Czy bezpiecznie jest zmniejszać partycję na jej początku?

Witam! Mam partycję 8GB na / a za nią 120GB na /home, lecz  niestety juz mam / pełne.

Czy bezpieczne jest odpalnie gparted z live cd i zwężenie drugiej partycji na jej poczatku(tam gdzie są pliki) żeby zrobić dla pierwszej partycji więcej miejsca? Czy gparted przesunie pliki? System plików to ext4

A może zamiast kombinować w ten sposób, zrobić na końcu dodatkową partycję i przenieść tam to co najwięcej miejsca na / Ci zajmuje?

Zrzut_ekranu_Deepin20160326195258.thumb.systuacja jest taka jak na załączniku. 

Myślę że lepiej poprostu rozszerzyć /.

Foldery zajmują tyle:

W programie gparted wybierz odmontowaną wcześniej partycję /dev/sda2 (musisz się posłużyć jakimś nośnikiem z systemem np. pendrive albo płyta CD), dalej wybierz opcję “zmień rozmiar/przesuń” i zwiększaj ilość wolnego miejsca przed partycją sda2, co spowoduje przesuwanie jej w prawo. Zwiększ o tyle, ile chcesz dodać do sda1. W przesuwaniu partycji sda2 przeszkadza ta sda3. Tak więc musisz wcześniej zmniejszyć sda2. Operacja ta będzie trwała długo, nawet kilka godzin (w zależności od szybkości kompa). Pod żadnym pozorem nie przerywaj tego przesuwania, bo dane na partycji sda2 utracisz. Może zamiast tego ryzykownego przesuwania partycji sda2 usuń niepotrzebne dane z sda1. Podejrzewam, że masz tam ze 2-3 GB zbędnych śmieci.

Ok. Jakaś propozycja jak te śmieci znaleźć? System to Arch linux

Pokaż co ci tak spuchło w /usr

Arch starych kerneli nie przechowuje, więc tutaj problemu nie ma. Komendę pacman -Scc pewnie wykonujesz, więc tutaj też miejsca nie odzyskamy, może niepotrzebne lokalizacje (tłumaczenia) programów?

https://www.andreascarpino.it/posts/cleaning-an-arch-linux-installation.html + polecam pacgraph

Jeżeli zdecydujesz się przesunąć partycję /dev/sda2 w prawo i zechcesz ten proces znacznie przyspieszyć, to tymczasowo przerzuć dane z tej partycji na jakiś zewnętrzny dysk. Im mniej danych, tym proces zakończy się szybciej. Przesunięcie pustej partycji trwa kilka chwil. Przy okazji zmniejszysz partycję swap, bo prawie 8 GB to stanowczo zbyt dużo.

Sprawdź ile miejsca zwolni użycie programu BleachBit jako root.

Pokazałeś mi /usr/share/ ale moje pytanie i tak było głupie. Jeśli masz mulitilb to pewnie lib64 i lib zajmują po 2-3GB każde :expressionless:

Konstatując, 10GB to mało na system w dzisiejszych czasach, a przesunięcie partycji (czy tam skrócenie jej na początku) nie powinno spowodować utraty danych o ile nie przerwiesz procesu kopiowania, albo nie utracisz zasilania :wink: