Czy aktualne dystrybucje linux mają domyślnie włączony TRIM na dyskach SSD?

Nie wiem czy to defaults nie dodaje parametrów które są dopisane do system plików przez tune2fs, możesz dodać i zobaczyć co się pod mount zmieni, u mnie to nic nie daje.

To jeszczcze jedno pytanie z nieco innej beczki.

Czy mogę bez problemu zmienić jakimś programem (powiedzmy gparted) wielkość partycji, na której postawiony jest linux?

System sam wykryje zmianę i nie będzie problemu czy wysypie się po takiej operacji?

Backup zawsze zalecany ale system powinien bez problem sobie poradzić, po takiej operacji lubi posypać się Win ale z Linuksem jeszcze problemów w tej sprawie nie miałem.

Ja z linuksem jeszcze nie próbowałem, a Windows zawsze mi po takiej operacji działał.

Wiadomo, że losowe sytuacje się zdarzają. Jak rozumiem jeśli założymy, że nic się nie pochrzani w trakcie modyfikacji partycji to system powinien działać.

edytuj fstab:

sudo gedit /etc/fstab

zmień na dysku SSD wpis na:

Zainteresowałeś mnie opcją z FF.

Domyślnie jakieś pliki są zapisywane na dysku.

Czy przy ustawieniu 0 będą trzymane w RAM czy pobierane zawsze od nowa?

adamserce jaki cel ma wyłączenie pamięci podręcznej Fx? Bez przesady nie skróci to na tyle żywotności dysku żeby padł on po paru latach a cache na dysku ssd to tylko zaleta. Zanim kupiłem dysk ssd trzymałem cały profil Fx w RAM-ie który podczas startu systemu był ładowany do pamięci RAM a podczas zamykania zapisywany.

@dragonn - w sprawie FF, to wyczytałem to w poradach na stonie

http://www.leniwiec.org/2014/04/20/kilka-porad-dotycz%C4%85cych-u%C5%BCytkowania-dysk%C3%B3w-ssd-w-ubuntu-linuxie/

w punkcie 7.

Myślę, że może masz rację w sprawie tego cache na dysku SSD. Sprawdzę ile pamięci podręcznej zapisuje się podczas dziennej sesji na FF.

Chyba nie dużo, więc na pewno nie skróci to żywotności dysku.

Widzę, że mój temat został oznaczony jako gorący :slight_smile:

 

Mam kolejne pytania odnośnie fstab i ogólnie dysków.

 

w fstab za opcjami jest jeszcze <pass> oraz <dump>

Jak to działa i do czego służy? Jeśli dobrze zrozumiałem z man fstab to pass nadaje kolejność przetwarzania partycji. Czy oznacza to, że każdy następny wpis powinien mieć wartość o 1 większą niż poprzedni? Co to jest i jak działa?\

 

Co do dump to niestety nie mam pomysłu. Tłumaczenie manuala dosłownie jakoś nie naprowadza mnie na właściwy trop.

 

 

W Mincie domyślnym managerem jest Nemo. Na liście katalogów po lewej mam też partycje Windows i inne. Np mam partycję Dane [NTFS]

Kiedy wchodzę przez Nemo na partycję Dane to na pulpicie pojawia mi się automatycznie skrót do partycji Dane.

Jak to zrobić żeby skrót ten był po włączeniu komputera?

Trzeba coś dodać do fstab czy jakaś komenda w rc.local?

edytuj fstab:

sudo gedit /etc/fstab

dodaj do pliku wpis, który przy starcie spowoduje zamontowanie potrzebnej partycji windosowskiej (NTFS)

np.:

# WinPARTYCJA na /dev/sdXX during installation
UUID=XXXXXXXXXXXXXXXX /media/WinPARTYCJAF ntfs defaults 0 2

zapisz plik fstab, i zrób restart komputera. Partycja zostanie zamontowana przy starcie systemu.

UUID partycji i numer /dev/sdXX znajdziesz po wydaniu w terminalu komendy:

blkid

No i działa. Sądziłem, że żeby ikona pojawiła się na pulpicie to trzeba będzie zrobić coś więcej, ale jednak dzieje się to z automatu.

 

Proszę jeszcze o pomoc z punktem 1

Ad. pkt. 1. tutaj

Czyli, że jak kolega ma dysk ssd toshiby, o firmware którego nie piszą nic na oficjalnym wiki Archa albo ja znów czytać nie umiem, to te discard w fstab-ie wystarczy i / lub fstrim-all --no-model-check czy jakoś tak to szło? To oczywiście w Cronie. Nie pamiętam dokładnie tej komendy, ale gdzieś to już tu było.