Czy da się odbierać radio z całego kraju?

Spokojnie uciągnie.
Do streamingu dźwięku nie trzeba szybkiego transferu.

A gdzie we wpisie hindusa jest mowa o falach ultrakrótkich?
Pozdrawiam

Sugerujesz że inne częstotliwości to nie fale?

Nie, zapytałem gdzie jest mowa o falach ultrakrótkich.
Pozdrawiam

Szyfrowanie transmisji dla krótkofalówek jest trochę bez sensu, po pierwsze nie ma tam nic takiego tajnego, po drugie zmniejszysz zasięg… Po trzecie, klucze szyfrujące i tak by wyciekły w końcu…

Skrót myślowy, każdy wiedział o co chodzi, ale przyczepić się trzeba :wink:
Jestem prawie pewien, że jakbyś w markecie o odbiornik radiowy UKF, to byś dostał PMR’kę, a nie to, po co przyszedłeś :slight_smile:

Krótkie fale (FM) to skrót myślowy?
Pozdrawiam

Tak. Wszyscy zrozumieli. Ale niech Ci będzie.

UWAGA WYJAŚNIAM NIEŚCISŁOŚCI

“Ultrakrótkie fale wykorzystujące modulację częstotliwości, stosowane w typowych domowych radioodbiornikach odbierają sygnał stacji radiowej znajdującej się w odległości kilkunastu - kilkudziesięciu kilometrów”

ULTRAkrótkie - FM
krótkie - AM
Szczegół robi różnicę, chociaż już mało kto zwraca na to uwagę, niestety :frowning:
Pozdrawiam

Używając tego sformułowania (Odbiór jest czysty) chodziło mi o różnicę między FM (UKF w przeszłości) a falami dłuższymi czyli wszelakimi z modulacją AM (krótkie, średnie i długie np Warszawa 1322m). Ja radia słucham od około 46 lat i to jak się słuchało stacji zagranicznych na falach krótkich czy średnich (Np Wolnej Europy) i jaka była jakość dźwięku tam a jaka na UKF to trudno określić skalę porównawczą.

Święta prawda, obecnie jednak słuchanie tego do przyjemności nie należy, można z braku dostępności innych środków.
Ja nawet nie wiem czy mój amplituner odbiera coś poza FM.

Wydzielono 19 postów tworząc nowy wątek: O mocy wzmacniaczy m.cz [Wydzielone z] Czy da się odbierać radio z całego kraju?

Zależy jakiego radia, jakiej mocy i na jakich falach.
UKF nie bardzo, bo te fale mają zasięg horyzontalny (no może trochę większy), KF ŚF i DF już tak, ale nie wiem czy są jakieś rozgłośnie nadające na tych falach w Polsce.

Tak jak wyżej.

Ależ oczywiście.
Czasem również (co niby przeczy temu co pisałem wyżej) na UKF, ale to incydentalnie, w zależności od jonizacji atmosfery.
Na KF, ŚF i DF jak najbardziej.

Kompletne pomylenie długość fali z modulacją. UKF to fale ultrakrótkie, metrowe, natomiast FM to tylko sposób modulacji tej fali nośnej. NA UKF spokojnie można nadawać w AM, co też zresztą było powszechne w wielu krajach.

Teoretycznie masz rację a praktycznie robisz wykład formalny który nikomu się nie przyda. To nie jest pomylenie pojęć tylko skrót myślowy.

Ja posługiwałem się radiem od 1969 roku i wiem jakiej precyzyjności ręki potrzeba było aby cokolwiek “złapać” na fali krótkiej pasmo 13m które było wykorzystywane jeszcze w modulacji AM. Słuchałem na tym paśmie “Wolnej Europy”. Jeżeli ktoś nadawał na UKF czyli na falach rzędu 1m w modulacji AM (ogólnie rzecz biorąc modulacja amplitudy) to nie wyobrażam sobie dostrojenia się ręcznego i wyłapania tej stacji aby uzyskać przyzwoity odbiór.

To nie pomyłka, chodzi mi o to, że na falach ultrakrótkich powszechnie (temat postu dotyczy odbioru programów radiowych) używana jest modulacja częstotliwości, natomiast na krótkich modulacja amplitudy.
Pozdrawiam

Nie “teoretycznie” mam rację, tylko po prostu ją mam.
AM i FM są sposobami kodowania w sygnale nośnym wiadomości użytecznej. Sam konstruowałem z elementów dyskretnych radia AM (oj, to proste!), jak i FM (to już znacznie bardziej skomplikowane) i być może dlatego postanowiłem to sprostować.

Jeśli to skrót myślowy, to dość mocny, no ale jakoś go tam rozumiem w kontekście tematu tego wątku; dziś po prostu nikt na UKF nie nadaje audycji w modulacji amplitudy. Okej.
Jako ciekawostkę napiszę, że dawniej (ale nie tak znów dawno) w niektórych krajach nawet w telewizji kolorowej fonię przesyłano jako… AM. To musiała być masakra… :wink:

PS. Też słuchałem Wolnej Europy i Głosu Ameryki, moje radio miało specjalny (genialny!) trymer, którym doskonale to się ustawiało.

Bywały też eksperymenty ze stereo na dwa odbiorniki monofoniczne, każdy odbierał inny kanał na innej częstotliwości, kiedy stereo jako takie nie istniało jeszcze.

Najlepsze jest jak mikrofon odbiera CB radio… i słychać to u drugiej osoby lub podczas montażu materiału :smile:

To dowodzi prostoty odbiornika.