Czy da się wymienić kartę graficzna w laptopie?

Witam,
mam laptopa marki Dell na którym jest karta graficzna zintegrowana Intel® HD Graphics 520 i chciałabym ją wymienić dla lepszego grania, lecz z tego co wiem to nie da się tego zrobić rozbierając laptopa i wymieniając kartę, więc czy można po prostu dokupić nową i kabelkiem usb podłączyć, a potem w ustawieniach zmienić, czy nic z tego?
Bardzo mało wiem o kartach graficznych więc proszę o wyrozumiałość.

Karta Intel jest wbudowana w procesor, więc jej nie wymienisz.

Przez USB karty nie podłączysz. Istnieją obudowy „eGPU” podłączane przez Thunderbolt 3 / 4 lub kompatybilne z Thunderbolt USB 4 (dzięki krystian3w). Nie wiem, czy twój laptop takie złącze posiada. Musisz sprawdzić. Problemem jest jednak cena, bo to mało popularne rozwiązanie. Sama obudowa kosztuje ok. 1500zł (bez karty). Biorąc pod uwagę, że Intel HD 520 był z CPU Intela 6 generacji, to bardzo stary laptop. Taniej i prościej kupić nowy z dedykowaną (tzw. dyskretną) kartą graficzną.

Można robić różne cuda i cudeńka ale to są konstrukcje typu zrób to sam

https://www.reddit.com/r/eGPU/comments/8k58xl/m2_egpu_on_laptop/

Można śmiało też przez USB 4.

2 polubienia

W niektórych modelach laptopów da się dołączyć zewnętrzną kartę grafiki.Tej w procesorze,albo wlutowanej w płytę nie wymienisz.

Więc gdy kupię kartę graficzną np. nvidia i podłączę ją odpowiednio kablem to czy wszystko będzie działać razem z procesorem? czy musi być osobno procesor i karta?
I czy monitor 59hz z laptopa sobie poradzi z taką kartą?
Pytam bo niestety na nowego laptopa narazie mnie nie stać, a chciałabym żeby po podłączeniu karty w grach takich jak csgo lub fortnite było chociaż stabilne 60fps.

  1. To jest bardziej skomplikowane niż „kabel”. Potrzebujesz interfejsu podłączanego do PCI-EX (Thunderbolt 3 lub 4, USB 4) + zasilacza komputerowego, który będziesz odpalał przez „zwarcie” jeśli nie kupisz gotowej obudowy eGPU. Jakoś ta grafika przecież musi być zasilana.
  2. Do monitora laptopa tego nie podłączysz (no bo jak?, laptop nie ma wejścia video). Będziesz potrzebował zewnętrznego monitora.

Tak jak pisałem, generalnie jest to gra nie warta świeczki.

Może wypróbuj usługi typu „GeForce NOW”, chociaż do szybkich strzelanek to tak średnio.

Możesz też pokombinować z wymianą laptopa na inny używany. Może np. dopłacając kilka stówek by się dało coś kupić z dedykowaną kartą? Generalnie starsze laptopy sprzedawane są często za bezcen.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.