Czy 3gb pamięci to za mało na system 64bitowy?

Witam, mam zamiar przeinstalować sobie systemy operacyjne na swoim komputerze. Mam laptopa z 3gb pamięci. Jest tam tylko linuks, który w 64bitach daje radę z taką ilością ramu. Chciałbym jednak postawić dualbot i moje pytanie bardziej dotyczy windows - czy 3gb to nie za mało na system 64bitowy?

Powinno być 4, ale 3 GB też da radę.

Może być 3GB pamięci RAM.Nie to nie jest mało,obecnie to wystarczy.Oczywiście jak odpalisz bardziej pamięciożerne programy to i większa ilość okaże się w miarę mała.

3 GB RAM powinno sobie poradzić, ja bawiłem się kiedyś wersją próbną Windows 8 na 2 GB RAM i były momenty kiedy niestety brakowało pamięci, ale to zależy od tego ile rzeczy robisz jednocześnie oraz ile aplikacji uruchomionych.

Prawda jest taka, że system 64-bitowy zużywa nieco więcej pamięci RAM (oraz miejsca na dysku) niż system 32-bitowy. Jeśli nie planujesz w przyszłości dołożyć więcej RAMu, to według mnie wybór systemu 64-bitowego jest totalnie bez sensu. Co innego, jeśli planujesz w przyszłości zwiększyć wielkość pamięci RAM - wtedy system 64-bitowy zobaczy i obsłuży jej tyle ile będzie jej miał (32-bitowy obsłuży jej max. 3,5-3,75 GB).

Mam 2 GB ram i system 64 bit,wszystko normalnie działa,nie odczuwam,że jakieś programy mają ponadprzeciętne zapotrzebowanie na pamięć,wiadomo,są zastosowania,gdzie nawet 4 GB ram nie jest dużo

po co instalować system 64bit jak się ma mniej niż 4 gb ramu ? 

 

kompletna głupota

Odpalone:

2x Opera osobne strony (nie karty), WoT (gra) w tle, Word 2010 z otwartym 700 str dok., w tle KAV 2013, Gimp a w nim otwarte 3 fotki w roz. 4608x3465.

 

Zajętość ramu: 2,56Gb ( w tym jak wczytywało fotki to zajętość skakała do 2,8Gb)

 

Więc dla przeciętnych zastosowań wystarczy 3Gb.

 

Jest jedno małe ale o którym nikt nie pisze debatując po potrzebach ramu.

 

Wiele zależy od szybkości komputera i dysku. Praktycznie każdy wykorzystuje swap (plik wymiany). I tutaj ten co ma szybki komputer + szybki dysk nie odczuje powolnego kończenia się ramu. Natomiast jeśli na laptopie z 3Gb ramu dyskiem 5400 może to być bardzo odczuwalne.