Czy aktualne dystrybucje linux mają domyślnie włączony TRIM na dyskach SSD?

Tak jak w temacie.

 

Chciałbym sobie do Win7 doinstalować jakiegoś linuxa żeby się nieco podszkolić. Jakiś czas temu trzeba było troszeczkę podłubać żeby włączyć trim na dyskach SSD.

Jak to wygląda aktualnie?

Rzeczywiście “dużo” dłubania:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Solid_State_Drives#Enable_TRIM_by_Mount_Flags

 

Albo z cronem:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Solid_State_Drives#Apply_TRIM_via_cron

 

W Ubuntu dla niktórych dysków jest włączone, ale i tak lepiej samemu sprawdzić i ewentualnie włączyć i ustawić wg własnych preferencji.

Jak jakiś czas temu szukałem to trzeba było coś jeszcze instalować :slight_smile:

Dla mnie i tak będzie to trochę dłubania bo nie wiem czym jest LVM, cron, i/o scheduler czy dm-crypt wiec zanim zacznę bezmyślnie przepisywać komendy do terminala będę musiał przebrnąć przez powyższe.

Chyba, że można zrobić tak jak w linii komend w Windows. Jedno polecenie żeby sprawdzić czy trim działa i drugie żeby go włączyć.

Wystarczy czytać ze zrozumieniem.

Teraz coraz częściej widać, że ludzie  mają z tym problem :wink:

 

Dzięki za pomoc.

Poczekam jeszcze z 10 lat i może w końcu przekonam się do tego systemu :slight_smile:

Z takim podejściem daj sobie spokój nawet za 50 lat.

Nikt z tego powodu płakał nie będzie i jednego zrzędy będzie mniej.

Zazwyczaj jest włączone  :-)  Szczególnie w tych nowszych dystrybucjach. Także bez stresu :wink: Tutaj masz wytłumaczone o tym co nieco w przystępnej formie na przykładzie Ubuntu 14.04 (najnowszego), w tym jak uaktywnić w razie czego: http://askubuntu.com/questions/443761/how-is-trim-enabled

 

Również uważam, że te niektóre Wiki, nie są w przystępnej dla nowicusza formie, choć Linuksa używam już 7 lat :slight_smile: Choć i Windows nie jest cudowny i trzeba w nim czasem pogrzebać :slight_smile:

Jak kogoś przerasta dopisanie z wiki JEDNEGO słowa ( discard ) do fstab to nie ma o czym w ogóle dyskutować.

 

PS Ubuntu ma to automatycznie włączone tylko dla niektórych dysków.

 

Tu kolejna, bardziej zwięzła instrukcja, ale nadal dla homo sapiens:

http://askubuntu.com/questions/449204/do-i-need-to-enable-trim-if-i-have-a-non-intel-samsung/452950#452950

Tylko dla niektórych domyślnie, to prawda - jest o tym nawet w podanym przeze mnie linku (bodaj Intele i Samsungi). Dlatego warto rzucić w niego okiem, aby autor tematu w ogóle miał tego świadomość.

 

PS: Chodzi tu bardziej o przejrzystość wielu Wiki. Czasem jest to zbita szpalta tekstu i zamiast skomplikowanych 10 zdań, wystarczyłby momentami jeden obrazek, który pokazuje jak coś powinno wyglądać :slight_smile: Nie dość, że upraszcza to formę, to jeszcze wygląda estetycznie. Co nie zmienia faktu, że jak ktoś defragmentuje dyski w Windows, czyści rejestry, odwirusowuje programami AV system i anty-malware jeszcze pozostałe szkodniki, to buntowanie się na dopisanie paru linijek wydaje się…dziwne :wink: Ale to tak ogólnie choć rozumiem, że nie każdemu się chce. Mnie się chce bo komputer to moje narzędzie pracy, ale przykładowo już tuningować Androida w telefonie już mi się nie chce, ani bawić w jakieś custom romy. Podobnie może być z komputerem - świetny mechanik samochodowy może mieć w pompce dopisywać cokolwiek do systemu aby ten działał, bo na co dzień grzebie pod maską samochodów. Tak to działa, stety bądż niestety. My tu na forum jesteśmy w większości IT, ale reszta świata niekoniecznie :wink:

@Jusko:

Autor napisał:

 

Cały ten wątek to jakiś kabaret.

Nie chciałem nikogo denerwować. Linux nie jest mi w ogóle potrzebny. Chciałem się nieco pobawić, ale tak żeby nieświadomie czasem nie katować sprzętu - dysku ssd ciągłym zapisem jakichś danych. Jeśli temat rzeczywiście jest tak bezsensowny to proszę władze forumowe o jego usunięcie

Brak trim w żaden sposób nie powoduje katowania sprzętu, głównym celem trim jest zarządzanie wolną przestrzenią tak żeby dysk w ramach jego zapełniania nie zwalniał, wpływ na żywotność nie jest taki duży jak by się wydawało.

jak chcesz się pobawić to dokup sobie za jakieś grosze hdd nawet pod usb, zainstaluj virtualboxa i trzymaj na hdd obrazy :wink:

Tak trochę odkopię temat.

Mam aktualnie i Windows i Linux. Tak musi być.

Poczytałem i z tego co się zorientowałem to na dyskach ssd przydatny jest noatime oraz trim.

Pierwsza funkcję włącza się względnie łatwo i z tego co wiem ogranicza ona niepotrzebny zapis na dysku.

Trim powinien poprawić wydajność.

Trim można włączyć przez discard oraz RC. Local

Czy któraś z tych opcji jest lepsza dla komputera domowo - biurowego?

Czy można coś jeszcze zrobić aby zwiększyć wydajność lub stabilność ssd?

discard działa w tle na poziomie system plików czyli już w trakcie zapisuj plik są tak układane żeby nie trzeba było robić rzecznego trim tak że teoretycznie opcja discard jest lepsza dla żywotności dysk

U mnie linia w fstab wygląda tak:

UUID=b9298f72-4244-4736-9a11-28cc5062d723 /               ext4    errors=remount-ro 0       1

 

Czy w takim razie powinienem ustawić tak:

UUID=b9298f72-4244-4736-9a11-28cc5062d723 /               ext4    noatime,discard,errors=remount-ro 0       1

 

Czy przed noatime powinienem dodać jeszcze defaults?

 

 

I jeszcze jedna mała rzecz.

w cron.weekly/fstrim mam coś takiego:

#!/bin/sh
# call fstrim-all to trim all mounted file systems which support it
set -e

# This only runs on Intel and Samsung SSDs by default, as some SSDs with faulty
# firmware may encounter data loss problems when running fstrim under high I/O
# load (e. g.  https://launchpad.net/bugs/1259829). You can append the
# --no-model-check option here to disable the vendor check and run fstrim on
# all SSD drives.
exec fstrim-all

Czy coś powinienem w tym dłubać ?

Zostaw, odpalanie tego raz na tydzień na pewno nie zaszkodzi, ja mam montowania ustawione takie parametry:

defaults,noatime,user_xattr,discard,journal_checksum,journal_async_commit,nodiratime

journal_checksum,journal_async_commit dodatkowo jeszcze poprawią wydajność system plików pod SSD a nodiratime jest rozszerzeniem noatime.

A czym jest user_xatter?

 

Z tego co wyczytałem to noatime zawiera “w sobie” nodiratime i nie trzeba używać tego drugiego gdy pierwsze jest aktywne

user_xatter włącza dodatkowe parametry do plików czy coś takiego, wiem że jakiś specyficzny program to potrzebował żeby nie wymagać uprawnień root-a do działania, nie pamiętam już teraz. Ale na pewno nie musisz tego dodawać, w żadne sposób nie wpływa na wydajność czy żywotność dysku. A co do noatime, możliwe nie pamiętam już ale na pewno nie włączy się wtedy nodiratime dwa razy :P.

do jeszcze jedo małe pytanie w tej kwestii.

Standardowo (po instalacji systemu) nie miałem dodanego parametru defaults. Przywraca on ustawienia domyśle, ale jak sprawdzić czy domyślne po instalacji to te same co te, które ładuje defaults?

 

Co do user_xatter to coś takiego właśnie wyczytałem, ale stwierdziłem, że skoro nie wiem co to za dodatkowe parametry to pewnie na razie mi się nie przydadzą :smiley: