Czy da się odbierać radio z całego kraju?

Witam
Odkąd kupiłem sobie nowy sprzęt to wciagnąłem się w słuchanie radia :smiley:
Czy jeżeli miałbym wielką antenę wystawioną na dachu i do tego wzmacniacz sygnału byłaby możliwość odbierania radia z całej Polski? Czy jak mieszam np. w Krakowie to mógłbym odbierać radio z Warszawy? Jestem na etapie zakupu anteny i ciekawi mnie czy to możliwe.
I czy jest możliwe odbierania radia z zagranicy?

I mam jeszcze jedno pytanie czemu jak próbuję odbierać coś na falach średnich (MW) to jest jakiś sygnał i zanika po kilkunastu sekundach? Antenę mam podłączoną (taki zaokrąglony prostokąt z kablem).

Odbierzesz niezależnie od anteny tylko regionalne.
FM ma ograniczony zasięg.
Jeżeli masz DAB to jest szansa na coś więcej.
Całość tylko sieciowo.

1 polubienie

Co do FM czyli po staremu UKF to zasięg jest mały ale jeśli już jest, to odbiór jest czysty i tu przewaga nadawania na tych falach.
Fale średnie mają zasięg bardzo duży i spokojnie można by odbierać stacje zagraniczne ale potrzebna jest porządna antena zewnętrzna.
Radio internetowe odbiera cały świat nadający internetowo.

1 polubienie

Na falach średnich (MW) można bez problemu złapać stacje zagraniczne. Tylko na tych częstotliwościach pracują też inne urządzenia, więc możesz słyszeć sygnał jednego z nich.

Ogólnie co do odbioru - jesteś ograniczony propagacją fal radiowych. Im dłuższe fale tym większy zasięg (zwiększony też o odbicie od atmosfery). Krótkie fale (FM) to zasięg kilkunastu - kilkudziesięciu kilometrów. Dużo zależy od anteny nadawczej - wysokości i mocy.

1 polubienie

Po co tak kombinować z falami AM/MW/LW? Nie lepiej po prostu podpiąć np. smartfona pod AUX i słuchać np, radia z Francji czy Belgii / Niemiec przez internet? Nie dość, że to jest za darmo, to jeszcze nie potrzebujesz żadnych anten i wzmacniaczy, które swoje kosztują, a taki kabel AUX kupisz już za 5 zł. Po co tak kombinować?

1 polubienie

Im słabszy sygnał (dalej od nadajnika) tym więcej szumów i zniekształceń.
Zasada “jeśli jest to jest czysty” dotyczy DABu czyli radia cyfrowego.

1 polubienie

Tak czysto teoretycznie, z punktu widzenia fizyki, to nie ma ograniczeń - kwestia wielkości anteny i czułości odbiornika/ jakości wzmacniacza…

Ale przeszkodą mogą być np. przeszkody fizyczne, a wraz z odległością krzywizna Ziemi sama w sobie stanowi przeszkodę. Przy czym niektóre fale potrafią się odbić zarówno od powierzchni Ziemi jak i jonosfery (chyba długie) i tym sposobem, przy odrobinie szczęścia możesz złapać stacje z Australii… Z sygnałami FM, jest taki problem że są to krótkie fale o małym zasięgu przez użycie kanałów się powtarza, tak więc jeśli miałbyś jakiś super sprzęt do odbierania tych fal na większą odległość to zacząłbyś odbierać wiele zakłócających się sygnałów (chyba że zastosowałbyś antenę kierunkową).

Poza tym nie słuchaj porad w stylu, włącz se Internet. Zabawa w odbieranie sygnałów radiowych jest przednia sama w sobie, z czasem będziesz dobierał coraz to nowy sprzęt, cały dach w antenach, można odbierać też sygnały radiowe inne niż audycje radiowe, można nasłuchiwać stacji kosmicznej, odbierać te ruskie sygnały które nadają jakieś kody… Kiedyś dwóch braci z Włoch odebrało sygnał z ruskiego statku kosmicznego, który spalił się w atmosferze, uśmiercając najprawdopodobniej pierwszą kobietę w kosmosie… Oczywiście Ruscy zaprzeczyli że w tym czasie wysyłali cokolwiek w Kosmos a już tym bardziej kobietę…

1 polubienie

@daras28-82 @blumberplumber a da się kupić osobny tuner DAB żeby podłączyć chinchami i postawić na wieży? I najlepiej żeby nie kosztował za dużo. W telefonie mam tylko radio FM i raczej internetu na nim nie odpalę w takiej jakości żeby radio chodziło płynnie.

Najlepiej byłoby w ogóle wziąć moduł tunera, wymontować zawartość i wmontować tam zawartość tego nowego. Tylko nie wiem czy tak się da.

@ilili mam w planach zakupienie jakieś anteny zewnętrznej, do zamontowania na balkonie. Jakiś wielkich pewnie nie będę kupować ale zależy mi na odbiorze czegoś lepszego niż RMF, Zet bo tam są głównie reklamy. Mieszkam na wsi koło miasta i wiele fajnych stacji które odbieram w centrum na zwykłym telefonie tutaj nie dociera.

O, i jak się znasz to powiedz mi - czy bajer który znam z gier czyli kierowcy podsłuchujący policyjne radio podczas pościgu jest możliwy w rzeczywistości? Ciekawi mnie to :smiley:

Słuchanie radia to nie zabawa w krótkofalowca.


Coś takiego?
Masz ogromny wybór markowych i tanich chińskich, nowych i używanych…
Chcesz więcej stacji to wal w coś z internetem, wtedy masz cały świat w jednym urządzeniu.

Są też amplitunery, w zasadzie większość nowych obecnie ma DAB i wi-fi.

Tyle że na cuda z jego strony się nie nastawiaj, 140W w specyfikacji a ledwo rozbujał kolumny 65W.

1 polubienie

Można, ale trzeba kupić bardziej zaawansowaną krótkofalówkę, są takie na allegro…

Na Aero2?

Czyli lipa, a nie szyfrowane transmisje.

Da się z całego świata :slight_smile:

FM to rodzaj modulacji, a nie długość fali.
Pozdrawiam

Znasz inną modulację na falach ultrakrótkich w częstotliwościach 88-108Mhz?
FM odnosi się do ścisłego zakresu czestotliwości.
“Fale radiowe” też mają określoną długość i jest ona zależna od częstotliwości.
W tym przypadku są to “fale metrowe” o długości 1-10m.

Spokojnie uciągnie.
Do streamingu dźwięku nie trzeba szybkiego transferu.

A gdzie we wpisie hindusa jest mowa o falach ultrakrótkich?
Pozdrawiam

Sugerujesz że inne częstotliwości to nie fale?

Nie, zapytałem gdzie jest mowa o falach ultrakrótkich.
Pozdrawiam

Szyfrowanie transmisji dla krótkofalówek jest trochę bez sensu, po pierwsze nie ma tam nic takiego tajnego, po drugie zmniejszysz zasięg… Po trzecie, klucze szyfrujące i tak by wyciekły w końcu…

Skrót myślowy, każdy wiedział o co chodzi, ale przyczepić się trzeba :wink:
Jestem prawie pewien, że jakbyś w markecie o odbiornik radiowy UKF, to byś dostał PMR’kę, a nie to, po co przyszedłeś :slight_smile: