Czy Chromebook w Polsce ma sens?

Witam, przymierzam się do zmiany mojego Macbooka, na Chromebooka z racji wymiany iPhone na Samsunga S22, a jako że lubię mieć system na komputerze, który by integrował się z systemem na telefonie, to wybór padł na Chromebook (nie, nie chcę Winzgrozy!!!), oprócz takich zalet jak, wykonywanie połączeń, i wysyłanie wiadomości bezpośrednio z komputera, kusi mnie też dostęp do aplikacji google play, choć wiem że ta funkcja działa … średnio dobrze.

Jednak czy ktoś używa w naszym kraju sprzętu typu Chromebook, i mógłby doradzić gdzie taki sprzęt zakupić, i jak najlepiej go zoptymalizować do pracy (obróbka zdjęć, prace biurowe)?

Takiej integracji, jak tak, którą znasz z ekosystemu Apple, nie uzyskasz w żadnym innym systemie. Najbliżej (ale i tak bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo daleko) jest obecnie chyba Huawei.

Co do chromebooków - to jest sprzęt do uruchamiania przeglądarki chrome a cała reszta tego, co dzieje się w systemie to jest działanie wewnątrz przeglądarki chrome.

Obawiam się, że nie masz wyjścia. Albo MacOS albo Windows… :wink:

Może Linux do takiej pracy - ale to wymaga samozaparcia bo w zasadzie wyklucza takie narzędzia jak Photoshop i MS Office.

Czyli jakiej tej integracji? Co takiego konkretnie ma ta integracja, czego niema konkurencja? Bo dla mnie była to tak siermiężne, sprawiające problemy i nieintuicyjne, że po miesiącu dałem sobie spokój i nawet na Maku korzystam z Google i jego usług. Przecież oni jeszcze tego nieszczęsnego Siri po Polsku nawet nie zrobili dziady jedne.

SMS i połączenia telefoniczne, z całą historią, bez względu na to, którego urządzenia używasz. Telefon jest w kieszeni kurtki, siedzisz przy MacBooku, ktoś do Ciebie dzwoni, możesz odebrać i rozmawiać na MacBooku. Tak samo integruje się przeglądarka (czytasz coś na telefonie, kontynuujesz na kompie), czytnik ebooków (czytasz epuba na komputerze, kontynuujesz na ipadzie albo na Macbooku), muzyka etc.
W zasadzie jedno co nie jest zintegrowane to budzik. Jak dzwoni budzik ustawiony na iphone to nie możesz go wyłączyć z innego urządzenia (i to jest jedyna rzecz, która mnie w tej japkowej integracji irytuje).

Mam to samo w google i działa na KAŻDEJ PLATFORMIE.

Mam to samo w google, niezależnie od platformy.

Mam tak samo w google, niezależnie od platformy.

Nie działa połowa czytników na Maku niestety, Legimi pozwala tylko na czytanie kilku książek i nie integruje się poprawnie, często się wiesza. Czytniki dostępne na iPhone są problematyczne, kłopotliwe jest wgrywanie książek, często są problemy z niektórymi formatami, bywało nawet, że niektóre książki wywalały aplikacje.

W porównaniu do konkurencji dno i kupa mułu.

Muzyka, tragedia, podłączasz sobie telefon, do komputera i nawet nie możesz wgrać ręcznie np. nietypowych formatów, w komputerze też ten ich program jest tak nędzny, i tak trudno znaleźć cokolwiek innego, nawet Foobar w wersji na MacOS to jakaś śmieszna namiastka i nie integruje się z systemem.

Widzisz, a z Google mogę sobie nie tylko włączyć, ale wręcz powiedzieć co chcę, np. każe dodać notatkę, obudzić mnie, dodać zdjęcie, wpis w notatniku itd. i wszystko działa.

Ale co do budzika to chodzi o dezaktywację aktywnego wyjca.

Krzyczenie „OK Google, wyłącz (aktywny) alarm”, jak nie jest wychwytywane przez mikrofon komputera to nie działa jako integracja.

Mnie nawet kiedyś udało się zlecić coś z budzikiem, że AI/ME zaleciło ręcznie to zrobić.

A masz w ogóle chromebooka?

Kiedy ostatnio używałem telefonu z Androidem, to mi się zaczęły ze sobą konfliktować apki do wysyłania sms, ta od google z tą od producenta telefonu. Czego konkretnie używasz i w jaki sposób synchronizujesz sms na smartfonie (jakim) i kompie z Windowsem?

To zdradź mi sposób na to, aby to działało pomiędzy iPhone/iPadem i Windowsem.

Google daje taką funkcjonalność? Myślałem, że to się robi poprzez Aplikacja Phone Link — pomoc i nauka czyli dawnym „Twój telefon”? Instaluje się to domyślnie od któreś tam aktualizacji Windows 10. Widzę, że Samsungi mają teraz jakąś dodatkową ekstra integrację.

Ale ja nie mam w telefonach innych apek do SMS czy kontaktów, tylko Google.
Np. włączam sobie przeglądarkę loguje się na profil i mogę wysyłać i odbierać SMSy z danego numeru. Na innym profilu mam inny numer i też działa.

Działa to równie z Maczka bez problemu. Wystarczy przeglądarka Chrome i trzeba jeszcze ją dodać w urządzeniu w aplikacji SMS.

Zresztą na Mincie i Maszynie Chrome też śmiga.

Czyli Oppo nie używasz, ten preferuje pewnie dalej swoją wolę SMS i nie da się jej wyłączyć bez ADB lub lunchera z opcją ukrywania ikon (gdy skrypty ADB wymienną).

Czyli to jest integracja z chmurą przez przeglądarkę. A jak odbierasz na kompie rozmowy telefonicznie? Telefon jest w drugim pokoju, słyszysz, że dzwoni, to co odpalasz na kompie żeby odebrać rozmowę?

Odbieranie połączeń na pewno działało we wprowadzonym w Windows 10 Twój telefon, bo kiedyś się tym bawiłem. Zwykły zestaw słuchawkowy BT z komputera się robi. Obecnie ta apka została usunięta i zamiast niej w panelu sterowania Windows zaraz na pierwszym ekranie jest
obraz

Jeszcze tego nie sprawdzałem, więc nie wiem na ile to wygodne. Z pewnością w Apple jest jeden krok mniej, ponieważ tu wymagana jest dodatkowa apka Microsoftu na telefon i konto w MS.

Osobiście jednak wolę jak mi dzwoni tylko na telefonie. Jakoś mam te dwa światy odgrodzone i tak mi pasuje. Pewnie dlatego nie mam Apple’a - ale znając siebie, gdybym miał to bym skonfigurował pod siebie i tak samo miał radochę z użytkowania :slight_smile:

Pełna integracja raczej u mnie nie ma zastosowania. Zamknięty sklep raczej na minus. W sumie do Apple najbardziej mnie przekonuje ich Secure Enclave i długie aktualizacje i być może to będą rzeczy, które mi sprzedadzą ten telefon jako kolejny.

Zależy co chcę zrobić, w Windows od 10 niema problemu bo się integruje sam, ale niema przeszkód aby androida spiąć z każdą platformą, nawet Windowsem 7 czy Makiem, wystarczy chociażby Airdroid.
Aczkolwiek korzystanie z rozmowy na komputerze raczej zbyt przydatne nie jest.

Nie, nie wiem jak ma Oppo, używam urządzeń Xiaomi, Realme, Apple, Samsunga, Huaweia.
Z czego do pracy na co dzień Xaiomi i Reale, różne modele. Samsung leży, jako zapas, IPhone głównie do testowania aplikacji, jak jest jakieś zapotrzebowanie klientów, podobnie iPad, przez większość czasu leży w kartonie bo nie bardzo mam co z tym robić.

Natomiast pewnie dokupię jakiegoś starszego laptopa Apple z Intelem, bo dotychczasowy padł, a wersja z m1 jest bardziej zabawką niż przydatnym dla mnie urządzeniem, nawet zrobienie instalki na USB do starszego systemu wymaga takiej gimnastyki i tak często nie funkcjonuje na m1, że wygodniej i szybciej odpalić emulator i to nawet na AMD, niż biedzić się z m1.

Swoją drogą, ktoś testował to obieranie połączeń w Windows w nowym wydaniu? Działa to czy raczej sypiąca się ciekawostka? Cholerka offtop idzie pełną parą :smiley:

Fajnie wszystko, ale jak ma się to do mojego pytania? Szczerze, nigdy nie lubiłem Windowsa, jako że preferuję systemy w których sterowniki, są pisane pod konkretny sprzęt. I nie lubię mainsteramu, zawsze szukam alternatyw, a takową jest ChromeOS.

Goto #2 :wink:

Może zamów sobie i potestuj, czy Ci wystarczy. Prawdopodobnie będzie ok do 99% zastosowań. Pytanie, co wykorzystasz do tego pozostałego procenta :upside_down_face:
Osobiście uważam, że Chromebook to znacznie lepszy pomysł niż tani laptop z Windowsem, jeśli potrzebujesz go do jakichś prostych czynności.

Równie dobrze, może przez miesiąc, na macu, do wszystkiego używać tylko chrome :wink:

Jasne, Mac byłby bardziej uniwersalny, ale skoro kolega szuka alternatywnych rozwiązań, to czemu nie spróbować?