Czy da się zastąpić Ubuntu obok Windowsa XP przez Lubuntu bez utraty Windowsa XP?

Witam. Na moim już starym laptopie (ma ok. 950 mb RAM, karta graficzna 256 mb) zainstalowałem pół roku temu Ubuntu obok Windowsa XP. Wszystko się udało, nie było żadnych problemów z instalacją. Długo nie korzystałem z tego laptopa. Gdy teraz znów zacząłem z niego korzystać pomyślałem, że ten Ubuntu jest okropnie wolny. Nie miałem pomysłu co zrobić. Dopiero teraz pomyślałem, że mogę zamiast Ubuntu mieć Lubuntu. W terminalu wpisałem więc:

sudo apt-get install lubuntu-desktop

i teraz przy włączaniu komputera mogę zmienić środowisko graficzne z Unity na LXDE. LXDE jest zauważalnie szybszy od unity, ale dalej wolno mi się przegląda internet, oraz niektóre rzeczy uruchamiają się wolniej, podczas kiedy na Windows XP wszystko szybko działa. Na forum askubuntu.com wyczytałem, że taka prędkość może być spowodowana tym, że to dalej jest Ubuntu i się korzysta z ciężkich aplikacji Ubuntu, podczas kiedy jak się zainstaluje od razu Lubuntu, a nie Ubuntu, aplikacje są lżejsze. Był tam też wpis o tym, że live cd Lubuntu podczas instalacji powinien wykryć Ubuntu, i móc go zastąpić (kasując wszystkie dane i instalując Lubuntu). I teraz moje pytanie brzmi: czy można podczas tej instalacji skasować wszystko poza Windowsem XP? Mam tam kilka ważnych plików i chcę, by Lubuntu zastąpiło tylko Ubuntu, a nie jeszcze skasowało Windowsa XP. Czy jest taka możliwość?

Tak można jak najbardziej, podczas instalacji masz zastąp ubuntu 14.04 lts np przez lubuntu 15.04, w takim wypadku linux jest przeinstalowany od nowa a windows xp zostaje zupełnie nienaruszony :slight_smile: a co do reinstalacji polecam Linux Mint 17.1 wraz z Xfce oto link http://www.linuxmint.com/release.php?id=23 myślę że powinna ona tobie jak najbardziej pasować ponieważ jest lekka zabiera może 100 do 200mb ram na środowisko i możesz łatwo wyłączyć upiększenia pulpitu przez co stanie się jeszcze bardziej lekkie dla komputera który ma swoje lata świetności za sobą.

Ale podobno Linux Mint jest bardziej zasobożerny od Ubuntu, a ponadto Xfce jest wolniejsze od LXDE.

Wybierzesz co uważasz, a co do instalacji lubuntu xubuntu lmxfce czy czegoś innego wiesz że jest opcja przeinstalowania samej dystrybucji bez utraty xp.

Dzięki za odpowiedź :slight_smile: