Czy da się zmienić kolor okna?

Chciałbym prosić o pomoc co do możliwości dokonania zmiany domyślnego koloru okna. Załączony rysunek przedstawia sposób dokonania rzeczonej modyfikacji w Windows XP (podobnie działało to też w Windows 98). Możliwe też było manewrowanie w zakresie innych elementów. Jednak moje próby przeprowadzenia podobnej operacji w Windows 10 (wybór innego niż „jedynie słusznego koloru” – białego) kończą się niepowodzeniem. Czy zatem istnieje na to jakiś patent, czy też uznać należy, że programiści Microsoftu wyeliminowali (bezczelnie) możliwość swobodniejszego dostosowywania wyglądu przez użytkowników?

Sprawdź czy w win10 jest taka gałąź w rejestrze HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Colors\Window

Jest coś takiego, a wartość tam figurująca to: 255 255 255.

Czy w związku z tym wystarczy zmienić stosowne liczby, aby osiągnąć cel? Jeżeli tak, to w jaki sposób ustalić dane liczbowe dla wybranego przez siebie koloru?

https://www.rapidtables.com/web/color/RGB_Color.html

Ja od dawna stosuję 245 245 245, ale nie w win10.

Czy aby zauważyć zmianę należy ponownie uruchomić komputer?

Tak, lub się wylogować i zalogować.

Dziękuję za wskazówki. Jest jednak jeszcze coś co decyduje o kolorze tła niektórych aplikacji. Załączone ilustracje pokazują, że w Windows XP wspomniane ustawienia sterują kolorami różnych aplikacji. Przykładowo Word 2003 i TextMaker bez trudu przejmują te ustawienia w tym systemie. Tak samo zachowują się arkusze kalkulacyjne. Zaś w Windows 10 po dokonanych korektach zapisów w rejestrze wybrany kolor widoczny jest w arkuszach kalkulacyjnych zarówno z firmy Microsoft jak i chociażby Apache OpenOfffice i LibreOffice. Jednak tło we wszystkich biurowych aplikacjach pakietu SoftMaker FreeOffice 2016 jak i Word 2016 nadal pozostaje białe. Czy jest jednak jakiś sposób, aby mimo to skłonić rzeczone edytory tekstu do posłuszeństwa w zakresie zmiany koloru tła?

Może nie tyle coś jeszcze a po prostu przy pisaniu programu w nowszej wersji na sztywno ustalili kolor i nie sprawdzają systemowej palety barw.

Ale jak wyjaśnić fakt, że ta sama wersja pakietu SoftMaker FreeOffice (działająca w obu systemach) w Windows XP może mieć zmieniony kolor a już w Windows 10 tak się nie dzieje?

Ponieważ w win10 poza rejestrem dane odnośnie kolorystyki elementów trzymane są jeszcze, jako wkodowane na stałe w dll’kach i bez pogrzebania w nich, nie zrobisz nic.
Kolor to jeszcze pół biedy… spróbuj zrobić sobie na przykład przezroczystości a’la efekt aero :wink:

Szkoda tylko, że nie mam rozeznania w jaki sposób można modyfikować rzeczone biblioteki i w jaki sposób ustalić gdzie poszukiwać stosownych plików tym sterujących.

Też nie mogłem sobie z tym poradzić, w dodatku jeszcze parę innych programów wyświetlało się błędnie. Poszedłem na kompromis dając 245 245 245, żeby mimo wszystko trochę przyciemnić tą biel, ale żeby word/writer wyglądał nadal naturalnie. Później nawet uznałem to za zaletę, bo fajnie widać wielkość wklejonych plików graficznych z białym tłem do worda/writera bez ich zaznaczania.

Podzielę się jeszcze jednym spostrzeżeniem. Powody, dla których zmieniałem tło okna były w moim przypadku dwa. Pierwszy to ergonomia – biały kolor wywołuje u nie objaw pieczenia oczu. Gdy zmieniałem go na mniej jaskrawy, opisany efekt nie pojawiał się, co z oczywistych powodów polepszało komfort pracy. Drugi argument za zmianą koloru wiąże się z o wiele sprawniejszą pracą z dokumentami edytora tekstu, gdzie dla wywołania efektu łatwiejszego ich tworzenia przydatne jest zaprojektowanie układu tekstu w formie tabel bez linii, zamiast mozolnego wstawiania tabulatorów. Przy białym tle patent taki jest nieprzydatny. Jednak gdy w Windows 10 dokonałem stosownych modyfikacji rejestru to mimo, że tło edytora tekstu pozostaje mimo to nadal białe, to tabela bez linii nie jest już niewidoczna, co sprawia, że praca z takimi obiektami w podany powyżej sposób jest jednak możliwa, co przynajmniej częściowo spełnia moje oczekiwania. Lepsze to, niż nic!