Czy Cyberfox jest bezpieczny?

Witam,

Potrzebowałem trzeciej przeglądarki i skusiłem się na Cyberfoxa, mam Firefoxa i CF zintegrował mi się całkowicie z FF, wszystko to samo się pojawiło, rozszerzenia, ustawienia, nawet motyw. Potrzebowałem niezależnej przeglądarki, nie zintegrowanej z żadną inną, musiałem go usunąć przy okazji musiałem reinstalować lisa. Jednakże po głębszym zastanowieniu jako że świetnie śmigał na stronach jest w 64-bitach idealnie pracował mi w necie. Byłbym gotów odinstalować lisa na rzecz cyber, wiem że to jest to samo z tej samej stajni, ale mam obawy co do bezpieczeństwa, wydał mi się stabilny ale nie wiem czy jest w pełni bezpieczny.

Cyber byłby główną, domyślną przeglądarką, loguję się w rożnych miejscach w tym w bankach, w miejscach gdzie bezpieczeństwo jest bardzo ważne, miałbym też w przeglądarce rozszerzenie lastpass. Związku z tym czy jest to bezpieczna przeglądarka, czy spełnia wszystkie kryteria bezpieczeństwa, czy można bezpiecznie mieć w niej takie rozszerzenie jak lastpass?

Pozdrawiam.

Ciężko mi się wypowiedzieć na temat tego czy Cyberfox jest bezpieczny ponieważ pierwszy raz o nim słyszę a o jego autorze (8PECX Studios) też nic nie słyszałem.

Z tego też powodu osobiście raczej bym go nie zalecał jeśli ktoś potrzebuje pewną bezpieczną przeglądarkę.

Również fakt że korzysta z tego samego profilu co Firefox działa na jej niekorzyść - jak jakiś wirus zainstaluje ci w profilu jakiś złośliwy dodatek to obie przeglądarki są zainfekowane.

Natomiast jako bezpieczną alternatywę sugerowałbym ci zapoznać się z przeglądarkami Comodo Dragon (oparty na Chromiun) oraz Comodo IceDragon (oparty na Firefox), osobiście preferuję tą drugą.

Ich zalety:

Obie przeglądarki są autorstwa firmy Comodo znanej z oprogramowania typu Antywirus/Firewall - firma godna zaufania.

Obie domyślnie korzystają z bezpiecznych serwerów DNS należących do Comodo.

Obie są nastawione głównie na bezpieczeństwo i prywatność.

Obie obsługują dokładnie te same dodatki co ich pierwowzory (Dragon - dodatki Chrome; IceDragon - dodatki Firefoxa).

Obie tworzą sobie osobne profile - mogą być zainstalowane równolegle ze swoimi pierwowzorami nie ingerując w ich profile.

No właśnie, dlatego mam mieszane uczucia co do Cyberfoxa. Lisa odinstalowałbym ale obawiałbym się mieć na CF lastpass i wchodzić gdzieś na jakieś finansowe strony.

Co do Comodo Dragon miałem dłuższy czas jako trzecią przeglądarkę, do czasu gdy MBAM znalazł w jej profilu Trojan.Agent.ED

Co do Comodo IceDragon to na pewno przetestuję, nawet prędzej rozważałem jego instalację.

Dobrze że tworzy osobny profil to bardzo ważne. Co do DNSów to polecam OpenDns od dawna jest stosuję.

W tej chwili jako trzecią przeglądarkę mam SRWare Iron, ale nie jestem zbyt zadowolony bo czasami potrafi przyciąć, zamulić.

scripter na comodo icedragon działa yotube? i onet vod?

Pewny taki jesteś ?

izok1980 , a czemu miałyby nie działać te lub inne strony?

Przeglądarki mają pewne zmiany w kodzie ale bazują na tym samym kodzie co ich pierwowzory.

Zresztą identyfikatory tych przeglądarek są prawie identyczne z identyfikatorami odpowiedników tych samych wersji ich odpowiedników i chyba żadna strona nie odróżnia Dragona od Chrome ani IceDragona od Firefoxa.

Onet VOD ie sprawdzałem bo nie mam w systemie SilveLighta ale Youtube działa jak trzeba.

Dodam coś jeszcze na ten temat, w praktyce to znaczna ilość przypadków gdy w jakiejś przeglądarce jakaś strona nie działa poprawnie jest wynikiem tylko tego że autor strony był mało przewidujący i strona zwyczajnie nie rozpoznaje identyfikatora przeglądarki i daje jej domyślnie kod pod niewłaściwą przeglądarkę a zmiana jej identyfikatora powoduje ze strona zaczyna poprawnie działać

Dla przykładu SeaMonkey (jej autorem jest Mozilla i bazuje w znaczne części na kodzie Firefoxa) nie jest rozpoznawana przez niektóre strony które wysyłają jej kod pisany pod IE ale zmiana jej identyfikatora (np. dodatkiem User Agent Switcher) na identyfikator Firefoxa całkowicie rozwiązuje problem.

Co więcej wiele stron bazuje w zasadzie tylko na UA przeglądarki i gdy jakaś strona nie dopuszcza jakiejś przeglądarki lub dopuszcza tylko wybraną przeglądarkę (zwykle jest tak gdy strona jest typowo pod IE) i zmiana UA przeglądarki często powoduje że taka strona nagle zaczyna akceptować przeglądarkę i poprawnie działać (to ostatnie nie zawsze ale często).

demisen , dzięki za ciekawy link.

Nadal jednak uważam że firma Comodo jest godna zaufania, certyfikaty zostały unieważnione a firma oficjalnie przyznała się i wyjaśniła co i jak.

Wpadki zdarzają się nawet najlepszym i jakby tylko same wpadki decydowały kto jest godny zaufania to nie można by było ufać nikomu.

Osobiście przetestowałem comodo icedragon wersja 64 bit dla mnie jest wolniejsza we wczytywaniu stron gdy firefox ma już wszystko załadowanie to comodo myśli i nie wszystkie obrazki się wyświetlają naraz niektórych brakuje i się dopiero lądują.Zostaje przy firefox.

Pozdrawiam.

Od dziś testuję icedragon 64 bit. Jest porównywalny z FF oczywiście po modyfikacji w about:config, nie jest to co lis ale też daje rade. Mam tylko innego rodzaju problem, nie mogę zainstalować dodatkowego filtra w adblocku, nie pobiera dodatkowych filtrów.

izok1980 , może to kwestia innych DNS’ów.

Standardowo przeglądarki Comodo używają ich serwerów DNS które czasem mogą trochę spowolnić czas łączenia ze stroną w porównaniu z lokalnymi DNS’ami twojego ISP (np. z powodu większej odległości od ciebie lub większego ich obciążenia niż tych twojego dostawcy).

Podobny efekt wolniejszego wczytywania stron zauważyłem gdy globalnie w systemie zmieniałem serwery DNS z tych lokalnego ISP na te od Google czy OpenDNS.

anagast , nie wiem czy to ma coś wspólnego z twoim problemem ale coś ostatnio zauważyłem że na coraz więcej stron standardowa lista ABP jest mało skuteczna (może przestali ją aktualizować).

Spróbuj jeszcze zmienić w przeglądarce serwery DNS, może te aktualnie używane blokują serwer z listami ABP.

scripter1, adblock na lisie działa mi bez problemu, wina leży po stronie icedragon. Zauważyłem że nie wszystkie rozszerzenia działają prawidłowo, albo jedno rozszerzenie z drugim się gryzie, albo nie są kompatybilne z przeglądarką.

Jestem od dawna na OpenDnsach i żadnych problemów.

anagast , a zmieniłeś w IceDragon ustawienie DNS’ów?

On domyślnie ignoruje windowsowe ustawienie serwerów DNS używając tych od Comodo.

Aby to zmienić wchodzisz w Options -> Advanced -> General i odznaczasz tam Enable malware domain filtering (Comodo secure DNS).

scripter1, przy instalacji odhaczyłem, sprawdziłem ponownie i są odhaczone. To jakiś błąd IceDragon za bardzo mi nie przeszkadza bo jako trzecia przeglądarka służy tylko do gier :slight_smile:

Dla mnie mieszający w systemie to jest BlackHawk. Do Cyberfoxa mam poważniejsze zastrzeżenie co do niedopracowanego statusu aktualizacji. Ale nic mi nie miesza ani w Firefoxie, ani w Waterfoxie, ani w Basilisku.