Czy baterie w iPhonie xs max trzeba formatować?

Witam.
Dzisiaj kupiłem iphona xs max i jak go włączyłem bateria miała 80% i teraz pytanie czy muszę telefon rozładować całkowicie i potem znowu naładować czy mogę go po prostu podłączyć do ładowarki załóżmy przy 5%

Nowoczesnych akumulatorów w telefonach nie trzeba formować. Tak, formować, formatuje się dyski twarde, baterie się formuje.

1 polubienie

Jeszcze powiedź że w foremce :rofl:.

Dodam jeszcze, że nie służy ładowanie na 100% i głębokie rozładowanie

Pytanie z lat 90-tych ubiegłego wieku. :stuck_out_tongue:

Ostatnio baterię do Nokii 3310 formatowałem :smiley: Już zapomniałem o tym procederze nawet :smiley:

ps.
Baterie litowo-jonowe nie mają efektu “pamięci” i nie wymagają formatowania, ale jak napisał @bachus, nie lubią całkowitego rozładowania, czy przeładowania - o to dbają układy telefonu nie dopuszczając do takiego stanu (pomimo wskazań na wyświetlaczu 100% lub 0% to nie jest faktyczne wskazanie tylko limit do którego oprogramowanie pozwala naładować/rozładować), więc tu też nie ma obawy. O ile telefon z rozładowanym akumulatorem nie leży dłuższy czas, bo wtedy samoczynnie może się rozładować do krytycznego stanu. Jeśli zostawia się akumulator li-ion na dłuższy czas to dobrze naładować go właśnie na 50-80%

Formowałeś :stuck_out_tongue:

Ja tak zepsułem 2 powerbanki i z dwie baterie laptopa:

  • vaskoss (5000 mAh) już wcale nie dawał ładować urządzeń

  • Shiru (10000 mAh) od kupienia po zejściu do 37% pozwalał tylko świecić ledem (a ten led ma najgorszy w świecie już lampka na USB za 2 złote świeci mocniej) i teraz jak dojdzie do 47% to tylko poświecę ledem lub do 5 sekund ładowania.

  • baterie laptopa traciły dziennie dużo (nawet o 15 minut krótsza praca każdego dnia a miały z 5 i 2 lata - a dwuletnia to White Enegry (20 000 mAh)) i obecnie już są praktycznie do utylizacji.

Przypominam tylko, że Li-Ion najbardziej szkodzi temperatura - już powyżej 55-60 dla nich to kosmos.