Czy bateria CMOS jest używana gdy laptop jest podł. do prądu

(pawelek5) #1

Witam,

Czy bateria CMOS jest używana podczas gdy laptop jest podłączony do sieci elektrycznej?

I jeszcze dodatkowe pytanie - czy bateria CMOS jest ładowana podczas pracy komputera czy jest ona w fabryce ładowana na ileś godzin i kiedyś wreszcie pada?

(rgabrysiak) #2

Nie.

Mniej więcej tak. Bateria jak bateria ma swój “określony” żywot, jak się wyczerpie wymieniasz ją po prostu na nową.

(Donna USA) #3

Nie jest ładowana. To bateria alkaliczna (ogniwo alkaliczne) - bateria jednorazowego użytku, bez możliwości ponownego ładowania.

:smiley: :smiley:

(pawelek5) #4

A czy jeżeli chciałbym kupić nową to każda będzie, czy musi być akurat do tego modelu?

A ile średnio taka bateria trzyma?

(Donna USA) #5

Każda będzie dobra, pod warunkiem: Musi być ten sam rozmiar i to samo napięcie. Trudno określić ile wytrzyma?. To podtrzymuje życie jednego układu. Znałam przypadek gdzie żyła ponad 7 lat. To zależy od warunków w jakich znajduje się komputer. Jeśli dużo wilgoci, szybciej siada.

:smiley: :smiley:

(Walkiria 84) #6

jeśli pada bateria to najlepiej są wyjąć i sprawdzić. czasami producenci umieszczają baterie w takiej plastikowej osłonce (koszulce termokurczliwej np. http://www.iccfl.com/images/CR2032-IBM- … tery-1.jpg http://www.linuxdevcenter.com/2006/11/0 … hoto_2.jpg) z której wystają złącza na kabelku. w takim przypadku trzeba “rozpruć” koszulkę i wymienić baterię lub poszukać nowej w specjalnej osłonce. bateryjka to koszt kilku złotych i można ją dostać w komputerowym, u zegarmistrza albo w sklepie rtv.

(pawelek5) #7

OK, a teraz główne pytanie:

(rgabrysiak) #8

Bateria CMOS służy do podtrzymywania ustawień BIOSu, nie ma znaczenia czy sprzęt jest podłączony do sieci czy działa na baterii, więc nie bardzo wiem jakiej odpowiedzi oczekujesz.

(pawelek5) #9

Myślałem, że jeżeli jest podpięty do prądu to korzysta z sieci elektrycznej do trzymania ustawień BIOS-u, a jak nie ma prądu to przełącza się na bateryjkę.

No to jeszcze jedno pytanie. Czy gdy zakończę pracę z komputerem to lepiej zostawić go podłączonego do prądu czy odłączyć wtyczkę. Jest jakaś różnica?

(rgabrysiak) #10

Niestety tak to nie działa.

Moim zdaniem nie ma różnicy. Kwestia wygody, jeżeli chce ci się na każdym razem podłączać i odłączać wtyczkę po wyłączeniu komputera to nie ma sprawy, możesz tak robić. Mi by się nie chciało.