocno zawyżone, więc olać to w takiej sytuacji (lepiej dokupić), kupuj 8GB w jednej kości lub 4GB i dokup kość 8GB.

Weź wpierw porównaj :wink: