Czy 2GB RAM jest wystarczające dla 64 bitowego Lubuntu?

Witam. Mam drugiego starego laptopa z którego korzysta moja mama. Jest tam zainstalowany Windows XP, ale już brakuje na nim miejsca, działa powoli, ma zapewne wiele wirusów i nie jest wspierany. Planuję więc niedługo zainstalować na jej komputerze Lubuntu a potem wyczyścić i przekopiować z Windows najważniejsze rzeczy żeby miała o wiele więcej miejsca. To komputer tylko do przeglądania internetu. Może w przyszłości dokupimy jakąś kość RAMu, ale jak na razie to do przeglądania internetu 2GB RAM jest chyba wystarczające. I teraz się zastanawiam czy wybrać Lubuntu 32 czy 64 bitowe. Wiem że niedługo wersja 32 bit Ubuntu przestanie być rozwijana, programy coraz bardziej przestają być dostępne na 32 bity i jeszcze jakbym w przyszłości dodał RAM to 64 bity by mi znacznie to ułatwiły (bo nie ma takiego limitu jak przy 32 bitach). Tylko nie wiem czy 32 bitowa wersja nie radziłaby sobie lepiej z 2GB RAM niż wersja 64 bitowa. Która z tych wersji byłaby szybsza z 2GB RAM?

Pomimo 2gb szybsza 64 bitowa, choć różnica między nimi jest niewielka tudzież czasami znikoma.

OK, dzięki, myślałem że 64 Bit będzie sobie gorzej radzić z mniejszą ilością RAMu. Te 2GB to takie minimum.

Bierz amd64, jeśli tylko masz odpowiedni CPU. Zwłaszcza jeśli planujesz upgrade RAM, 64 bity są wskazane moim zdaniem. Wolniej Ci raczej nie będzie działać, może co najwyżej będzie zużywać o kilka % więcej RAM na starcie. Ale do przeglądania netu jeszcze (od biedy) powinno wystarczyć na jakiś czas.

Instalowałem lubuntu 64 bit na lapku z 1 GB ram i jednordzeniowym sempronem i działał całkiem przyzwoicie więc na przy 2 GB powinnien działać bez problemu. Jeśli Firefox i chrome będą ci przymulać spróbuj Midori. Ogólnie jest trochę lżejszy od flagowych przeglądarek http://midori-browser.org/