Czy da się tak zainstalować system

Witam, mam wielkie doświadczenie w instalowaniu Virtualnych systemów, ale prawdziwych … nie.
Mam Dysk 640gb i chciał bym zainstalować na nim Linuxa.
Ale tak, że DYSK podłączam do PC przez adapter USB i z czegoś w rodzaju Virtual box instaluję system.
Czy tak się da ?

Na dysku podłączonym przez USB da się zainstalować, ale…

… tego kompletnie nie rozumiem.

A jaką aplikacją

Natywnym instalatorem wybranego systemu operacyjnego.

2 polubienia

Jak?
Co do zasady VBOXy maja ograniczyć “system” tylko do przyznanej im przestrzeni.
Jeżeli wskażesz im za “docelowe” miejsce dysk zewnętrzny, to będzie zainstalowany tam.

Natomaist jeżeli chcesz postawić porządnie drugi system na tym dysku, to podepnij go i odłącz kabelek pierwszego hdd, dla bezpieczeństwa.

Dalej, Linuksa możesz bez instalacji wgrać na dysk jako tzw. Live CD też. Miałem kiedyś na 2 GB dysku SSd.

Linuksa można bez problemu zainstalować w maszynie wirtualnej a później uruchomić na fizycznej.

Jak to zrobić?

Najzwyczajniej w świecie. Instalujesz system w maszynie wirtualnej na dysku fizycznym (jesli nie chcesz kopiować danych) i potem bootujesz z tego dysku fizycznego. W świecie Windows jest to być może szokujące, ale porządne systemy operacyjne nie grymaszą tylko działają.
Może być potrzebna jeszcze zmiana nazw dysków jeśli dany instalator nie używa UUIDów/LABELi w fstab. Naprawdę nie ma tu żadnej magii. Dokładnie w ten sposób instalowałem OpenBSD w kilku serwerowniach, gdzie nie dawali dostępu do IPMI.

No ale przecież podczas instalacji na np. VirtualBox powstaje plik wirtualnego dysku. Jak to mam potem zbootować?

No taak

Chyba program RUFUS takie coś zrobi

Nie rozumiem: co niby miałby zrobić?

Użyj raw disku, wtedy dane zostaną zapisane na dysku fizycznym.